MENÜ
ANA SAYFA
x

3 – 5 Aralık 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

3 – 5 Aralık 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/030) İzmir’de Polisin Açtığı Ateş Sonucu Yaşamını Yitiren Kişi…

2 Aralık 2022 tarihinde İzmir’in Çiğli ilçesinde “dur ihtarına uyulmadığı” gerekçesiyle polisin açtığı ateş sonucu Bülent A. simli bir kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi. İzmir Valiliği tarafından yapılan açıklamada “Aracın sağ ön yolcu koltuğunda oturan B.A. (47) ise uyarıya rağmen araç kapısı açık şekilde beklemiş, görevli memurun, şahsa ellerini göstermesi ve araçtan çıkması yönündeki ikazlarına rağmen ısrarla araçtan inmemiştir. Sağ elini belinin arkasında saklaması sebebiyle görevli memur tarafından olası silahlı saldırı ihtimali göz önünde bulundurularak, havaya bir el uyarı ateşi açılmıştır. Devamında görevli memur şüpheli şahsı araçtan indirmek için müdahale ettiği esnada şahıs bıçakla polis memuruna saldırmıştır. Yaşanan boğuşmada görevli memurun silahı bir el ateş almış ve şüpheli şahıs sol karın boşluğundan yaralanmış, görevli memur ise karın bölgesinden kesi suretiyle yaralanmıştır. Şüpheli şahıs olay yerine gelen sağlık ekiplerince yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayıp hayatını kaybetmiştir. Konuyla ilgili adlî ve idarî soruşturma başlatılmıştır.” denildi.

(12/031) Uşak’ta Polisin Açtığı Ateş Sonucu Yaşamını Yitiren Kişi…

4 Aralık 2022 tarihinde Uşak’ta hakkında yakalama kararı olduğu bildirilen H. T. isimli bir kişinin “dur ihtarına uymaması” ve kendisini takip eden polislere ateş açması sonucu çıkan çatışmada polis tarafından vurulduğu ve yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(12/032) Operasyonlar ve Saldırılar…

3 Aralık 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 22 Kasım 2022 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde yer alan Zap bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmalarda 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(12/033) Niğde’de Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

3 Aralık 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden Niğde’nin Bor ilçesinde Koray Türk isimli bir kişinin 29 Kasım 2022 tarihinde gözaltına alındıktan sonra götürüldüğü Kemerhisar Jandarma Karakolu’nda işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi.

Koray Türk basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Bir anda benim kollarımı arkadan tutarak ters kelepçe taktılar ve beni yere yatırdılar. Ben yerdeyken biri benim başıma ayağı ile bastı. Yerde olduğum esnada tüm görevliler tekme ve yumruk attı (…) Karakola gidince engelli tuvaletine götürüldüm ve burada M. Ç., G. ve H. isimli personel ve isimlerini bilmediği 5-6 kişilik personel tarafından ellerim kelepçeli şekilde 4-5 saat darp edildim (…) ‘Sana ne yapalım, taciz mi edelim, tecavüz mü edelim?’ diye tehdit etti. Kendi tabancasının kabzası ile yüzüme vurdu. Telefonumu kırdılar. M. Ç. bana ‘Benim namımı duydun mu lan’ dedi. Bende kendisine ‘M. Teğmen’ dedim. ‘Eksik duymuşsun lan ben Kemerhisar’ın Allah’ıyım’ dedi ve bana vurmaya devam etti. Beni burada yere düşürdüler. Yüzüme silahının kabzası ile vurdu. 5 buçuk saat boyunca ters kelepçeli bekletildim.”

(12/034) İzmir’de Saldırıya Uğrayan Trans Kadın…

İzmir’de sokak müzisyenliği yapan trans kadın Melis Yağmur Hanzade, 3 Aralık 2022 tarihinde Konak ilçesinde “Sen sokakta müzik yapmaya çalışan çocuksun, seni sokaklardan men ediyorum” diyen bir kişinin fiziksel saldırısına uğradığı öğrenildi.

(12/035) Antalya’da Saldırıya Uğrayan CHP Yöneticisi…

3 Aralık 2022 tarihinde Antalya’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gazipaşa İlçe Başkanı Yavuz Demir’in gittiği bir restoranda kimliği belirsiz 2 kişinin saldırısına uğradığı ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı öğrenildi.

(12/036) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Hasta mahpuslar ile ilgili 2 Aralık 2022 tarihinde İstanbul’da Çağlayan Adliyesi önünde yapılan adalet nöbeti eylemine müdahale eden polis 1’i çocuk dört kişiyi (Cemile Çiftçi, Zeynep Calıhan ve Gülsüm Öztürk ile ismi öğrenilemeyen çocuk) fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

(12/037) Ankara Merkezli Bir Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan Kişiler…

29 Kasım 2022 ve takip eden tarihlerde Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistlerine yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında Diyarbakır, İstanbul, Muş, Ağrı, Siirt ve Antep’te gözaltına alınan 21 kişiden 8’i 3 Aralık 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 13 kişi ise ev hapsi tedbiri ile serbest bırakıldı.

Tutuklanan kişilerin isimleri: F. A., F. E., M. O., D. Ç. B. A., H. G., H. K. ve G. D.

Ev hapsi tedbiri ile serbest bırakılan kişiler: Y. A. K., H. T., Z. G., S. E., M. Ş., Z. B., D. A., M. T. D., H. A., A. C., B. C., T. Ç., H. A.

(12/038) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

30 Kasım 2022 tarihinde Mersin’de gözaltına alınan 2 kişi 2 Aralık 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı. Tutuklanan kişilerin İsimleri öğrenilemedi.

(12/039) Kocaeli’de Gözaltına Alınan Kişi…

30 yıl cezaevinde kaldıktan sonra 1 Aralık 2022 tarihinde Kocaeli Gebze Kadın Cezaevi’nden tahliye edildikten sonra hakkında açılmış bir soruşturma gerekçe gösterilerek cezaevinden çıkmadan gözaltına alınan Şadiye Manap isimli kişi, 5 Aralık 2022 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.

(12/040) Kobanê Davası…

Aralarında eski eş genel başkanlarının da olduğu 18’i tutuklu 108 Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticisi hakkında Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 21 Kasım Ekim ile 2 Aralık 2022 tarihleri arasında devam edildi.

Davanın 2 Aralık 2022 tarihinde görülen duruşmasında mahkeme Ali Ürküt, Alp Altınörs, Ayla Akat Ata, Ayşe Yağcı, Bülent Parmaksız, Dilek Yağlı, Gültan Kışanak, Günay Kubilay, İsmail Şengül, Nazmi Gür, Pervin Oduncu, Sebahat Tuncel, Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Meryem Adıbelli, Aynur Aşan, Zeynep Ölbeci ve Zeynep Karaman’ın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi ve duruşmayı 19 Aralık ile 30 Aralık 2022 tarihleri arasında görülmek üzere erteledi.

(12/041) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

İmralı Cezaevi’nde tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit uygulaması ile ilgili yapılacak “Gemlik Yürüyüşü” için 12 Haziran 2022 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 70 kişi hakkında İstanbul Anadolu 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Aralık 2022 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 24 Şubat 2023 tarihine erteledi.

(12/042) Onur Yaser Can Davası…

Onur Yaser Can’ın 2010 yılında gözaltında maruz kaldığı işkence ve kötü muamele sonrası intihar ederek yaşamını yitirmesi ile ilgili 4 polis memuru hakkında ‘resmi belgede sahtecilik’, “resmi belgeyi bozma, yok etme veya gizleme, 1 bilirkişi hakkında ise ‘gerçeğe aykırı bilirkişilik yapma’ iddialarıyla İstanbul 41. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Aralık 2022 tarihinde devam edildi. Tanık ifadelerinin ardından mahkeme duruşmayı 3 Şubat 2023 tarihine erteledi.

(12/043) Nilüfer Belediyesi Hakkında İçişleri Bakanlığı İncelemesi…

2 Aralık 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bursa’da CHP’li Nilüfer Belediyesi hakkında LGBTİ+ bireyler için açılan dayanışma merkezi gerekçe gösterilerek İçişleri Bakanlığı tarafından araştırma ve ön inceleme başlatıldığı öğrenildi.

(12/044) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Bir otel çalışanının çıplak arandığına ilişkin https://ilerihaber.org, https://www.birgun.net internet sitesinde yer alan haberler ile aynı konuyla ilgili bir sosyal medya paylaşımına İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2 Aralık 2022 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin banka hesaplarına haciz uygulanması ile ilgili https://ilerihaber.org, https://www.birgun.net, https://www.cumhuriyet.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlerin İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2 Aralık 2022 tarihli kararı ile silinmesine kişilik hakları ihlali gerekçesiyle karar verildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.