MENÜ
ANA SAYFA
x

29 Nisan – 2 Mayıs 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

29 Nisan – 2 Mayıs 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/001) Hakkari’de Patlama Sonucu Yaralanan Sivil Kişi…

30 Nisan 2023 tarihinde Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Helane köyünde pancar toplamaya giden Ali Kaya isimli bir kişinin güvenlik güçlerine ait olduğu iddia edilen bir mayının patlaması sonucu yaralandığı öğrenildi. Olaydan sonra güvenlik güçleri tarafından patlamanın meydana geldiği yere üzerinde “Mayınlı bölgedir” yazılı bir tabela koyduğu bildirildi.

(05/002) İstanbul’da Polisin Açtığı Ateş Sonucu Yaralanan Kişi…

30 Nisan 2023 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde bir kavgaya müdahale eden polislerin havaya açtığı ateş sonucu, evinde olayı izleyen O. A. isimli bir kişinin yaralandığı öğrenildi. Olayla ilgili İstanbul Valiliği şu açıklamayı yaptı: “Kavgayı sona erdirmek üzere müdahale eden görevliler tarafından havaya uyarı ateşi açılmış, bu sırada ikametinin penceresinden olayı izleyen mahalle sakinlerinden O. A., kurşun isabeti sonucunda yaralanmıştır. Alınan ilk bilgilere göre, 112 Acil Sağlık ekiplerince hastaneye sevki sağlanan vatandaşımızın hayati tehlikesinin bulunduğu anlaşılmıştır.”

(05/003) Operasyonlar ve Saldırılar…

İçişleri Bakanlığı 29 Nisan 2023 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 askerin öldüğü (Mehmet Gündüz) ve 1 askerin yaralandığını açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı 30 Nisan 2023 tarihinde Şırnak-Uludere karayolu üzerinde askeri personeli taşıyan bir aracın devrilmesi sonucu 2 askerin öldüğünü 4 askerin ise yaralandığını açıkladı.

Urfa Valiliği 30 Nisan 2023 tarihinde Suriye’nin Tel Abyad bölgesinde meydana gelen patlamada 2 polis memurunun öldüğünü ve 7 polis memurunun yaralandığını açıkladı.

(05/004) İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Gazeteci…

29 Nisan 2023 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında Diyarbakır’da gözaltına alınan gazeteci Sedat Yılmaz’ın Diyarbakır’dan Ankara’ya getirilirken kendisine eşlik eden polislerin işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı öğrenildi. Sedat Yılmaz’ın ayrıca götürüldüğü Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nde ajanlık dayatmasına maruz kaldığı bildirildi. İşkence ve diğer kötü muamele sonucu Sedat Yılmaz’ın işitme kaybı yaşadığı öğrenildi. İşkence ve diğer kötü muamele iddiasıyla ilgili avukatlar tarafından suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi. Sedat Yılmaz avukatı ile yaptığı görüşmede şunları belirtti: “Diyarbakır’da karakoldan çıkarılarak Ankara’ya götürülmek için otobüse bindirilmeden önce sağımda bulunan bir polis kafama tekme attı, kulağımda işitme kaybı ve şiddetli ağrılar yaşadım. Saldırı sırasında hakarete maruz kaldım. 15 saat boyunca kelepçe ile tutulduğumuzdan ötürü boyun ve kol bölgesinde de şiddetli bir ağrı oldu. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde ‘sohbet’ adı altında ajanlık dayatmasına maruz kaldım. Polisin bu dayatmalarına karşı çıktığım için hakaretlere maruz kaldım.”

(05/005) İstanbul’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

28 Nisan 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 25 Nisan 2023 tarihinde İstanbul’un Sancaktepe ilçesinde Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSP) seçim standından gözaltına alınan Yıldırım Bozkuş’un kolunun polis tarafından kırıldığı öğrenildi. Yıldırım Bozkuş’a gittiği hastanede 9 günlük istirahat raporu verildiği ancak maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muameleyi belgeleyen tıbbi bir raporun verilmediği bildirildi. Yıldırım Bozkuş basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Diyarbakır’daki düzenlenen operasyona tepki gösterdik. Polis geldi, ‘arkadaşlar ellerinizi indirin’ dedi. Biz de yasal olmayan bir şey yapmadığımızı söyledik. İki polis koluma girip arkaya doğru büktüler. Gözaltı aracında, kolumda dayanılmaz bir ağrı vardı. Ellerimi serbest bırakmalarını söyledim, bırakmadılar. O halde karakola götürüldüm. Dayak olmadı fakat sözlü şiddet uyguladılar. Bize ‘siz göreceksiniz’, ‘başınıza daha neler gelecek’, ‘bunlar iyi günleriniz’ dediler (…) Kolumun ağrıdığını, hastaneye götürülmem gerektiğini söyledim fakat 6-7 saat o halde bekletildim (…) Hastaneye geri gittiğimde darp raporu talep ettim. Bana ‘biz sadece bu raporu verebiliriz’ diyerek geri gönderdiler.”

(05/006) 14 Mayıs 2023 Seçimleri…

25 Nisan 2023 ve takip eden tarihlerde Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında siyasetçilerin, gazetecilerin, avukatların, sanatçıların olduğu 141 kişiden 20’si 29 Nisan 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. Aralarında 4 gazeteci (Mezopotamya Ajansı editörü Abdurrahman Gök ve muhabiri Mehmet Şah Oruç, Jinnews muhabiri Beritan Canözer ile Remzi Akkaya) ve 3 avukatın (Serhat Hezer, Burhan Arta ve Özüm Vurgun) da olduğu 28 kişi 27 ve 28 Nisan 2023 tarihlerinde tutuklanmıştı. Bu soruşturma kapsamında tutuklanan kişi sayısı 48, 31’i adli kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakılan kişi sayısı 93 oldu. Tutuklanan kişilerin isimleri: Halise Aksoy, Mizgin Karataş, Erkan Vurmaz, Velat Esin, Nasır Tura, Mahir Yıldız, Helin Sayın, Hülya Ertaş, Ahmet Göğün, Şahin Tanrıverdi, Fikri Ay, Hilal Ada, Mehmet Yalçin, Mehmet Andok Bayram, Agit Kaysı, Alattin Zuğurli, Faris Türk, Evin Doster, Nurettin Bakan, Devrim Roni Atik, Kadir Şenci, Berfin Can, Muhsin Acar, Osman Demir, Rumet Çetin, Mehdi Kaya, Cotkar Amara Yürek, Hamza Cihangir, Hasret Yelboğa, Suat Arda Işık, Şahin Biçimli, Hakim Kaya, Tacettin Araz, Nurullah Özgün, Abdulbari Mavlay, Ferit Aktepe, Şervan Doğan, Cesur Yılmaz, Süleyman Ulucan, Hamza Sümeli. Adli kontrol şartı ile serbest bırakılan kişilerden isimleri öğrenilenler: Halkların Demokratik Partisi (HDP) Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcıları Özlem Gündüz ve Mahfuz Güleryüz, avukatlar Gurbet Özbey Öner ve Jiyan Abdüssemedoğlu.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Ankara milletvekili adayı Elif Çongur, 28 Nisan 2023 tarihinde Ankara Esanboğa Havalimanı’nda gözaltına alındı ve aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltı gerekçesinin Elif Çongur hakkında Adalet Kalkınma Partisi (AKP) Grup Başkanvekili’ne hakaret ettiği iddiasıyla açılan soruşturma olduğu öğrenildi.

28 Nisan 2023 tarihinde Diyarbakır’ın Hazro ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üye ve yöneticisi 5 kişinin (CHP İlçe Gençlik Kolları Başkanı Lokman İncel ile Fuat İncel, Uğur İncel, Nedim Canboğa ve Baver Aslankılıç) seçim çalışması yürüttükleri sırada gözaltına alındığı öğrenildi.

YSP tarafından 27 Nisan 2023 tarihinde Muş’ta yapılan miting sonrasında dağılan gruplara yönelik polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan 10 kişiden 2’si (Abedin Kızılsoy, Agit Aydemir) 28 Nisan 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 8 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

28 Nisan 2023 tarihinde İstanbul’da İçişleri Bakanı’na “14 Mayıs 2023, Türkiye’yi tasfiye etmeye yönelik hazırlıkların her birini bir araya getirerek oluşturabilecek siyasi darbe girişimidir” şeklindeki sözlerini soran gazeteci Filiz Gazi’ye bakan korumalarının müdahale ettiği, Filiz Gazi’nin kimliği ile telefonuna el konulduğu ve çektiği görüntülerin silinmek istendiği öğrenildi.

AKP tarafından miting yapılacak Ankara’daki Başkent Millet Bahçesi’ne 29 Nisan 2023 tarihinde üzerinde “Yedin, yıktın, katlettin! Sanma ki hesap vermeden gideceksin Erdoğan” yazılı pankart astıkları gerekçesiyle gözaltına alınan Öğrenci Kolektifleri ve Üniversiteli Feminist Kadınlar (ÜFK) üyesi 2 kişi 30 Nisan 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

29 Nisan 2023 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 15 ilde yapılan ev baskınlarında aralarında 2 gazeteci (Mezopotamya Ajansı editörü Sedat Yılmaz ve Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eş Başkanı Dicle Müftüoğlu) ile siyasi parti yöneticilerinin de olduğu 17 kişi gözaltına alındı. Ankara dışındaki illerde gözaltına alınan kişilerin Ankara’ya götürüldüğü öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Dicle Müftüoğlu, Sedat Yılmaz, Selma Yılmaz, Filiz Yılmaz, Cahit Kanbay, Hasan Özhan, Cihan Güneş, Ramazan Debe, Erol Balcı, Evin Özbek, Rıdvan Aslan, İsmail Adanmış, Cahit Ablay, Mahmut Doğu, Devran Ak ve Şemsettin Toprak.

30 Nisan 2023 tarihinde 8 ilde yapılan ev baskınlarında YSP milletvekili adayları, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üye ve yöneticisi ve Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri ve editörü toplam 23 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, ETHA editörü Nadiye Namoğlu Gürbüz, ESP Parti Meclisi üyesi Uğur Ok, YSP İstanbul milletvekili adayı Burcu Ayyıldız, YSP İzmir Milletvekili Adayı Meryem Yıldırım, YSP Eskişehir Milletvekili Adayı Müslüm Koyun, Serdal Işık, Leyla Can, Sadrettin Polat, Selfinaz Göçmen, Hasan Polat, Sinem Çelebi, Kalender Polat, Merve Havalı, Bedran Çoğaltay, Adnan Özcan, Ebrar Uz, F. Deniz Kanpolat ve Tuncay Yıldırım Özen.

30 Nisan 2023 tarihinde YSP tarafından İstanbul’un Bağcılar ilçesinde yapılan etkinlik sonrasında dağılan gruplara müdahale eden polis 13 kişiyi gözaltına aldı. Müdahale sırasında polisin Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm’ün gözüne biber gazı sıktığı öğrenildi. Polisin ayrıca haber takibi yapan gazetecilerin görüntü almasına engel olduğu bildirildi.

30 Nisan 2023 tarihinde İzmir’in Menemen ilçesinde YSP ait seçim bürosunun açılışında atılan sloganlar gerekçe gösterilerek HDP Menemen İlçe Eş Başkanı Ekrem Karakoç gözaltına alındı.

30 Nisan 2023 tarihinde YSP tarafından İstanbul Bahçelievler ilçesinde açılan seçim bürosuna Maltepespor taraftarı olduğu bildirilen bir grup tarafından saldırı düzenlendiği öğrenildi. Saldırı sonucu büroda maddi hasar meydana geldiği öğrenildi.

30 Nisan 2023 tarihinde Kocaeli’nin Darıca ilçesinde YSP’ye ait seçim bürosuna kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından saldırı düzenlendiği öğrenildi. Saldırı sonucu büroda maddi hasar meydana geldiği öğrenildi.

30 Nisan 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Rize’de CHP tarafından asılan afişlerin söküldüğü ve yerlerine AKP afişlerinin asıldığı öğrenildi.

30 Mart 2023 tarihinde İstanbul’un Şişli ilçesindeki Okmeydanı mahallesinde AKP’ye ait seçim aracının bir grubun müdahalesi sonucu bölgeden ayrılmak zorunda kaldığı öğrenildi.

1 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul’un Arnavutköy ilçesinde YSP seçim aracına kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırı düzenlendiği ve saldırı sonucu Kamuran Güneş isimli 1 kişinin yaralandığı öğrenildi. Saldırıda yaralanan Kamuran Güneş’in polis tarafından gözaltına altına alındığı bildirildi.

1 Mayıs 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, CHP Ankara Sincan Gençlik Kolları Başkanı Osman Çağatay Ayrıçal’ın ‘Dikkat! Attığın oy Mehmetçiğe kurşun olmasın’ pankartını indirdiği gerekçesiyle kimliği belirsiz kişilerden oluşan bir grubun saldırına uğradığı ve saldırı sonucu vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı öğrenildi.

1 Mayıs 2023 tarihinde Mersin’de Hür Dava Partisi seçim standına kimliği belirsiz kişiler tarafından düzenlenen saldırıda 1 kişinin yaralandığı öğrenildi.

2 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınlarında HDP ve YSP Gençlik Meclisi üye ve yöneticisi 32 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Devin Doğa Ayaz, Hülya İlyas, Serkan Şengül, Eylem Taşdemir, Mustafa Şişman, Serhat Tokuş, Arafat Emekçileri, Tufan Emekçileri, Erkan Özmen, Cevdet Biçer, Yunus Aslan, Berfin Koçak, Hividar Özdemir, Ömer Gülsül, Mervan Beyret, Adem Özgen, Onur İlbars.

(05/007) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 28 Nisan 2023 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(05/008) 1 Mayıs Kutlamalarına Yönelik Müdahaleler…

1 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Taksim Meydanı’na yürümek üzere Beşiktaş’ta toplanan 2 ayrı gruba müdahale eden polis toplam 35 kişiyi gözaltına aldı. Taksim Meydanı’nda Mücadele Birliği üyesi olduğu bildirilen 2 kişi (Delal Erol, Cemal Kara) fiziksel şiddet kullanılarak ve ters kelepçelenerek gözaltına alındı. Taksim’de polis müdahalesi sırasında gazeteci Zeynep Kuray ile Enerji-Sen Genel Sekreteri Emin Atsız, kurucu Genel Başkanı Kamil Kartal da gözaltına alındı. Taksim ve çevresindeki müdahalelerde en az 192 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Ayıca gazeteciler Hazar Dost, Bülent Kılıç, Eylem Sultan Keleş ve Gencer Keten’in de fiziksel şiddete maruz kaldığı, polisin haber takibi yapan gazetecilerin de görüntü almasına engel olduğu ve onları zorla Taksim bölgesinden uzaklaştırdığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar 2 Mayıs 2023 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

1 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul’un Maltepe ilçesinde yapılan mitinge giriş yapan Partizan üyelerine taşıdıkları İbrahim Kaypakkaya flamalarını gerekçe göstererek müdahale eden polis en az 10 kişi fiziksel şiddet kullanarak ve ters kelepçeleyerek gözaltına aldı.

1 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul’un Sancaktepe ilçesindeki Sarıgazi mahallesinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 1’i Halkevi yöneticisi 2 kişiyi gözaltına aldı.

(05/009) İstanbul’da Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

Gazetecilere yönelik gözaltı ve tutuklamaları protesto etmek için gazeteciler tarafından 28 Nisan 2023 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 6 gazeteciyi fiziksel şiddet kullanarak ve ters kelepçeleyerek gözaltına aldı. Gazetecilerin bindirildikleri gözaltı aracında da işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldıkları öğrenildi. Polis ayrıca haber takibi yapan gazetecilere de müdahale etti ve onları zorla basın açıklamasının yapıldığı alanın dışına çıkardı. Gazeteciler aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltına alınan gazetecilerin isimleri: Pınar Gayıp, Zeynep Kuray, Eylem Nazlıer, Serpil Ünal, Esra Soybir ve Yadigar Aygün.

Gazeteci Eylem Nazlıer maruz kaldıkları işkence ve diğer kötü muameleye ilişkin basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Ters kelepçe taktılar. Ters kelepçe takamayacaklarını söylediğimde polis ‘Susmayı öğreneceksin’ dedi ve beni araca fırlattı. Daha sonra Serpil Ünal’ı gözaltı aracına getirdiler. Darp ediyorlardı, rahatsız olduğunu bildiğim için ‘Sağlık sorunları var, yaptığınız suç’ dedim. Kadıköy emniyet amiri olduğunu düşündüğüm polis ‘Bana cevap veremezsin’ diyerek yüzüme tokat ve yumruk atmaya başladı. Saatlerce ters kelepçeyle araçta bekletildik (…) Ters kelepçe nedeniyle ellerimizde morarmalar oluştu.”

(05/010) İstanbul’da Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

Cumartesi Anneleri/İnsanları tarafından 29 Nisan 2023 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Galatasaray Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri ile Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Sekreteri Coşkun Üsterci’nin de olduğu 25 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan 2 kişinin ters kelepçelendiği öğrenildi. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri: Zübeyde Tepe, Hanife Yıldız, İrfan Bilgin, Mikail Kırbayır, İkbal Eren Yarıcı Ali Ocak, Besna Tosun, Ayşe Tepe, Hasan Karakoç, Hüseyin Ocak, Ali Tosun, Gülseren Yoleri, Fırat Akdeniz, Arat Dink, Sevil Turgut, Ümit Efe, Coşkun Üsterci, Veli Saçılık, Nazım Dikbaş, Hatice Korkmaz, Hünkar Yurtsever, Arzu Eriş, Elçin Dayanır, Bilal Yıldız, Taylan Bekin.

(05/011) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişiler…

27 Nisan 2023 tarihinde İstanbul’un Sultangazi ilçesinde gözaltına alınan, adil yargılanma talebi ile başlattıkları ölüm orucu sırasında “infaz erteleme” kararı ile tahliye edilen Sibel Balaç ve İleri Kızılaltın, 28 Nisan 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından infaz erteleme kararı kaldırılarak tutuklandı.

(05/012) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

26 Nisan 2023 tarihinde Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı köylerde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında köy muhtarının da olduğu 20 kişiden 19’u 2 Mayıs 2023 tarihinde ifade işlemelerinin ardından serbest bırakıldı. 1 kişinin halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(05/013) İstanbul’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan Çocuk…

30 Nisan 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden B. C. G. (13) isimli bir çocuk hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla İstanbul Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin Gaziosmanpaşa Çocuk Mahkemesi’nce kabul edildiği öğrenildi.

(05/014) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://ifade.org.tr internet sitesinde yer alan bir içeriğe İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 25 Nisan 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği ve söz konusu içeriklerin silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

Barış Pehlivan’a ait  https://www.cumhuriyet.com.tr internet sitesinde yer alan “Organize ‘cennet’ aldatması” başlıklı köşe yazısı ile bu köşe yazısı hakkında https://www.diken.com.tr, https://www.birgun.net internet sitelerinde yer alan haberlere İstanbul Bakırköy 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 28 Nisan 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

https://www.cumhuriyet.com.tr, https://www.birgun.net, https://www.diken.com.tr internet sitelerinde Mehmet Ağar’ın adının geçtiği haberlere İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 28 Nisan 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

29 Nisan 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Muhammet Yakut isimli bir kişiye ait toplam 5 sosyal medya hesabına ‘kamu düzeninin korunması’ gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(05/015) Nusaybin’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Mardin Valiliği, Nusaybin ilçesine bağlı 9 kırsal mahallede 2 Mayıs 2023 saat 04.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Mardin Valiliği aynı gün içinde yaptığı ikinci bir açıklama ile saat 09.30 itibarıyla sokağa çıkma yasağının kaldırıldığını duyurdu. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen kırsal mahalleler: Tekağaç, Sapanlı, Mağaracık, Arpalı, Bahminin, Kaleli, Şekrin, Yol, Güneli.

(05/016) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

2 Mayıs 2023 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 9 ilde düzenlenen operasyonlarda 12 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.