MENÜ
ANA SAYFA
x

3-5 Ağustos 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

bt130805

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4]

3-5 Ağustos 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/019) Suriye’de Çatışmalar…

Suriye’de Rojava Bölgesi’nde bulunan Serekaniye (Resulayn) Kasabası’nda El-Kaide destekli El-Nusra Örgütü’yle PKK’ye yakın Demokratik Birlik Partisi (PYD) arasında çıkan çatışmalar devam ederken 2 Ağustos 2013’te Serekaniye’nin karşısında bulunan Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesi’nde yolda yürüyen Ramazan Zeybel (45) vücuduna isabet eden kurşunlar nedeniyle ağır yaralı halde kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

(08/020) Bursa’da İş Kazası…

Bursa’nın Osmangazi İlçesi’nde okul harçlığını çıkarmak için inşaatta çalışan üniversite öğrencisi Ahmet Eraslan (21), 2 Ağustos 2013’te çalıştığı inşaatın 6. katından düşerek yaşamını yitirdi.

(08/021) Şanlıurfa’da İş Kazası…

Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesi’nde 3 Ağustos 2013’te, sanayi sitesinde oksijen tüpünün patlaması sonucu Mehmet Ali Elpe (19), İbrahim Halil Baytimur (16) ve Servan Aktıl (13) adlı işçiler ağır yaralandı.

(08/022) Tunceli’de Şüpheli Asker Ölümü…

Tunceli’de bulunan 51. Motorlu Piyade Tugayı’nda zorunlu askerlik hizmetini yapan Niğde nüfusuna kayıtlı İbrihaim Süğür’ün (21) 2 Ağustos 2013’te kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdiği iddia edildi.

(08/023) Cezaevinde Yangın…

Adıyaman E Tipi Cezaevi’nde 3 Ağustos 2013’te mahpusların yataklarını ateşe vererek çıkarttıkları yangın sonucu oluşan dumandan etkilenen üç mahpus ile iki jandarma eri hastaneye kaldırıldı.

(08/024) Hükümetin Temel Hak ve Özgürlüklere, Kent Yaşamına Müdahalelerine Yönelik Eylemlere Saldırılar…

Gezi Parkı eylemlerine katıldığı gerekçesiyle Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ne (ESP) yönelik düzenlenen operasyonda bulunamayan ve “firari şüpheli” olduğu gerekçesiyle 1 Ağustos 2013’te İstanbul’da gözaltına alınan ESP Genel Başkan İrtibat Bürosu çalışanı Ümran Yurdayol 2 Ağustos 2013’te tutuklandı.

İstanbul’da 3 Ağustos 2013’te Taksim Meydanı’nda ve Gezi Parkı’nda toplanma olacağı gerekçesiyle Gezi Parkı’nı halkın kullanımına kapatan polis, gece boyunca Taksim Meydanı’nda, İstiklal Caddesi’nde ve kafelerde oturanlara cop, basınçlı su ve gaz bombasıyla saldırdı. Eğlence mekânlarında arama da yapan polisin 42 kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi.

(08/025) Gezi Parkı Eylemleri Nedeniyle Yargılanan Kişiler…

Adana’daki Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatılan 11 kişi hakkında hazırlanan iddianamenin Adana 8. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği 2 Ağustos 2013’te öğrenildi.

“2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet ettikleri”, “görevli polis memuruna görevini yaptırmamak için direndikleri” ve “kamu malına zarar vermeye teşebbüs ettikleri” suçlamalarıyla 6 yıldan 28 yıla kadar hapis cezası talebiyle 11 kişinin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

(08/026) Şanlıurfa’da Protesto Gösterisine Müdahale…

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ile Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) Rojava’daki çatışmaları kınamak amacıyla 4 Ağustos 2013’te Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesi’nde yapmayı planladığı “Barış Nöbeti” için ilçeye giden ve arasında Selahattin Demirtaş ile Aysel Tuğluk’un da bulunduğu gruplara polis ve jandarma ekipleri gaz bombaları be basınçlı suyla saldırdı.

Ceylanpınar’a gitmek için Viranşehir’den hareket eden gruba da yapılan müdahale sonucu ise biri ağır 6 kişinin yaralandığı öğrenildi.

(08/027) Van’da Protesto Gösterisine Müdahale…

Van’da 3 Ağustos 2013’te Abdullah Öcalan’ın sağlık koşullarına dikkat çekmek amacıyla yapılan protesto gösterisine gaz bombaları ve basınçlı suyla müdahale eden polis ekipleri arasın da Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın da bulunduğu çok sayıda kişiyi darp etti.

(08/028) Tunceli’de Ev Baskınları…

Tunceli’de, Pertek, Ovacık ve Hozat İlçesi’nde 31 Temmuz 2013’te “yasadışı TKP-ML Örgütü Soruşturması” adı altında ev baskınları düzenleyen polis ekiplerinin gözaltına aldığı 5 kişi “yasadışı silahlı örgüt adına faaliye yürüttükleri” ve “yasadışı örgüt propagandası yaptıkları” suçlamalarıyla 2 Ağustos 2013’te tutuklanarak Malatya E Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

(08/029) Hakkâri’de Gözaltına Alınan Kişi…

Hakkâri’nin Yüksekova İlçesi’nde 3 Ağustos 2013’te düzenlenen ev baskını sonucu BDP İlçe Örgütü yöneticisi Ecevit Kına gözaltına alınırken, operasyonun gerekçesi hakkında açıklama yapılmadı.

(08/030) İstanbul’da Yasaklanan Gösteriler…

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu 2 Ağustos 2013’te yaptığı açıklamayla, 5 Ağustos 2013’te Silivri Cezaevi Kampusu’nda bulunan duruşma salonunda görülecek olan Ergenekon Davası’nın karar duruşması nedeniyle Silivri’ye gidişlerin ve cezaevi önünde yapılması düşünülen gösterilen yasaklandığını duyurdu.

(08/031) İstanbul ve Ankara’da Ev Baskınları…

İstanbul’da ve Ankara’da 3 Ağustos 2013’te Aydınlık Gazetesi’ne, Türkiye Gençlik Birliği’ne ve evlere eş zamanlı baskınlar düzenleyen Terörle Mücadele Şubesi’ne bağlı polis ekipleri “Ergenekon Davası’nın karar duruşmasının görüleceği Silivri Cezaevi’ne katılım çağrısı yaptıkları” gerekçesiyle 25 kişiyi gözaltına aldı.

 

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: eozer@tihv.org.tr adresine konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari