MENÜ
ANA SAYFA
x

29 Nisan 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

29 Nisan 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/200) Adana’da Dur İhtarına Uymadığı Gerekçesiyle Polis Tarafından Vurulan Kişi…

27 Nisan 2020 tarihinde Adana’nın Seyhan ilçesinde Ali El Hemdan (19) isimli Suriye vatandaşının ateş açarak ölümüyle yol açan polis memuru F. K., 28 Nisan 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘kasten öldürme’ suçlamasıyla tutuklandı.

Basında yer alan haberlerden polis memuru F. K.’nin ifadesinde “Ben şahıs kaçınca peşinden koştum, olay yeri çok tekin bir mahalle değildir, silahın emniyeti daima açıktır. Peşinden koşarken zaten oruçluydum, dengemi kaybedip düştüm, silah ateş almış olabilir (…) Çocuğa doğrudan ateş ettiğim hususu doğru değildir. Tanık beyanlarını kabul etmiyorum. Üzerime atılı suçlamaları anlattığım haliyle kabul ederim” dediği öğrenildi.

Yine basında yer alan haberlerden, Adana Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan ön otopsi raporunda Ali El Hemdan’ın göğsünün sol üst kısmında (kalp) bir santimetre yara izi olduğunun ve buna bağlı olarak yaşamını yitirdiğinin belirtildiği öğrenildi.

Olayın görgü tanığı Hasan Hacı Ahmed, basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “30 metre ileride trafik ışıklarında polis uygulamasını gördük. Polis noktasında biz 20 yaşında büyük olduğumuz için kimliğimizi verdik. Hemdan’ın yaşı küçük olduğu için ceza yememek için yan sokağa girdi. Bir polis de Hemdan’ın arkasından sokağa girdi. Hemdan da yüzü polise dönük bir şekilde, ‘kimliğimi vermem’ diyor. Ara sokağa girdikleri için bir el silah sesi duydum. Ara sokağa gittiğimde Hemdan yerde idi. Göğüs bölgesinden kan geliyordu.”

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Adana Barosu İnsan Hakları Komisyonu ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Adana Şubeler Platformu tarafından hazırlanan raporda şu ifadeler yer almaktadır: “Öldürülen gencin dur ihtarına uymadığı yönündeki şüpheli beyanı dışında herhangi bir şekilde ağır cezalık bir suça karıştığına ya da polise saldırıda bulunduğuna dair bir emare bulunmamaktadır. Aksine gencin dur ihtarına uyarak durduğu ve yüzünü polise döndüğü o sırada vurulduğu görgü tanıkları beyanlarıyla sabittir (…) Her ne kadar yazılı ve görsel basında mülki amirler tarafından polisin havaya ateş ettiği ve ölen gencin bacağından vurulduğu belirtilmiş ise de ölü muayene ve otopsi belgesinde gencin tek kurşunla göğsünün üst kısmı olan ölümcül bölgeden vurulduğu açıktır. Olayın işlenişi, görgü tanıkları beyanları, otopsi belgeleri birlikte değerlendirildiğinde Anayasa’nın 17. ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 2. maddesinde düzenlenen devletin negatif yükümlülüğü altında bulunan ‘Yaşam Hakkı’nı ihlal etmeme ilkesini ihlal ettiği tarafımızca tespit edilmiştir.”

(04/201) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1267 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 28 Nisan 2020 tarihinde saat 13.30’da yapılan basın açıklamasına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(04/202) Düzce’de Eyleme Polis Müdahalesi…

28 Nisan 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Düzce Valiliği önünde eylem yapan Alev Şahin polisin müdahalesi ile gözaltına alındı. Alev Şahin aynı gün içinde hem Kabahatler Kanunu’na hem de Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na muhalefetten ayrı ayrı para cezası kesildikten sonra serbest bırakıldı.

(04/203) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişiler…

28 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Bağcılar ilçesinde bir evde “parti yaptıkları” gerekçesiyle 10 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 10 kişi aynı gün çıkarıldıkları mahkeme tarafından ‘bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranmak’ suçundan 2’şer ay ev hapsi ile cezalandırıldı.

(04/204) İstanbul’da CHP Yöneticisi Hakkında Açılan Soruşturma…

28 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’’un evinin fotoğraflanmasıyla ilgili soruşturma kapsamında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında ‘suçu ve suçluyu övmek’ ve ‘azmettirme’ suçlamalarıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldığı ve Canan Kaftancıoğlu’nun ifadeye çağrıldığı öğrenildi.

(04/205) Diyarbakır Barosu Hakkında Açılan Soruşturma…

28 Nisan 2020 tarihinde, Diyanet İşleri Başkanı tarafından LGBTİQ+’ları hedef gösteren açıklamasına yönelik yaptıkları açıklama nedeniyle Diyarbakır Barosu hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılamak’ suçundan soruşturma açıldığı öğrenildi.

(04/206) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Hakkari Valiliği 27 Nisan 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık alanlarda düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası, konser, şenlik, vb. her türlü eylem ve etkinlikler ile el ilanı, broşür, afiş vb. materyalin asılması ve dağıtılmasını 28 Nisan 2020 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladığını duyurdu. Bu kararla Hakkari’de 4 Nisan 2019 tarihinden bu yana kesintisiz uygulanan eylem ve etkinlik yasağı 413 güne uzatılmış oldu.

(04/207) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

Mardin’de gözaltına alınan bir kişi 28 Nisan 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(04/208) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 28 Nisan 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 92 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.392 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 28 Nisan 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 2.992 ve vaka sayısı ise 114.653 oldu.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 28 Nisan 2020 tarihinde 4 ayrı cezaevinde toplam 120 mahpusa Covid-19 tanısı konulduğunu açıkladı.

28 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Konya E Tipi Cezaevi’nde Covid-19 testi pozitif çıkan 55 mahpusun hastaneye sevk edildiği öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.