MENÜ
ANA SAYFA
x

3 Eylül 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

3 Eylül 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/014) Diyarbakır’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi, 2 Eylül 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile 24 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul’da gözaltına alındıktan sonra Diyarbakır’a götürülen Sonuç Gürdeğir isimli müvekkillerinin gözaltında işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığını duyurdu.

ÖHD yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Şube içi her türlü işlem esnasında ters kelepçe uygulanmadığı zamanlarda ise, müvekkilin her iki kolu arkadan ters çevrilmiştir. Sürekli bir şekilde müvekkilin kaldığı odanın kapısı tekmelenmiştir. Bu şekilde ‘uyuyamazsın, alçak, şerefsiz’ gibi küfür ve hakaret edilmiştir. 28 Ağustos gecesi 22:00 sularından 29 Ağustos sabah saatlerine kadar müvekkilin kapısı aralıksız bir şekilde tekmelenmiştir. Küfür ve hakaret edilmiştir. 30 Ağustos gecesi müvekkil yine kaba şiddet kullanılarak sorgu odasına götürülmüştür. Götürüldüğü odada personel tarafından işkenceye uğramıştır. Sağ gözü mor ve ekimoz olan müvekkilimiz işkencenin saklanmaması amacıyla patlayan gözünü kameralara tutmuştur (…) Hastanede tutulan rapor işkencenin delili olarak dosya içerisindedir. Ancak hastane personeli müvekkile yüz üstü ve ters kelepçeli olarak iğne yapmıştır. Zaten dayaktan baygın olan müvekkile hastane personeli tarafından gerçekleştirilen uygulama sistematik işkencenin bir devamıdır. Müvekkile gece-gündüz hissi kaybettirilmek istenmiştir. Hangi şubede nasıl işlem yaptığını anlayamadığını, sürekli küfür hakaret gördüğünü dile getirmiştir. Dönem dönem de uyumaması için yüksek seste müzikler dinletildiğini belirtmiştir. Gözaltının her aşamasında küfür-hakaret ve kaba şiddet sistematik bir şekilde uygulanmıştır.”

(09/015) Ankara’da Gazeteciye Saldırı…

Gazeteci Celal Eren Çelik 2 Eylül 2021 tarihinde Ankara’da kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı. Saldırı sonucu Celal Eren Çelik’in yaralanmadığı öğrenildi.

(09/016) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından 2 Eylül 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(09/017) Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır eski milletvekili Çağlar Demirel hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın yeniden görülmesine 2 Eylül 2021 tarihinde başlandı.

Yargıtay davada ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan verilen 7 yıl 6 ay hapis cezasını, dava dosyasının “KCK Ana Davası” ile birleştirilmediği gerekçesiyle usul yönünden bozmuştu.

Çağlar Demirel duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından savcı Çağlar Demirel’in her bir dava dosyası için birer kez olmak üzere toplam 2 kere ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme Çağlar Demirel’in tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 21 Eylül 2021 tarihine erteledi.

(09/018) HDP’ye Kapatma Davası…

Anayasa Mahkemesi, HDP’nin kapatılması talebiyle açılan davada, dava dosyasının ve dijital verilerin incelenmesi için partinin 30 günlük ek savunma süresi talebini 2 Eylül 2021 tarihinde kabul etti.

(09/019) Ankara’da Gazeteciye Yönelik Engelleme…

FOX Haber muhabiri Barış Kaya’nın 2 Eylül 2021 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Sözcüsü Ömer Çelik’in basın toplantısına katılmak üzere gittiği AKP Genel Merkezi’ne alınmadığı öğrenildi.

(09/020) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 2 Eylül 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 283 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 23.496 olduğunu açıkladı.

Buna göre 2 Eylül 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 57.983, vaka sayısı ise 6.435.803 oldu.

3 Eylül 2021 tarihinde İstanbul’da Dr. Aydın Özdemir ve Bingöl’de hemşire Hilal Koşar isimli 2 sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.