MENÜ
ANA SAYFA
x

29 Ocak 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

29 Ocak 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/312) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 811 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 28 Ocak 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

28 Ocak 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt, Acun Karadağ) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 28 Ocak 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/313) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

21 Ocak 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için Ankara’da bulunan Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi önünde eylem yapanlara müdahale eden polis, Mahmut Konuk’u gözaltına aldı. Mahmut Konuk’un aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/314) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

28 Ocak 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için İstanbul Bakırköy Meydanı’nda oturma eylemi yapmak isteyen kamu emekçilerine müdahale eden polis, 2 kişiyi (Nursel Tanrıverdi, Selvi Polat) fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

(01/315) Van’da Gözaltına Alınan Avukatlar…

28 Ocak 2019 tarihinde Van’ın Erciş ilçesinde yapılan ev baskınlarında Bayram Çiçek ve Barış Hezer isimli 2 avukat ‘örgüte yardım ettikleri’ iddiasıyla gözaltına alındı. 2 avukatın aynı gün içinde sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldıkları öğrenildi.

(01/316) Şırnak’ta Gözaltına Alınan HDP Üyesi…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi Üyesi Çeko Mimkara 28 Ocak 2019 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde gözaltına alındı.

Çeko Mimkara 26 Ocak 2019 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alınmış ve ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılmıştı.

(01/317) Adana’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

HDP Adana il yöneticisi Mehmet Kıran, 28 Ocak 2019 tarihinde Adana’da gözaltına alındı. Basında yer alan haberlerden, Mehmet Kıran’ın Adana Adliyesi’nin çevresinde bulunan tozlu bir aracın arka camına “PKK” yazdığı gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi.

(01/318) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 4 akademisyen (Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy) hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 23 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 3 akademisyen (Kocaeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Gül Köksal ile Yrd. Doç. Dr. Mehmet Rauf Kesici, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden doktora öğrencisi Taylan Şahan Tarha) hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davanın görülmesine 28 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Gül Köksal hakkında açılan davada, avukatların dava dosyasının İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden dava dosyasıyla bileştirilmesi ve bunun kabul edilmemesi durumunda dava dosyasının bu mahkemede devam eden akademisyen davaları ile birleştirilmesi yönündeki taleplerini reddetti. Mahkeme Mehmet Rauf Kesici hakkında açılan davada, avukatların yetkisizlik kararı verilmesi yönündeki talebini reddetti. Mahkeme 3 davanın duruşmasını da 20 Mart 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Akdeniz Üniversitesi’nden ihraç edilen Yrd. Doç. Dr. Suzan Yazıcı hakkında Antalya 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Ocak 2019 tarihinde başlandı. Mahkeme yargılamanın nerede yapılacağına ilişkin karar vermesi için dava dosyasının Yargıtay’a gönderilmesine karar verdi.

(01/319) Özgür Gündem Davası…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesine destek için “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeliği” kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, yazar Ahmet Nesin ve TİHV Genel Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Yurtdışında bulunan Ahmet Nesin’in istinabe yoluyla alınan ifadesinin Fransızcadan Türkçeye çevrilerek dosyaya eklendiği öğrenildi. Mahkeme Ahmet Nesin ile ilgili yakalama kararının kaldırılmasına karar verdi ve duruşmayı 27 Şubat 2019 tarihine erteledi.

(01/320) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile meslekten ihraç edilmiş 10 eski polis memuru hakkında Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 28 Ocak 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme 9 sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 5 yıl 7 ay 15 gün ile 10 yıl 2 ay 15 gün arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 1 sanığın ise beraatına karar verdi.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş 2 eski polis memuru hakkında Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 28 Ocak 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme 2 sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan ayrı ayrı 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(01/321) Bitlis’te Sokağa Çıkma Yasağı…

Bitlis Valiliği 28 Ocak 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile Merkez ilçeye bağlı 2 köyde 28 Ocak 2019 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Ağaçpınar ve Ayrancılar.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.