MENÜ
ANA SAYFA
x

3 Aralık 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

3 Aralık 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/028) Kadın Cinayetleri…

Bianet’in, 2 Aralık 2021 tarihinde yayınladığı “Erkek Şiddeti Çetelesi”ne göre 2021 yılının Kasım ayında Türkiye genelinde erkekler tarafından en az 34 kadın ile 3 çocuk öldürüldü. Açıklamada ayrıca erkeklerin en az 2 kadına tecavüz ettiği, en az 56 kadını seks işçiliğine zorladığı, 62 kadına şiddet uyguladığı, 11 çocuğu istismar ettiği belirtildi.

(12/029) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından 2 Aralık 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(12/030) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

39 gündür grevde olan Bakırköy Belediyesi işçileri ve onlara destek için gelenler tarafından 2 Aralık 2021 tarihinde belediye binası önünde yapılan eyleme yönelik polis müdahalesinde 1 kişi gözaltına alındı.

(12/031) Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir eski milletvekili Zeynep Altıok Akatlı hakkında sosyal medya paylaşımlarında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın karar duruşması 2 Aralık 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme Zeynep Altıok Akatlı’yı 11 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(12/032) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Zekine Türkeri hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Aralık 2021 tarihinde başlandı.

İddianamede Zekine Türkeri’nin ‘zincirleme örgüt propagandası yapmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 15 Mart 2022 tarihine erteledi.

(12/033) Muş’ta HDP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş eski İl Eş Başkanı Muhlise Karagüzel hakkında Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Aralık 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan Muhlise Karagüzel’i 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(12/034) Diyarbakır’da Yargılanan Kişi…

Barış Annesi Makbule Özbek (72) hakkında Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik bir soruşturma kapsamında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Aralık tarihinde görüldü.

Mahkeme Makbule Özbek’i ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(12/035) Ankara’da Yargılanan Mahpuslar…

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi talebiyle yapılan açlık grevine katıldıkları gerekçesiyle Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan Süheyla Taş, Fatma Aslan ve Nevroz Müçel isimli mahpuslar hakkında Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 23 Eylül 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamelerde mahpusların ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılmaları istenmektedir.

Süheyla Taş, Fatma Aslan ve Nevroz Müçel duruşmalara katıldı ve savunma yaptı. Mahkeme savunmaların ardından davaların duruşmalarını da 1 Mart 2022 tarihine erteledi.

(12/036) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir açıklamasına ilişkin https://www.diken.com.tr internet sitesinde yer alan bir habere İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2 Aralık 2021 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi. Aynı habere ilişkin daha önce Antalya 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından getirilen erişim engeli, Antalya 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından kaldırılmıştı.

Cumhurbaşkanı ile ilgili biri https://www.birgun.net ve ikisi https://www.cumhuriyet.com.tr internet sitelerinde yer alan toplam 3 habere İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2 Aralık 2021 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

TÜGVA ile ilgili biri https://www.cumhuriyet.com.tr ve ikisi https://www.evrensel.net/ internet sitelerinde yer alan toplam 3 habere İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2 Aralık 2021 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü ile ilgili https://www.cumhuriyet.com.tr, https://tele1.com.tr ve https://halktv.com.tr/ internet sitelerinde yer alan haberlere Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2 Aralık 2021 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bazı vakıflara tahsis edilen yerleri tahliye etmesiyle ilgili https://odatv4.com internet sitesinde yer alan habere İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2 Aralık 2021 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Rize Şube Başkanı Gençağa Karafazlı hakkında, yaptığı haberler gerekçe gösterilerek açılan davalar ve haberlere erişim engelleriyle ilgili https://rizenabiz.com/ ve https://kuzeytv.org/ internet sitelerinde yer alan haberlere Rize Sulh Ceza Hakimliği’nin 2 Aralık 2021 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(12/037) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 2 Aralık 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 192 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 21.747 olduğunu açıkladı.

Buna göre 2 Aralık 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 77.230, vaka sayısı ise 8.839.891 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.