MENÜ
ANA SAYFA
x

3-5 Şubat 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

3-5 Şubat 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/031) Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 3 Şubat 2024 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde devam eden “Pençe-Kilit” operasyonunda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 askerin (Kadir Dingil) öldüğünü, 2 askerin ise yaralandığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı, 4 Şubat 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla 3 Şubat 2024 tarihinde Antep’in Nurdağı ilçesine bağlı Kartal Köyü’nde bir helikopterin düştüğünü ve 2 polis memurunun (Cemil Gülen, Levent Öztürk) öldüğünü duyurdu.

(02/032) İstanbul’da Polisin Açtığı Ateş Sonucu Yaşamını Yitiren Kişi…

3 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2 Şubat 2024 tarihinde İstanbul’un Arnavutköy ilçesinde bulunan Nenehatun Mahallesi’nde ‘dur ihtarı’na uymadığı gerekçesiyle Ahmet E. isimli kişinin polis tarafından açılan ateş sonucunda yaşamını yitirdiği öğrenildi. Olayla ilgili polis memurları S.E. ve E.K. hakkında adli soruşturma başlatıldığı bildirildi.

(02/033) Kayseri’de Silahlı Saldırıya Uğrayan Gazeteci…

5 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri’de yayınlanan Deniz Postası Gazetesi ve Anadolu TV’nin sahibi Azim Deniz’in 5 Şubat 2024 tarihinde Kayseri’de evinin önünde kimliği belirlenemeyen bir kişinin silahlı saldırısına uğradığı ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı öğrenildi.

(02/034) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

2 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran Kadın Cezaevi’nde gerçekleştirilen bir koğuş aramasında infaz koruma memurlarının mahpuslara ait mutfak eşyalarına ve masasına zarar verdiği ve mahpuslara ait ilaçları yere atarak kullanılamaz hale getirdiği öğrenildi.

3 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Marmara 2 Nolu L Tipi Cezaevi’nde (Silivri Cezaevi) mahpusların tutulduğu koğuşların özel alanlar dahil olmak üzere 24 saat kamerayla izlendiği, haklarında açılan disiplin soruşturmalarında mahpuslara çeşitli sürelerde hücre cezalarının verildiği, mahpusların kitap ve televizyon yayınlarına erişimde zorluklar yaşadığı, haklarında disiplin soruşturması başlatılan mahpusların ana dilde savunma hakkının kısıtlandığı, mahpusların görüş haklarının kısıtlandığı, mahpuslara verilen yiyeceklerin yeterli besleyicilikte ve miktarda olmadığı ve mahpuslara verilen yatak ve battaniyelerin hijyenik olmadığı öğrenildi.

3 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tokat T Tipi Cezaevi’nde kalan bazı kadın mahpusların bir infaz koruma memurunun sözlü şiddetine maruz kaldıkları ve fiziksel şiddet ile tehdit edildikleri öğrenildi.

(02/035) Cezaevinde Sağlığa Erişim Hakkı Engellenen Mahpuslar…

2 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran Kadın Cezaevi’nde Neriman Birlikler isimli hasta mahpusun hastane sevkinin yapılmadığı, düzenli kullanması gereken bazı ilaçların mahpuslara geç verildiği öğrenildi.

3 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Marmara 2 Nolu L Tipi Cezaevi’nde (Silivri Cezaevi) hasta mahpusların hastaneye sevk işlemlerinde gecikmeler olduğu ve hastane sevk işlemleri sırasında hak ihlallerine maruz kaldıkları öğrenildi.

(02/036) Ankara’da Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

5 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe girişimi sonrasında ‘gazi’ unvanı alan bazı kişilerin maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Merkezi önünde yaptığı basın açıklamasına polis müdahale etti. Müdahale sonucu gözaltına alınan kişilerin sayısı ve isimleri öğrenilemedi.

(02/037) Urfa’da Tutuklanan Siyasi Parti Yöneticisi…

3 Şubat 2024 tarihinde Antep merkezli bir soruşturma kapsamında evine yapılan baskın sonucu gözaltına alınan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Parti Meclisi Üyesi Muhammed Ayten, ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.

(02/038) İzmir’de Tutuklanan Gazeteci…

2 Şubat 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, A3 Haber sitesi Genel Yayın Yönetmeni gazeteci Süleyman Gençel’in hakkında Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Nükhet Hotar’a hakaret ettiği gerekçesiyle İzmir’de açılan davada verilen 1 yıl 2 ay hapis cezasının Yargıtay tarafından onanması üzerine Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandığı öğrenildi.

(02/039) Hatay’da Gözaltına Alınan Kişiler…

6 Şubat 2023 depremlerinin yıldönümü nedeniyle 3 Şubat 2024 tarihinde Hatay’ın Antakya ilçesinde gerçekleştirilecek anma etkinlikler ile ilgili ‘provokasyon ihbarı’ olduğu gerekçesiyle 3 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Geri Döneceğiz İnisiyatifi temsilcisi Selen Reyhan, Emeğin Gücü Derneği temsilcisi Barış Kaya ve Cemal Kara.

(02/040) İstanbul’da Gazeteci ve Yazarların Yargılandığı Dava…

Demokratik Modernite Dergisi’nde yer alan bazı yazılar nedeniyle Agos Gazetesi yazarı ve Ermenice sayfalar editörü Pakrat Estukyan, Cihan Doğan, Avukat Emran Emekçi, Mehmet Nimet Sevim ve Demokratik Modernite Dergisi Yazı İşleri Müdürü Ramazan Yurttapan hakkında ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 2 Şubat 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, savunmaları alınamadığı için haklarında yakalama kararı bulunan Mehmet Nimet Sevim ve Cihan Doğan’ın dosyalarının ayrılmasına, Pakrat Estukyan ve Emran Emekçi’nin beraatına, Ramazan Yurttapan’ın ise 1 yıl 21 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

(02/041) İstanbul’da “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet” Gerekçesiyle Yargılanan Kişiler…

8 Ekim 2023 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 9 Ekim 1998 yılında Suriye’den çıkarılmasını protesto etmek için barışçıl toplantı ve gösteri düzenleyen 71 kişi hakkında “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” ettikleri gerekçesiyle İstanbul Anadolu Adliyesi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, 3 Şubat 2024 tarihinde İstanbul Anadolu 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşması, 10 Eylül 2024 tarihinde görülecek.

(02/042) Mardin’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Mardin Valiliği, 2 Şubat 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla Nusaybin ilçesine bağlı Yakınca, Bahminin, Kaleli, Güzelsu, Yol ve Şekrin Mahalleleri kırsal alanında bulunan bölgelerin 1 Şubat 2024 ile 15 Şubat 2024 tarihleri arasında 15 gün süreyle geçici özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

(02/043) Eylem ve Etkinlik Yasakları…

Bitlis Valiliği, 4 Şubat 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla il genelinde düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantıları, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetlerin 5 Şubat 2024 ile 9 Şubat 2024 tarihleri arasında 5 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.