MENÜ
ANA SAYFA
x

29 Ekim – 1 Kasım 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

29 Ekim – 1 Kasım 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/001) Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 28 Ekim 2021 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde düzenlenen bombalı bir saldırıda 1 askerin (Harun Çalışkan) öldüğünü açıkladı.

30 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 10 Ekim 2021 tarihinde IKBY sınırları içindeki Avaşin bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

MSB, 31 Ekim 2021 tarihinde IKBY sınırları içindeki Dalya bölgesinde TSK birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 askerin (İslam Çiftçi) öldüğünü açıkladı.

(11/002) Mardin’de Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

22 Ekim 2021 tarihinde Mardin’in Ömerli ilçesinde gözaltına alınan İbrahim Dinler (73) ve Faize Dinler (72) isimli 2 kişinin evlerine yapılan baskın sırasında işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldıkları öğrenildi. Haberde 2 kişinin gözaltında da işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalmaya devam ettiği belirtildi.

2 kişi ile gözaltında görüşen İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi Başkanı Feyzi Adsız, basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “İbrahim Dinler gözaltına alındığı sırada ciddi bir şekilde darp edilmiş (…) Yaka paça yerde sürüklenerek, tekme ve tokatla şiddete uğramış (…) Darp raporuna ilişkin bilgi alamadık (…) Görüşme esnasında İbrahim Dinler sol kaburga bölgesinin ağrısından dolayı bir eli ile kaburga bölgesini tutmak zorunda kalıyordu. Her iki isim de çok tedirgin görünüyordu (…) Çift aileleri ile tehdit edilerek, ifadeleri alınmaya çalışılmış. Çocuklarının gözaltına alınmamış olmasına rağmen her iki isme de çocuklarının gözaltında olduğu söylenmiş, hapse girecekleri söylenmiş. Dinler çifti psikolojik bir baskı ve işkence altında tutuluyor (…) Çift gözaltında iken avukatlarının İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin olduğunu beyan etmişler. Bunun üzerine polisler ‘Neden Eren Keskin? Eren Keskin’i nereden tanıyorsunuz? Eren Keskin size nasıl yardımcı olacak?’ şeklinde sorular sormuş.”

(11/003) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

28 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2 Ekim 2021 tarihinde İzmir Kırıklar F Tipi Cezaevi’nden Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne sevk edilen 6 mahpusun tek kişilik bir hücrede tutulduğu, elbiselerinin kendilerine verilmediği, konuldukları hücrelerin havalandırmalarının üstünün telle kapatıldığı öğrenildi.

28 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde 10 kişilik karantina koğuşunda 16 kişinin tutulduğu, karantina süresi bitmeden koğuşa yeni mahpuslar konulduğu için karantina süresinin en baştan yeniden başlatıldığı ve 14 gün olan karantina süresinin 29 güne kadar çıktığı öğrenildi.

28 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Karabük T Tipi Cezaevi’nde tutulan Yılmaz Çelik isimli mahpusun isteği ve iradesi dışında Samsun Bafra T Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi.

30 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Batman T Tipi Cezaevi müdürünün mahpusları “Ben elimden gelen her türlü işkence ve sıkıntıyı size dayatacağım, gerekirse kafanızı, kolunuzu, bacağınızı kırarım. Sizler teröristsiniz her türlü işkenceyi hak ediyorsunuz” diyerek tehdit ettiği öğrenildi. Haberde ayrıca askeri nizamda ayakta sayım dayatmasını kabul etmeyen mahpusların işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı, yerde sürüklenerek koğuşlarından çıkartıldığı belirtildi.

30 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antep H Tipi Cezaevi’nde mahpusların infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve ölümle tehdit edildikleri öğrenildi.

30 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak T Tipi Cezaevi’nde infaz koruma memurlarının işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kalan 35 mahpusun başka cezaevlerine sevk edildiği öğrenildi. Mahpusların hangi cezaevlerine sevk edildiği öğrenilemedi.

(11/004) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi, vasisi ve avukatları tarafından 28 Ekim 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(11/005) Siirt’te Gözaltına Alınan Kişi…

29 Ekim 2021 tarihinde Siirt’in Kurtalan ilçesinde Cemil Taştekin isimli bir kişi, ilçede esnaf ziyareti yapan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e söylediği “Şu an sizin bulunduğunuz yer Kürdistan’dır ama ne yazık ki mecliste bu Kürdistan inkâr ediliyor” şeklindeki sözleri nedeniyle gözaltına alındı ve aynı gün içinde savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(11/006) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Müzisyen…

24 Ekim 2021 tarihinde ‘suçu ve suçluyu övme’ iddiasıyla Diyarbakır’da gözaltına alınan müzisyen Abdullah Karakaş, 30 Ekim’ 2021 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(11/007) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişi…

29 Ekim 2021 tarihinde Şırnak’ta yapılan ev baskınında 1 kişi (Hüsnü Kaydı) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(11/008) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

31 Ekim 2021 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde yapılan ev baskınlarında 3 kişi (Faik Tuncay, Refik Tuncay ve Mehmet Tuncay) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(11/009) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçesiyle Gözaltına Alınan Mülteciler…

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, 27 Ekim 2021 tarihinde yaptığı açıklamayla bir sokak röportajında geçen ve Suriyelilerin daha rahat ekonomik koşullarda olduğunu iddia eden bir ifadeyi, muz yedikleri videolarla protesto ettikleri gerekçesiyle 7 mültecinin gözaltına alındığını ve sınır dışı edileceğini duyurdu. Açıklamada “yabancı uyruklu olduğu değerlendirilen kişilerce muhtelif sosyal medya platformlarından provokatif amaçlı ‘muz yeme’ eylemi içerikli paylaşımları yapan tüm şahıslar hakkında gerekli adli ve idari işlemlerin” yapılacağı belirtildi.

(11/010) İzmir’de Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Aziz Oruç hakkında 2011 yılında katıldığı bir eylem gerekçe gösterilerek açılan davada verilen 6 yıl 3 ay hapis cezasının Yargıtay tarafından bozulması üzerine dava 28 Ekim 2021 tarihinde İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görüldü. Mahkeme Aziz Oruç’un beraatına karar verdi.

(11/011) Batman’da HDP Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman İl Eş Başkanları Fatma Ablay ile Ömer Kulpu hakkında Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 28 Ekim 2021 tarihinde görüldü.

İddianamede Batman il binasına “yasadışı poster ve afiş asıldığı” gerekçesiyle 2 kişinin ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Duruşmayı takip etmek isteyen HDP yöneticilerinin adliye binasına girmesine polis tarafından izin verilmediği öğrenildi. Mahkeme 2 kişiyi ayrı ayrı 1 yıl 8 ay hapis cezasıyla cezalandırdı ve cezaları erteledi.

(11/012) Ankara’da Mahpusun Yargılandığı Dava…

Ankara Sincan Kadın Cezaevi’nde tutulan Rozerin Kurt hakkında PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle yapılan açlık grevine katıldığı gerekçesiyle Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Ekim 2021 tarihinde başlandı. İlk duruşmada kararını açıklayan mahkeme “ortada hukuki değerlendirme ve takdir hakkı kullanılmasını gerektirecek bir durum bulunmadığı” gerekçesiyle Rozerin Kurt’un beraatına karar verdi.

(11/013) Hatay’da Yasaklanan Tiyatro Oyunu…

28 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hatay’ın Antakya ilçesinde 27 Ekim 2021 tarihinde sergilenecek olan Karahindiba isimli oyunun Hatay Valiliği tarafından ‘uygun görülmemiştir’ denilerek yasaklandığı öğrenildi. Basında yer alan haberlerde oyunun, içinde geçen ‘testis’ kelimesi nedeniyle yasaklandığı iddia edildi.

(11/014) Ankara’da Engellenen Gazeteciler…

29 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Cumhuriyet gazetesi, FOX TV kanalı ve Anka Ajansı’nın muhabir, foto muhabir ve kameramanlarının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Ankara’daki Anıtkabir’de düzenlenen törene, İletişim Başkanlığı’nın uyguladığı akreditasyon gerekçe gösterilerek alınmadığı öğrenildi.

(11/015) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Hakkari Valiliği 28 Ekim 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde miting, açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto, yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri şeklinde toplantı, halk toplantıları, ses-yayın araçları ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza toplama, imza kampanyası, dilek feneri, balon uçurtmak, kamu kurum ve kuruluşları hariç olmak üzere anma töreni, konser, şenlik, tiyatro, sinevizyon ve benzeri faaliyetler, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş, poster asma ve benzeri eylem ve etkinliklerin 29 Ekim 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Bu kararla birlikte Hakkari’de 5 Haziran 2020 tarihinden bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasağı kesintisiz 525 güne uzatılmış oldu.

(11/016) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

27 Ekim 2021 tarihinde Edirne’de yasadışı yollarla yurtdışına çıkmaya çalıştıkları iddiasıyla 3 kişi gözaltına alındı.

(11/017) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 28 Ekim 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 229 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 25.528 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 29 Ekim 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 209 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 24.409 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 30 Ekim 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 203 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 23.096 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 31 Ekim 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 201 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 23.948 olduğunu açıkladı.

Buna göre 31 Ekim 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 71.037, vaka sayısı ise 7.994.511 oldu.

30 Ekim 2021 tarihinde Manisa’da eczacı Cengiz Gürer, Sakarya’da hemşire Serap Yeşil olmak üzere 2 sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.