MENÜ
ANA SAYFA
x

29 Şubat 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

29 Şubat 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/276) Van’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

29 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van’ın İpekyolu ilçesinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Gençlik Meclisi üyesi Harun Cavğun’un ailesi ile birlikte yaşadığı belirtilen eve polis ve jandarma tarafından baskın yapıldığı ve bu sırada evde maddi hasar oluştuğu öğrenildi. Harun Cavğun’u evde bulamayan kolluk güçlerinin, yapılan arama sırasında evdeki eşyaları dağıttığı, annesi ve kardeşine yönelik sözlü saldırı ve tehditlerde bulunduğu öğrenildi.

(02/277) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

28 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi ve Kürt sorununa demokratik çözüm talebiyle Türkiye genelindeki cezaevlerinde devam etmekte olan dönüşümlü açlık grevine katılan mahpuslardan Denizli L Tipi Cezaevi’nde tutulan Rıdvan İrme ve Halil Muratoğlu isimli mahpusların istek ve iradeleri dışında Samsun Kavak S Tipi Cezaevi’ne, Tekirdağ F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Mehmet Erbey isimli mahpusun ise İzmir Buca Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne sevk edildikleri öğrenildi.

28 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 6 mahpusun 7 yıl 1 aydır tek kişilik odalarda tutulduğu, hakkında toplatma kararı olmamasına rağmen bazı kitap, dergi ve yayınların mahpuslara verilmediği, haftada 10 saat olarak düzenlenen sohbet hakkından yararlandırılmadığı, mahpusların taleplerine rağmen haber kanallarının cezaevinde yayınlanan televizyon kanalları listesine alınmadığı ve mahpusların açık ve kapalı görüş süresinin 1 buçuk saate çıkarılması taleplerinin karşılanmadığı öğrenildi.

29 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Erzurum Dumlu 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Adnan Oktar isimli mahpusun istek ve iradesi dışında Van Başkale Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi.

29 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Denizli T Tipi Cezaevi’nde tutulan 4 mahpusun istek ve iradeleri dışında 22 Şubat 2024 tarihinde Samsun S Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne sevk edildikleri, sevk işlemleri sırasında 4 mahpusun sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldığı, ellerinin, ayaklarının ve gözlerinin bağlandığı öğrenildi.

(02/278) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulu bulunan müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için avukatların 29 Şubat 2024 tarihinde yaptığı başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(02/279) 31 Mart Seçimleri…

28 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi Kaynartepe Mahallesi için muhtar adayı olan Simurg Sarsılmaz’ın sosyal medyadan aldığı ölüm tehditleri nedeniyle muhtar adaylığından geri çekildiği öğrenildi.

28 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 27 Şubat 2024 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Yunusemre Belediyesi Başkan Adayı Semih Balaban’a ait seçim afişinin kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce söküldüğü öğrenildi.

(02/280) İzmir’de Tutuklanan Kişiler…

27 Şubat 2024 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında  gözaltına alınan 4 kişi [Mustafa Polat, Şerife Alpözel, Mahir Kılıç ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyesi T. K.] ‘örgüte finansman sağlama’ iddiasıyla 28 Şubat 2024 tarihinde sevk edildikleri sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı.

(02/281) Sakarya’da Gözaltına Alınan Kişi…

28 Şubat 2024 tarihinde Sakarya’nın Akyazı ilçesinde Atatürk heykeline saldırdığı gerekçesiyle 1 kişi (Y. U.) gözaltına alındı. Y.U.’nun sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği tarafından aynı gün tutuklandığı öğrenildi.

(02/282) Çorlu Tren Kazası Davası…

8 Temmuz 2018 tarihinde Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin yaşamını yitirdiği ve 328 kişinin yaralandığı tren kazası ile ilgili olarak 13 kişi hakkında ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçlamasıyla Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Şubat 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, duruşmayı 25 Nisan 2024 tarihine erteledi.

(02/283) Eskişehir’de Dernek Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Müslüm Koyun hakkında Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 29 Şubat 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, Müslüm Koyun’un ‘örgüt üyesi olma’ gerekçesiyle 6 yıl 3 ay, ‘örgüt propagandası yapma’ gerekçesiyle de 10 ay olmak üzere toplam 7 yıl 1 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti.

Müslüm Koyun, 30 Nisan 2023 tarihinde gözaltına alınmış, 3 Mayıs 2023 tarihinde tutuklanmış, 5 Ocak 2024 tarihinde tutukluluğuna yapılan itiraz sonucunda tahliye edilmiş ve 9 Şubat 2024 tarihinde işkence ve diğer kötü muameleyle yeniden gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

(02/284) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Sedat Yılmaz hakkında Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 29 Şubat 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, gazetecinin ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt kurma ve yönetme’ suçlarından beraatına ve hakkındaki adli tedbirlerin kaldırılmasına hükmetti.

Sedat Yılmaz 29 Nisan 2023 tarihinde gözaltına alınmış, 2 Mayıs 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmış, 14 Aralık 2023 tarihinde görülen ilk duruşmada adli kontrol şartıyla tahliye edilmişti.

(02/285) Adıyaman’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Adıyaman’ın Gerger ilçesi eski Kaymakamı ile ilgili haber ve köşe yazıları gerekçe gösterilerek ‘iftira’ suçlamasıyla hakkında Gerger Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada 1 yıl 15 gün hapis cezasıyla cezalandırılan gazeteci Özgür Boğatekin ile ilgili Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından 14 Haziran 2023 tarihinde verilen ihlal kararı sonrasında gazetecinin Gerger Asliye Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davanın karar duruşması, 28 Şubat 2024 tarihinde gerçekleştirildi. Mahkeme, gazetecinin beraatına karar verdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.