MENÜ
ANA SAYFA
x

28 Temmuz 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

28 Temmuz 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/213) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 27 Temmuz 2023 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(07/214) Muğla’da Yaşam Savunucularına Jandarma Müdahalesi…

Muğla’nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı’nda kurulmak istenen linyit maden ocağına karşı yaşam savunucuları ve bölgede yaşayan köylüler tarafından yapılan doğa nöbeti eylemine destek için gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile beraber ağaç kesiminin olduğu bölgeye girmek isteyenlere jandarma engel oldu. Kemal Kılıçdaroğlu’nun ormana girmesine izin verilerken dışarıda kalanlara jandarmanın biber gazı ve tazyikli su ile müdahale ettiği öğrenildi. Müdahale sırasında Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi İzmir Milletvekili Burcugül Çubuk’un da fiziksel şiddete maruz kaldığı ve kolundan yaralandığı bildirildi.

(07/215) İstanbul’da Gözaltına Alınan SGDF Yöneticisi…

Hakkında açılmış bir soruşturma kapsamında ifade vermek üzere gittiği İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde 26 Temmuz 2023 tarihinde gözaltına alınan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) MYK üyesi Hivda Selen, 27 Temmuz 2023 tarihine sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. Soruşturma ve tutuklama gerekçesi öğrenilemedi.

(07/216) Adıyaman’da Tutuklanan Kişi…

Adıyaman merkezli bir soruşturma kapsamında Diyarbakır’da gözaltına alınan ve Adıyaman’a götürülen Hüseyin Ok isimli bir kişi 27 Temmuz 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. Soruşturma ve tutuklama gerekçesi öğrenilemedi.

(07/217) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

27 Temmuz 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’da görevli bir savcı ve hakim olan eşi ile ilgili http://mezopotamyaajans.com internet sitesinde yer alan habere Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engeli getirildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.