MENÜ
ANA SAYFA
x

29 Aralık 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

29 Aralık 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/279) Operasyonlar ve Saldırılar…

29 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 20 Ekim 2023 tarihinde Tunceli’de güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(12/280) Nevşehir’de Yaralanan Asker…

26 Aralık 2023 tarihinde ikamet ettiği evde intihar girişiminde bulunan ve ağır yaralı olarak Nevşehir Devlet Hastanesi’ne kaldırılan O.K. isimli askerin 28 Aralık 2023 tarihinde öldüğü öğrenildi.

(12/281) Cezaevinde İşkence ve Kötü Muamele…

28 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya Manavgat Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde PKK lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin sona ermesi ve Kürt sorununa demokratik çözüm getirilmesi talebiyle süreli ve dönüşümlü açlık grevinde olan mahpusların disiplin soruşturmaları ve hücre cezalarıyla tehdit edildiği, infaz koruma memurlarının sözlü şiddetine maruz kaldıkları, koridorda bulunan çöplerin koğuşlarına boşaltıldığı ve mahpuslara yemek yemeleri için baskı yapıldığı öğrenildi.

(12/282) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 29 Aralık 2023 tarihinde yapılan görüşme başvurularına Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(12/283) Tehdit Edilen Öğrenciler…

28 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Emek Gençliği üyesi öğrencilerin ailelerinin kendilerini Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde görevli olarak tanıtan kişilerce arandığı, söz konusu öğrencilerin katıldıkları eylemlerin yasadışı olduğu ve müdahaleye maruz kalabileceklerinin söylendiği öğrenildi.

(12/284) Siirt’te Gözaltına Alınan Siyasi Parti Yöneticileri…

28 Aralık 2023 tarihinde Siirt’te Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Siirt İl Eş Başkanları Ferhat Başkurt ve Muazzez Bulga, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Parti Meclisi üyeleri Maşallah Erbey ve Ahmet İstek, DEM Parti Merkez İlçe Eş Başkanı Rahime Kaysi, DEM Parti İl Örgütü yöneticileri Takyedin Alver ve Kıymet Mut ile Siirt Belediyesi Eş Başkan aday adayı Elif Akan gözaltına alındı. 8 kişinin Siirt İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi. Gözaltına alınanlar 29 Aralık 2023 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(12/285) Van’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

29 Aralık 2023 tarihinde Van’da yapılan ev baskınında Mezopotamya Ajansı muhabiri Hakan Yalçın gözaltına alınarak Van İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(12/286) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

28 Aralık 2023 tarihinde hakkında tebligat olduğu söylenerek karakola çağrılan gazeteci Furkan Karabay, yaptığı bir haber gerekçe gösterilerek ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme’ ve ‘iftira’ suçlamalarıyla gözaltına alındı ve İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Furkan Karabay, 29 Aralık 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(12/287) Gözaltına Alınan Kişiler…

Osmaniye merkezli bir soruşturma kapsamında Adana, Mersin, İzmir ve Manisa’da yapılan operasyonlarla gözaltına alınan 5 kişiden 1’i 28 Aralık 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından serbest bırakılırken, 4’ü, ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı. Gözaltına alınan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(12/288) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

26 Aralık 2023 tarihinde Mersin’de gözaltına alınan 7 kişiden (Sözdar Aksakal, Hatice Kılıç, Nasibe Ateş ve isimleri öğrenilemeyen 4 kişi) 5’i, sevk edildikleri mahkeme tarafından 28 Aralık 2023 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken 2’si (Sözdar Aksakal, Hatice Kılıç), ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı.

(12/289) Urfa’da Gözaltına Alınan Kişiler…

Türkiye’nin Suriye’deki operasyonlarını ve DEM Parti’ye yönelik saldırıları protesto etmek için Urfa DEM Parti Ceylanpınar İlçe Örgütü’nün önünde gerçekleştirilen açıklamaya polisin müdahale etmesi sonucunda gözaltına alınan 10 kişiden 9’u 27 Aralık 2023 tarihinde serbest bırakılmış, gözaltına alınanlardan Mehmet Naci Yılmaz’ın gözaltı süresi ise ‘polise mukavemet’ gerekçesiyle 1 gün uzatılmıştı. Yılmaz, 28 Aralık 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(12/290) Tekirdağ Merkezli Bir Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan Kişiler…

26 Aralık 2023 tarihinde Tekirdağ merkezli bir soruşturma kapsamında 4 ilde düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan ve aralarında DEM Parti il ve ilçe yöneticilerinin de olduğu 18 kişiden 2’si polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. 7 kişi, 28 Aralık 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla tutuklandı. 9 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklanan kişilerin isimleri: E.B., R.A., C.T., A.Ö., H.O., E.A.D. ve E.E..

(12/291) İstanbul’da Yargılanan Gazeteci…

29 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteci Evrim Kepenek hakkında 6 Şubat 2023 depremleri sonrasında Maraş’ın Pazarcık ilçesinde toplanan yardımlara jandarma tarafından el konulması ile ilgili yaptığı haber gerekçe gösterilerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ iddiasıyla hazırlanan iddianamenin İstanbul 13. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği öğrenildi. Davanın ilk duruşması 23 Eylül 2024 tarihinde görülecek.

(12/292) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

29 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, MİT Başkanı hakkındaki birçok habere erişim engeli getirilmesi ve söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedilmesi ile ilgili https://ifade.org.tr adresinde bulunan bir içeriğe kişilik hakları ihlali gerekçesiyle İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 21 Aralık 2023 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği ve söz konusu içeriğin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

28 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir’de bir çocuğun (3, k) babasının partneri tarafından cinsel istismara maruz bırakılması hakkında https://halktv.com.tr adresinde yer alan habere kişilik hakları ihlali gerekçesiyle İzmir Karşıyaka 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 27 Aralık 2023 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Belediye ihalelerine katılan Asoy İnşaat’ın sahibinin hakkında https://www.sabah.com.tr, https://beyazgazete.com ve https://www.medyaradar.com adresinde bulunan haberlere kişilik hakları ihlali gerekçesiyle İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin 28 Aralık 2023 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.