MENÜ
ANA SAYFA
x

3 Ağustos 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

3 Ağustos 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/026) Kadın Cinayetleri…

Bianet’in 3 Ağustos 2022 tarihinde yayınladığı “Erkek Şiddeti Çetelesi”ne göre 2022 yılının Temmuz ayında Türkiye genelinde erkekler tarafından en az 28 kadın ve 1 çocuk öldürüldü. Açıklamada ayrıca erkeklerin en az 12 kadını seks işçiliğine zorladığı, 64 kadına şiddet uyguladığı, 17 kadını taciz ettiği, 16 çocuğu istismar ettiği belirtildi.

(08/027) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 2 Ağustos 2022 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(08/028) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 2 Ağustos 2022 tarihinde Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde yaptığı nöbet eylemlerine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(08/029) Kars’ta Gözaltına Alınan HDP Üyesi…

26 Temmuz 2022 tarihinde Kars’ta yapılan ev baskınında gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyesi Gülcan Alp, 2 Ağustos 2022 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından  ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.

(08/030) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Mardin Valiliği 1 Ağustos 2022 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık ve kapalı yer toplantıları, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, stant, imza kampanyası, çadır kurma, bildiri dağıtma, protesto eylemi ve benzeri eylem ve etkinlikleri 2 Ağustos 2022 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı. Bu kararla birlikte Mardin’de 17 Ekim 2019 tarihinden bu yana kesintisiz uygulanan eylem ve etkinlik yasağı böylece 1034 güne ulaşmış oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.