MENÜ
ANA SAYFA
x

3 Haziran 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

3 Haziran 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/022) Operasyonlar ve Saldırılar…

2 Haziran 2021 tarihinde Bitlis’in Tatvan ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmalarda 1 asker (Baki Koçak) ile 1 korucunun (Yücel Ak) öldüğü 4askerin yaralandığını açıkladı.

2 Haziran 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden 3 Ocak 2021 tarihinde Şırnak kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG gerillaları arasında çıkan çatışmada 5 militanın öldüğü öğrenildi.

3 Haziran 2021 tarihinde Bitlis’in Tatvan ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmalarda 1 korucunun (Cahit Çelik) öldüğü 2 askerin yaralandığını açıkladı.

(06/023) İstanbul’da Nefret Saldırısı…

2 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’un Avcılar ilçesinde Cemal Uçarman isimli bir kişinin Alevi olduğu için komşularının nefret saldırısına maruz kaldığı öğrenildi. “Allahsızlar, kitapsızlar, Kızılbaşlılar” diyen komşularının saldırısına maruz kalan Cemal Uçarman’ın yüzünden yaralandığı bildirildi.

(06/024) Adana’da Saldırıya Uğrayan Parti Yöneticisi…

İYİ Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı Mümin İnan’ın 2 Haziran 2021 tarihinde Adana’nın Pozantı ilçesinde bulunan bir tesiste kimliği belirsiz bir kişinin saldırısına uğradığı ve daha sonra bu kişinin plakası olmayan bir araçla olay yerinden uzaklaştığı öğrenildi. Mümin İnan basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Plakasız bir araç ile takip etmişler. Pozantı’da yemek için mola vermiştik ekip arkadaşları olarak. Orada lavaboya ellerimi yıkamaya gittiğimde arkamdan hiçbir şey söylemeden bir kişi yumruk attı. Biz de savunma pozisyonuna geçince panik halinde kaçtı. Saldıran bir kişiydi ancak araçta 2 kişi daha bekliyordu. Plakasız bir araba. Orada polisler de vardı. Hemen olaya el koydular. Saldırganı tanımıyorum.”

(06/025) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

1 Haziran 2021 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Güvenpark’ta Gezi Parkı eylemleri sırsında polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ü anmak için yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 9 kişi 2 Haziran 2021 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(06/026) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Çocuk…

2 Haziran 2021 tarihinde Şırnak’ın Silopi ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe binasının fotoğrafını çeken İ. K. (12) isimli bir çocuğun polis tarafından gözaltına alındığı ve aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(06/027) Vekilliği Düşürülen HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Vekilliği düşürülen HDP Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven hakkında yaptığı bir konuşma nedeniyle Hakkari 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Haziran 2021 tarihinde başlandı.

Leyla Güven duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. İlk duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, Leyla Güven’in ‘suç ve suçluyu övme’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlarından 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme duruşmayı 22 Eylül 2021 tarihinde erteledi.

(06/028) İstanbul’da HDP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

HDP Parti Meclisi üyesi Sıtkı Güngör hakkında İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Haziran 2021 tarihinde devam edildi. Mahkeme Sıtkı Güngör’ün tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 7 Ekim 2021 tarihine erteledi.

(06/029) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Taraf gazetesinin eski çalışanları Ahmet Altan, Yasemin Çongar, Yıldıray Oğur, Tuncay Opçin ve Mehmet Baransu hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Haziran 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede sanıkların ‘devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme, amacı dışında kullanma, hile ile alma, çalma’, ‘devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme’, ‘devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme Mehmet Baransu’nun tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 19 Ekim 2020 tarihine erteledi.

(06/030) Ankara’da Sosyal Medya Paylaşımı Gerekçesiyle Yargılanan Kişi…

2 Haziran 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, ismi öğrenilemeyen bir kişi hakkında, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile ilgili bir internet sitesinde yer alan habere yaptığı yorum nedeniyle Ankara 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada sanığın ‘hakaret’ suçundan 5.300 TL adli para cezası ile cezalandırıldığı ve hükmün açıklanmasının geri bırakıldığı öğrenildi.

(06/031) Sanatçı Hakkında Açılan Dava…

2 Haziran 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, oyuncu Ezgi Mola hakkında, İpek Er isimli çocuğa cinsel saldırıda bulunarak intihara sürüklediği iddiasıyla yargılanan Uzman Çavuş Musa Orhan ile ilgili “Tecavüzcü şerefsizi dışarı salan vicdanınızda boğulun. Artık yasa, dua, dilek, istek, rica, umut her şeyi elimizden aldınız ya! Ne diyim! Yazıklar olsun! Yazıklar olsun!!! #MusaOrhanTutuklansin” şeklindeki sosyal medya paylaşımı nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin Ankara 31. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği öğrenildi.

İddianamede Ezgi Mola’nın ‘sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret’ ve ‘hakaret’ suçlarından 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

(06/032) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Gazeteci Erk Acarer’e ait sosyal medya hesabında yer alan Mehmet Ağar ve Arif Çetin ile ilgili paylaşımlara Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 1 Haziran 2021 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Sedat Peker’in yayınladığı 2 ayrı video ile yaptığı 1 sosyal medya paylaşımına Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 1 Haziran 2021 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(06/033) Tatvan’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Bitlis Valiliği 2 Haziran 2021 tarihinde Tatvan ilçesine bağlı 10 köyde 2 Haziran 2021 saat 22.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Kuşluca, Üçtepe, Karaçalı, Çavuşlar, Üzümlü, Sungurlu, Külbastı, Anadere, Ulusoy, Ekindüzü.

(06/034) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

2 Haziran 2021 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 13 ilde düzenlenen operasyonlarda 22 kişi gözaltına alındı.

(06/035) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 2 Haziran 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 112 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 586 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 7.181 olduğu belirtildi.

Buna göre 2 Haziran 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 47.768, vaka sayısı ise 5.263.697 oldu.

2 Haziran 2021 tarihinde Antep’te radyoloji teknisyeni İlyas Kök Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.