MENÜ
ANA SAYFA
x

29 Mart 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

29 Mart 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/260) Cezaevinde Şüpheli Ölüm…

29 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Yozgat Boğazlıyan T Tipi Cezaevi’nde tutulan Okan Özgül isimli mahpusun 2 Mart 2024 tarihinde kalmakta olduğu koğuşta şüpheli bir şekilde ölü bulunduğu öğrenildi. Ölüm sebebinin intihar olduğu iddia edilen Okan Özgül’ün ailesinin Boğazlıyan Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

(03/261) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

28 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi’nde mahpuslara görüş sonrası ayakkabıları çıkartma uygulaması dayatıldığı, bu dayatmayı kabul etmeyen mahpusların infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(03/262) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 29 Mart 2024 tarihinde yapılan görüşme başvurularına Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(03/263) 31 Mart Seçimleri…

27 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Siirt’in Baykan ilçesine bağlı Karakaya Köyü’ndeki muhtarlık seçimleri ile ilgili Veyselkarani Caddesi’nde çıkan kavgada 1’i polis 8 kişinin yaralandığı, olayla ilgili 5 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

28 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Büyük Birlik Partisi (BBP) Antalya Serik Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Enver Aputkan’ın seçim çalışmaları kapsamında Serik’te bulunan Memduh Bey Caddesi’nde gerçekleştirdiği esnaf ziyaretleri esnasında kendisine oy vermeyeceğini söyleyen Muhammet Büyükkaya’ya (70, e) fiziksel şiddet uyguladığı öğrenildi.

(03/264) İstanbul’da Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

Cezaevinde bulunan kızına ve kızının koğuş arkadaşına para gönderdiği gerekçesiyle hakkında ‘örgüte finansman sağlama’ iddiasıyla açılan davada verilen cezanın kesinleşmesi sonrası 22 Mart 2024 tarihinde gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanarak İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi’ne gönderilen Hatice Yıldız (75, k) ile ilgili 28 Mart 2024 tarihinde Bakırköy Kadın Cezaevi önünde basın açıklaması gerçekleştiren Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ve Marmara Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma Derneği (MATUHAYDER) yönetici ve üyelerine yönelik polis müdahalesinde 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, emniyetteki ifade işlemlerinin ardından aynı gün serbest bırakıldı.

(03/265) Mersin’de İşçi Eylemine Polis Müdahalesi…

28 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mersin’de inşaatı süren Akkuyu Nükleer Santrali’nde çalışan işçilerin maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle 27 Mart 2024 tarihinde başlattıkları iş bırakma eylemine jandarmanın müdahale ettiği öğrenildi. Müdahale sonucunda gözaltına alınan olup olmadığı öğrenilemedi.

(03/266) Karabük’te Gözaltına Alınan Kişiler…

Karabük Üniversitesi’nde HPV ve HIV vakalarında artış olduğu iddialarına ilişkin ırkçı ve ayrımcı paylaşımlar yaparak ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ettikleri’ ve ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaydıkları’ gerekçesiyle gözaltına alınan kişi sayısı 29 Mart 2024 itibarıyla 10 oldu.

(03/267) Enes Ata ve Mahsum Mızrak Davası…

28 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’da 28 Mart 2006’da bir cenazeye yönelik polis müdahalesinde gaz bombası fişeğiyle yaşamını yitiren Enes Ata (8) ve Mahsum Mızrak (14) ile ilgili Özel Harekât Şubesi’nde görevli polis memurları B.Ö., H.A. ve N.Ö. hakkında ‘olası kastla ölüme neden olma’ suçlamasıyla Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen beraat kararının Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından onandığı öğrenildi.

Özel Harekât Şubesi’nde görevli polis memurları B.Ö., H.A. ve N.Ö. hakkında 2010 yılında ‘olası kastla ölüme neden olma’ suçlamasıyla Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmış, davada verilen beraat kararı Antep Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu. Yeniden görülen davada 2019 yılında tekrar beraat kararı verilmesi üzerine dava Yargıtay’a taşınmıştı.

(03/268) Van’da Yargılanan Hak Savunucuları ile Sendika ve Tabip Odası Yöneticileri…

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) çağrısıyla sağlık çalışanlarının çalışma koşulları ve özlük hakları ile ilgili 8 Şubat 2022 tarihinde Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan ve aralarında Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Van Şube Eş Başkanları Zeki Seven ve Figen Çolakoğlu ile TİHV başvuru hekimi ve Van-Hakkari Tabip Odası yönetim kurulu üyesi Dr. Ayfer Bostan ve TİHV başvuru hekimi ve Van-Hakkari Tabip Odası önceki dönem başkanı Dr. Hüseyin Yaviç’in de olduğu 8 kişi hakkında ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etme’ iddiasıyla Van 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 29 Mart 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, 8 kişinin beraatına karar verdi.

(03/269) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü gazeteci Pınar Gayıp ile haber ajansının ortağı Mehmet Acettin hakkında ajansın internet sitesinde yer alan bir haber nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301/1. maddesinde düzenlenen, ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılama’ iddiasıyla İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 28 Mart 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, her iki kişinin de ayrı ayrı 6 ay 7 gün hapis cezasıyla cezalandırılmasına ve cezaların ertelenmesine hükmetti.

(03/270) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Yaptığı bir haber gerekçesiyle BirGün Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Uğur Koç hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 28 Mart 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, gazetecinin 11 ay 20 gün hapis cezasıyla cezalandırılmasına ve cezanın ertelenmesine hükmetti.

(03/271) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

BirGün editörü Gökay Başcan hakkında gazetedeki bir haber nedeniyle Cumhurbaşkanı’nın eşinin şikayeti üzerine ‘hakaret’ suçlamasıyla İstanbul 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 28 Mart 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, gazetecinin beraatına karar verdi.

(03/272) Darbe Girişimiyle İlgili Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

İçişleri Bakanlığı, 29 Mart 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla son 1 haftada 20 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 70 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.