MENÜ
ANA SAYFA
x

29 – 31 Temmuz 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

29 – 31 Temmuz 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/218) Operasyonlar ve Saldırılar…

30 Temmuz 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 19 Temmuz 2023 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Metina bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 2018 yılı içinde güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada yaralanan ve tedavi görmekte olan 1 askerin (İsmet Eraslan) 29 Temmuz 2023 tarihinde öldüğünü açıkladı.

30 Temmuz 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 27 Temmuz 2023 tarihinde Bitlis kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

31 Temmuz 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, IKBY sınırları içindeki Metina bölgesinde TSK birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 militanın öldüğü öğrenildi.

(07/219) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

28 Temmuz 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteci Fırat Can Arslan’ın Ankara Sincan 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutulduğu öğrenildi.

29 Temmuz 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Raziye Söner isimli mahpusun Mersin Tarsus Kadın Cezaevi’nde çıplak arama ve bağımsızlar koğuşuna konulma dayatmasına maruz kaldığı ve daha sonra tek kişilik hücreye konulduğu öğrenildi.

(07/220) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 28 Temmuz 2023 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(07/221) Muğla’da Yaşam Savunucularına Jandarma Müdahalesi…

29 Temmuz 2023 tarihinde Muğla’nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı’nda kurulmak istenen linyit maden ocağına karşı yaşam savunucuları ve bölgede yaşayan köylüler tarafından yapılan doğa nöbetine müdahale eden jandarma aralarında 2 avukat ile Yeşiller Partisi Merkez Yürütme Kurulu üyesi Deniz Melsa Ergenç’in de olduğu 24 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınan 24 kişi 4’ü adli kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakıldı.

30 Temmuz 2023 tarihinde ise Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Menteşe Meclisi üyesi ve Deştin Çevre Platformu Sözcüsü Haluk Özsoy jandarma tarafından fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı. Haluk Özsoy’un konulduğu araç içinde sivil olduğu bildirilen kişiler tarafından “Bütün oklar seni gösteriyor, çok sivriliyorsun. Böyle giderse bir daha çıkamazsın” denilerek tehdit edildiği öğrenildi. Haluk Özsoy basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Beyaz bir araç önümde fren yaparak durdu ve beni araca bindirmek istediler. Bu kişiler bana kimlik göstermediler. Durum böyle olunca binmemek için direndim. ‘Siz kimsiniz?’ diyerek bağırmaya başladım. Arabaya sokmaya çalıştılar. Daha sonra kapıda duran diğer jandarmalar geldi. Beni yere doğru eğerek enseme iki tane yumruk attılar. Daha sonra 4-5 kişi, karga tulumba diğer jandarmaların bulunduğu yere götürdüler. Yere atıp tekmelediler. Etraftan insanlar da gelip tepki gösterince biber gazı sıkmaya başladılar. Sonra hızlıca götürüp aynı araca bindirdiler. Jandarma olup olmadıklarını söylemediler. Kamu görevlisi olduklarını fark ettim. O siviller MİT’çi mi, polis mi, asker mi bilmiyorum. Önce hastaneye sağlık kontrolüne götüreceklerini sonra karakola götüreceklerini söylediler. Karakolda arka kapıdan soktular. Gözaltına alındığımda herhangi bir eylem esnasında değildim ve hakkımda bir yakalama kararı yoktu. Yolda ‘Ben seni Deştin’den de biliyorum, bütün oklar seni gösteriyor, çok sivriliyorsun. Böyle giderse bir daha çıkamazsın, bak Gezi’ye adamlar hala yatıyor’ gibi söylemleri oldu.”

(07/222) İstanbul’da Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

Cumartesi Anneleri/İnsanları tarafından 22 Temmuz 2023 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Galatasaray Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, aralarında Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİH) İstanbul Temsilcisi Ümit Efe, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, İHD Genel Sekreteri ve TİHV Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Küçükbalaban ve İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri’nin de olduğu 50 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Müdahale sırasında polisin gazetecilerin görüntü almasını engellendiği öğrenildi. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri: Hanife Yıldız, İkbal Eren, Besna Tosun, Maside Ocak, Ayşe Gülen Eyi, Mikail Kırbayır, İrfan Bilgin, Ali Tosun, Hüseyin Ocak, Eren Keskin, Gülseren Yoleri, Ümit Efe, Hüseyin Küçükbalaban, Sevinç Koçak, Leman Yurtsever, Meriç Eyüboğlu, Aslı Takanay, Gülendam Özdemir, İsmail Yücel, Cüneyt Yılmaz, Fırat Akdeniz, Taylan Bekin, Sema Barbaros, Ahmet Ergin, Zeynep Çelik, Ömer Kavran, Deniz Aytaç, Güliz Sağlam, Feride Eralp, Rojda Aksoy, N. Evrim Şerifoğlu, Evrim Gürenin, Aysun Çegar, Songül Sakin Öncel, Şevval Bülent Durmagit, Asel Bayram, Ezgi Karakuş, Dilek Başalan, Aylin Karakaş, Selin Top, Atike Eski, Esmanur Yıldız, Davud Arslan, Ekinsu Devrim Danış, Hünkar Yurtsever, Arat Dink, Hatice Onaran, Kenan Yıldızerler, Begali Kurnaz, Fethiye Kızmaz.

(07/223) Tunceli’de Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

İHD Tunceli Şubesi tarafından Cumartesi Anneleri/İnsanları ile dayanışma için yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis aralarında İHD Tunceli Şube Başkanı Gürbüz Solmaz ile Şube yöneticisi Gönül Sonbahar’ın olduğu 7 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(07/224) Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

28 Temmuz 2023 tarihinde eski milletvekili Leyla Zana hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildiği öğrenildi. İddianamede Leyla Zana’nın ‘örgüt propagandası yapma’ ve ‘Türkiye ile savaş halinde bulunan bir devletten akademik derece veya şeref, unvan, nişan ve diğer fahri rütbe veya bunlara ait maaş veya başka yararlar kabul etme’ suçlarında cezalandırılması istenmektedir. Davanın ilk duruşması 7 Eylül 2023 tarihinde görülecek.

(07/225) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Tunceli Valiliği 28 Temmuz 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde basın açıklaması, toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık yer toplantısı, protesto eylemi, oturma eylemi, anma programları, stand açmak, imza kampanyası düzenlemek, konser-şenlik gibi organizasyonlar ile afiş ve poster asmak, meşale yakmak/taşımak ve benzeri eylem ve etkinlikleri 29 Temmuz 2023 tarihi itibarıyla 1 gün süreyle yasakladı.

(07/226) Şırnak’ta Özel Güvenlik Bölgesi…

Şırnak Valiliği 28 Temmuz 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile Merkez, Cizre, Silopi, Uludere, Güçlükonak, Beytüşşebap ilçeleri sınırlarında bulunan Cudi Dağı Bölgesi, Bestler Dereler Bölgesi, Kurt Dağı Bölgesi, Kureşin Bölgesi, Karaçalı T. Bölgesi, Kel Mehmet D. Bölgesi, Serin V. Bölgesi, 2088 Rk T. Bölgesi, Küçük Su Y. Bölgesi, Gabar Dağı Bölgesi, Altın Dağ Bölgesi, İncebel Dağ Bölgesi, Oymakaya Bölgesi, Tanin Tanin Bölgesi’ni 30 Temmuz 2023 ile 13 Ağustos 2023 tarihleri arasında geçici özel güvenlik bölgesi ilan etti.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.