MENÜ
ANA SAYFA
x

29 Eylül 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

29 Eylül Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/246) Gezi Davası…

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 17 kişi hakkında 2013 yılındaki Gezi Parkı eylemleri nedeniyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen hükümlere ilişkin yapılan itirazı 28 Eylül 2023 tarihinde karara bağladı. 3. Ceza Dairesi, ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım’ suçundan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay, Tayfun Kahraman, Minde Özerden ve Çiğdem Mater Utku’ya verilen 18 yıl hapis cezasını onadı.

  1. Ceza Dairesi, ayrıca Ali Hakan Altınay, Yiğit Ali Ekmekçi ve Ayşe Mücella Yapıcı’ya verilen 18 yıl hapis cezalarını bozdu ve Ayşe Mücella Yapıcı ile Ali Hakan Altınay’ın adli kontrol şartıyla tahliye edilmelerine karar verdi.

(09/247) Urfa’da Yaşamını Yitiren Asker…

28 Eylül 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden Urfa’da 12. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nda görevli Muhammet Yaşar Kandemir isimli Astsubayın öldüğü öğrenildi. Haberde Muhammet Yaşar Kandemir’in yatağında ölü bulunduğu bildirilmektedir.

(09/248) İstanbul’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

28 Eylül 2023 tarihinde Avukat Lezgin Özalp’ın dilekçe vermek için gittiği Kağıthane Belediyesi’ne girmesine güvenlik birimleri tarafından “talimat var” denilerek izin verilmedi ve yaşanan tartışma sonrasında Lezgin Özalp zorla binadan çıkartıldı. Daha sonra da polis taraflıdan gözaltına alınan Lezgin Özalp’ın gözaltına alınırken ve konulduğu polis aracında da işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi. Lezgin Özalp 29 Eylül 2023 tarihinde serbest bırakıldı.

(09/249) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

29 Eylül 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Sincan Kadın Cezaevi’nde tutulan Selver Yıldırım isimli hasta mahpusun tedavisinin yapılmadığı ve bu nedenle de görme yetisini kaybetme riski olduğu öğrenildi.

(09/250) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 29 Eylül 2023 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(09/251) İstanbul’da Gözaltına Alınan BEKSAV Yöneticisi…

Bilim Estetik Kültür ve Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) Eş Başkanı Ahmet Uçar 28 Eylül 2023 tarihinde İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Uçar, 29 Eylül 2023 tarihinde savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(09/252) Tunceli’de Gözaltına Alınan Gazete Çalışanı…

Yeni Yaşam gazetesi çalışanı Azime Bozkurt 29 Eylül 2023 tarihinde Tunceli’de gazete dağıtımı yaptığı sırada gözaltına alındı. Toplatma kararı olmamasına rağmen Azime Bozkurt’un yanında bulunan gazetelere polis tarafından el konulduğu öğrenildi. Azime Bozkurt aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(09/253) Mardin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

27 Eylül 2023 tarihinde Mardin’in Kızıltepe ilçesinde gözaltına alınan 3 kişi (Mehmet D., Halil T. ve Kanivar G.) 28 Eylül 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı.

(09/254) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Eren Tutel hakkında Wushu Federasyonu’ndaki usulsüzlüklerle ilgili yaptığı haber nedeniyle Federasyon Başkanı ve kızının şikâyeti üzerine İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 28 Eylül 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme Eren Tutel’i 2 kez ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ suçundan toplam 8.400 TL para cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(09/255) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

BirGün editörü Gökay Başcan hakkında gazetedeki bir haber nedeniyle Cumhurbaşkanı’nın eşinin şikayeti üzerine İstanbul 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Eylül 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 28 Mart 2024 tarihine erteledi.

(09/256) Hakkari’de Avukatın Yargılandığı Dava…

Avukat Harika Günay Karataş hakkında katıldığı bir televizyon programında müvekkillerinin gözaltında işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalmasının sorumlusunun İlçe Jandarma Komutanı olduğunu söylemesi gerekçe gösterilerek Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Eylül 2023 tarihinde başlandı. İddianamede Harika Günay Karataş’ın ‘“terörle mücadelede görev alanları hedef gösterme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme duruşmayı 5 Aralık 2023 tarihine erteledi.

(09/258) Ankara’da Yargılanan Kişiler…

5 Temmuz 2020 tarihinde 2. Ankara Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan 42 kişi hakkında Ankara 52. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Eylül 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede 42 kişinin ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’na muhalefet’, ‘hakaret’, ‘basit yaralama’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Duruşmada savunma yapan sanıklar gözaltına alınırken maruz kaldıkları işkence ve diğer kötü muameleyi anlattı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 15 Kasım 2023 tarihine erteledi.

(09/259) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

8 Mart 2021 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi’nde yapılan 19. Feminist Gece Yürüyüşü’nde atılan sloganlar gerekçe gösterilerek 17 kişi hakkında İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 28 Eylül 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme 17 kişinin beraatına karar verdi.

(09/260) Bursa’da HDP Yöneticileri ve Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bursa eski İl Eş Başkanları Aynur Yılmaz ve Mehmet Akbaş ile gazeteci Emrah Çaçan’ın da bulunduğu 5 kişi hakkında açılan davada verilen beraat kararının Bursa Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozulması üzerine Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davanın karar duruşması 28 Eylül 2023 tarihinde gerçekleştirildi. Mahkeme 5 kişiyi ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme Emrah Çaçan ve Mehmet Akbaş hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmetti.

(09/261) Ankara’da Polis Memurunun Yargılandığı Dava…

  1. A. isimli Azerbaycan vatandaşı bir mülteci kadının Ankara Akyurt Geri Gönderme Merkezi’nde maruz kaldığı cinsel saldırı ile ilgili polis memuru M. Ş. hakkında Ankara 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 29 Eylül 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme sanık polis memurunun beraatına karar verdi.

(09/262) Diyarbakır’da Polis Memurunun Yargılandığı Dava…

26 Haziran 2020 tarihinde Diyarbakır’da yapılan bir ev baskının Rojbin Sevil Çetin’ine polis köpeği kullanılarak işkence ve diğer kötü muamele yapılması ile ilgili polis memuru S. G. hakkında Diyarbakır 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Eylül 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede sanık polis memurunun ‘basit yaralama’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi’nin davaya katılma talebini reddeden mahkeme duruşmayı 5 Aralık 2023 tarihine erteledi.

(09/263) Film Festivali’nden Çıkartılan Belgesel…

28 Eylül 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 7 – 14 Ekim 2023 tarihleri arasında düzenlenecek 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında “Ulusal Belgesel Yarışma” kategorisinde bulunmasına rağmen festival programından çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevden alınan bir doktor ve bir öğretmen ile ilgili “Kanun Hükmü” isimli belgeselin gelen tepkiler üzerine tekrar festival programına dahil edildiği öğrenildi. Bu karar üzerine Kültür Bakanlığı Festival’den çekildiğini açıkladı. Antalya Festivali Yönetimi, yaptığı yeni bir açıklama ile belgeselin ikinci kez festival programından çıkartıldığını duyurdu.

(09/264) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Van Valiliği 28 Eylül 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetleri 30 Eylül 2023 tarihi itibarıyla 2 gün süreyle yasakladı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.