MENÜ
ANA SAYFA
x

29 Eylül 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

29 Eylül 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/255) Operasyonlar ve Saldırılar…

28 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 13 Ağustos 2021 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde yer alan Gare bölgesine yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından gerçekleştirilen hava harekâtında 2 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(09/256) Konya’da Bekçilerin Açtığı Ateş Sonucu Yaşamını Yitiren Kişi…

28 Eylül 2021 tarihinde Konya’nın Meram ilçesinde Mehmet Toker isimli bir kişinin ‘dur ihtarına uymadığı’ ve ‘elinde silah olduğu’ gerekçesiyle bekçilerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdiği öğrenildi. Olayla ilgili gözaltına alınan iki bekçinin sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldığı bildirildi.

(09/257) Batman’da Polisin Açtığı Ateş Sonucu Yaralanan Kişi…

28 Eylül 20231 tarihinde Batman’da Suat Şahin isimli 1 kişinin GBT uygulaması sırasında üst aramasına karşı çıktığı gerekçesiyle polisin açtığı ateş sonucu yaralandığı öğrenildi. Vücuduna isabet iki kurşunla yaralanan Suat Şahin’in elleri arkadan kelepçeli bir şekilde polis tarafından hastaneye götürüldüğü bildirildi.

(09/258) İstanbul’da Kaçırılan ESP Üyesi…

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi Emrah Topaloğlu’nın 24 Eylül 2021 tarihinde İstanbul’un Ataşehir ilçesinde kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırıldığı ve ajanlık dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi.

Emrah Topaloğlu İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısında şunları belirtti: “24 Eylül tarihinde Ataşehir’de bulunan 1 Mayıs Mahallesi 3001. caddede kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce zorla sivil bir araca bindirildim. Arabaya bindikten sonra beni defalarca tehdit ettiler. ‘Bu işleri bırak sana daha güzel bir yaşam sunalım. Yurtdışına gönderelim’ gibi ajanlık dayatmasında bulundular. Daha sonra ailemi ve ne işle uğraştığımı bildiklerini söylediler. Bana ‘Peşini bırakmayız’ gibi tehditlerde bulundular.”

(09/259) Edirne’de Gözaltına Alınan Hollandalı Gazeteciler…

Hollanda vatandaşı RTL muhabiri Olaf Koens ile kameraman Pepijn Nagtzaam 27 Eylül 2021 tarihinde haber takibi için bulundukları Edirne’de askeri yasak bölgeye girdikleri gerekçesiyle gözaltına alındı. Gazeteciler aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(09/260) Zonguldak’ta Gözaltına Alınan TİP Yöneticisi…

28 Eylül 2021 tarihinde Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yapılan ev baskınında Türkiye İşçi Partisi (TİP) ilçe başkanı Çiğdem Günay, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

(09/261) Denizli’de Tutuklanan CHP Yöneticisi…

27 Eylül 2021 tarihinde yaptığı bir konuşmada ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla gözaltına alınan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli İl Gençlik Kolları Başkanı Tugay Odabaşıoğlu, 28 Eylül 2021 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(09/262) Rize’de Gözaltına Alınan EMEP Yöneticisi…

27 Eylül 2021 tarihinde sosyal medya paylaşımlarına örgüt propagandası yapmak ve Cumhurbaşkanı’na hakaret gerekçeleriyle Rize’de gözaltına alınan Emek Partisi (EMEP) Fındıklı ilçe yöneticisi Gökmen Turna, aynı gün sevk edildiği mahkeme tarafından yurtdışı yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(09/263) Diyarbakır’da HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Feleknas Uca hakkında 2015-2016 yılları arasında yaptığı açıklamalar gerekçe gösterilerek Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Eylül 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede Feleknas Uca’nın ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme avukatların Feleknas Uca’nın milletvekili olması gerekçesiyle yargılamanın durdurulması yönündeki taleplerini reddederek duruşmayı 11 Ocak 2022 tarihine erteledi.

(09/264) Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP İstanbul eski milletvekili ve Emek Partisi eski Genel Başkanı Levent Tüzel hakkında Demokratik Toplum Kongresi’ne yönelik bir soruşturma kapsamında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Eylül 2021 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 7 Aralık 2021 tarihine erteledi.

(09/265) Batman’da HDP Yöneticisi Hakkında Açılan Soruşturma…

HDP Batman İl Eş Başkanı Ömer Kulpu hakkında katıldığı etkinliklerde kullandığı “Kürdistan” ve “Sayın Öcalan” ifadeleri gerekçe gösterilerek Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘örgüt propagandası yapmak’ ve ‘suç ve suçluyu övmek’ iddialarıyla soruşturma açıldığı ve soruşturma kapsamında Ömer Kulpu’nun 28 Eylül 2021 tarihinde Batman İl Emniyet Müdürlüğü’nde ifade verdiği öğrenildi.

(09/266) İzmir’de Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçesiyle Yargılanan Kişi…

Beyza Buldağ hakkında Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından rektör atanmasını ve öğrencilerin tutuklanmasını protesto eden sosyal medya paylaşımları yaptığı gerekçe gösterilerek İzmir 41. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 28 Eylül 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme Beyza Buldağ’ın beraatına karar verdi.

Beyza Buldağ 7 Şubat 2021 tarihinde tutuklanmış, yapılan itiraz üzerine 12 Şubat 2021 tarihinde tahliye edilmişti.

(09/267) İlan Kesme Cezası Verilen Gazete…

28 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden Sözcü gazetesine Saygı Öztürk’ün 2 ayrı köşe yazısı nedeniyle Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından 4 gün ilan ve reklam kesme cezası verildiği öğrenildi.

(09/268) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

İstanbul’da yapılan kimi ihalelere ilişkin https://www.cumhuriyet.com.tr (2 haber), https://tele1.com.tr, https://www.gazeteduvar.com.tr, https://www.birgun.net, https://www.sozcu.com.tr internet sitelerinde yer alan toplam 6 habere kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle İstanbul Anadolu 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 28 Eylül 2021 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(09/269) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Hakkari Valiliği 28 Eylül 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde miting, açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto, yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri şeklinde toplantı, halk toplantıları, ses-yayın araçları ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza toplama, imza kampanyası, dilek feneri, balon uçurtmak, kamu kurum ve kuruluşları hariç olmak üzere anma töreni, konser, şenlik, tiyatro, sinevizyon ve benzeri faaliyetler, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş, poster asma ve benzeri eylem ve etkinliklerin 29 Eylül 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Bu kararla birlikte Hakkari’de 5 Haziran 2020 tarihinden bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasağı kesintisiz 495 güne uzatılmış oldu.

Tunceli Valiliği 28 Eylül 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde basın açıklaması, toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık/kapalı hava toplantısı, protesto eylemi, oturma eylemi, açlık grevi, stant açmak, imza kampanyası, konser, şenlik, el ilanı bildiri, broşür dağıtmak, afiş, poster açmak, meşale yakma ve taşıma, konferans, panel, sinevizyon gösterimi ve benzeri eylem ve etkinliklerin 29 Eylül 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

(09/270) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

28 Eylül 2021 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 8 ilde yapılan operasyonlarda 11 kişi gözaltına alındı.

(09/271) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 28 Eylül 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 239 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 28.892 olduğunu açıkladı.

Buna göre 28 Eylül 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 64.037, vaka sayısı ise 7.070.972 oldu.

28 Eylül 2021 tarihinde Ankara’da emekli biyolog Mustafa Topal Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.