MENÜ
ANA SAYFA
x

29 Temmuz 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

29 Temmuz 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/211) Ankara’da Irkçı Saldırı…

Ankara’nın Elmadağ ilçesinde Z. D. isimli bir kişi ve 5 çocuğu, 28 Temmuz 2021 tarihinde komşularının ırkçı saldırısına uğradı. Irkçı saldırı sonrasında Z. D. ve ailesinin yaşadıkları mahalleden taşındığı öğrenildi.

Z. D. basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Oturduğumuz mahallede son birkaç haftadır ırkçı ve cinsiyetçi küfürlere maruz kalıyorduk (…) Kürt olduğumuzu öğrendikten sonra kimse bizimle konuşmadı. Ben bazen işe gidince çocuklarım Kürtçe şarkı açıyorlar, onlar da rahatsız oluyorlar bundan. (…) İnci isimli komşum bana, küçük oğlum O. D. ve işten gelen kızım S. D.’ye sopalarla saldırdı. ‘Defolun gidin Doğu’nun Kürtleri, PKK’liler, sizi istemiyoruz Elmadağ’da. Defolun lanetler. Siz teröristsiniz, defolun gidin’ şeklinde ifadeler sarf etti. Bu sırada diğer komşularım da ‘Kürt istemiyoruz, PKK istemiyoruz, defolun gidin’ sözleriyle bağırdı. Bunun ardından polise haber verdik. Polis geldikten sonra komşum İnci’nin 30’lu yaşlarında iki erkek kardeşi bize saldırmaya geldi. Polisler ve birkaç bekçi onları tutarken bir tanesi kapıma kadar geldi. Bu sırada da küfürler ettiler ve oğlum F. D. de içerden beni korumak için eline bıçak aldı. O sırada polis bize saldırmaya gelenleri değil oğlumu tehdit etti. Oğluma, ‘Sen niye onlara saldırıyorsun? İstesem seni silahla vurabilirim’ dedi.”

(07/212) İstanbul’da Zabıtaların İşkence ve Diğer Kötü Muamelesine Maruz Kalan Kişi…

28 Temmuz 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde belediye binasının önünde engelli bir kişinin zabıtaların fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve yerde sürüklendiği öğrenildi.

(07/213) İstanbul’da Zabıtaların İşkence ve Diğer Kötü Muamelesine Maruz Kalan Kişi…

28 Temmuz 2021 tarihinde İstanbul’un Şişli ilçesindeki Maçka Parkı’nda düzenlenen bir mahalle toplantısında, açtığı davayı kazanmasına rağmen işe iade edilmeyen Turan Aktaş isimli bir kişi Belediye Başkanı Muammer Keskin’i protesto ettiği gerekçesiyle zabıtanın fiziksel şiddetine maruz kaldı.

(07/214) Mersin’de Tehdit Edilen Gazete Dağıtıcısı…

28 Temmuz 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Yeni Yaşam gazetesi dağıtıcısı Resul Demir’in Mersin’de “O gazeteyi dağıttığın sürece başına bir şeyler gelecek” ve “Resul, daha önce 3 defa tutuklandın. Sen uslu durmuyorsun. Yeni bir dosya açılmasını ve tekrar cezaevine gitmek mi istiyorsun” denilerek polis tarafından iki ayrı tarihte tehdit edildiği öğrenildi.

(07/215) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

28 Temmuz 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa T Tipi Cezaevi’nde tutulan Mürşit Aslan, Mahsum Temel, Mehmet Salih Eliş, Mahmut Parsak ve Hamdullah Hozan’ın işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı, buna karşın bu kişilerin hastaneye götürülmediği öğrenildi.

28 Temmuz 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Manisa Cezaevi’ne başka cezaevlerinden sevk edilen mahpusların dilekçelerine cevap verilmediği ve bu nedenle bu mahpusların arkadaş görüşü hakkından yararlanamadıkları öğrenildi.

(07/216) Hakkari’de Gözaltına Alınan Kişiler…

27 Haziran 2021 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesi kırsal alanında askeri bir aracın geçişi sırasında meydana gelen patlama ile ilgili olarak 2 kişi (Levent Dere ve Harun Ortaş) gözaltına alındı. Avukatların gözaltına alınanlarla görüşmemesine herhangi bir avukat kısıtlaması olmamasına rağmen jandarma tarafından izin verilmediği öğrenildi.

Aynı soruşturma kapsamına ifadeye çağrılan 2 kişi ise ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(07/217) RTÜK Tarafından Ceza Verilen Televizyon Kanalları…

28 Temmuz 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından, bir programda Cumhurbaşkanı’nın sağlık durumu ile ilgili bir haber nedeniyle TELE1 TV’ye; bir programda Türkiye Futbol Federasyonu ile ilgili sarf elden sözler nedeniyle Bloomberg TV’ye idari para cezaları verildiği öğrenildi.

(07/218) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://www.kizilbayrak52.net ve https://www.umutgazetesi30.org internet sitelerine Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 12 Temmuz 2021 tarihli kararları ile milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

https://www.kizilbayrak53.net ve https://www.umutgazetesi31.org internet sitelerine Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 27 Temmuz 2021 tarihli kararları ile milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(07/219) Toplatma Kararı Verilen Dergi…

Halkın Hukuk Bürosu 28 Temmuz 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile Halk Okulu dergisinin 89. sayısı hakkında toplatma kararı olduğu gerekçesiyle matbaadaki nüshalarına el konulduğunu ve Yılmaz Viraner isimli bir kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

(07/220) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 28 Temmuz 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 76 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 22.291 olduğunu açıkladı.

Buna göre 28 Temmuz 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 51.124, vaka sayısı ise 5.660.469 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.