MENÜ
ANA SAYFA
x

3 Haziran 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

3 Haziran 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/029) Operasyonlar ve Saldırılar…

2 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 25 ile 27 Mayıs 2022 tarihleri arasında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Metina bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmalarda 5 militanın öldüğü öğrenildi.

(06/030) Kadın Cinayetleri…

Bianet’in 3 Haziran 2022 tarihinde yayınladığı “Erkek Şiddeti Çetelesi”ne göre 2022 yılının Mayıs ayında Türkiye genelinde erkekler tarafından en az 32 kadın öldürüldü. Açıklamada ayrıca erkeklerin en az 4 kadına tecavüz ettiği, en az 65 kadını seks işçiliğine zorladığı, 64 kadına şiddet uyguladığı, 22 çocuğu istismar ettiği belirtildi.

(06/031) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 2 Haziran 2022 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(06/032) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Mahpus yakınları tarafından 2 Haziran 2022 tarihinde İstanbul’da Çağlayan Adliyesi önünde yapılan Adalet Nöbeti eylemine müdahale eden polis 6 kişiyi (Fince Akman, Kumri Akgül, Fırat Kaya, Ahmet Beyazıt, Fırat Demir, Sıtkı Tatlıcıoğulları) fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

Gözaltına alınan kişilerin bindirildikleri gözaltı aracında da işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları, bunu belgeleyen sağlık raporu aldıkları ve şikayetçi olacakları öğrenildi.

(06/033) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 2 Haziran 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(06/034) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 2 Haziran 2022 tarihlerinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemlerine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak parti binasının önünden uzaklaştırdı.

(06/035) İstanbul Merkezli bir Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan İnsan Hakları Savunucusu, Dernek Yöneticileri ve Diğer Kişiler…

Göç İzleme Derneği’ne (GÖÇİZ-DER) yönelik İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 5 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında TİHV İstanbul Temsilciliği’nde sosyal hizmet uzmanı olarak görev yapan Bilal Yıldız’ın da olduğu 22 kişi gözaltına alındı.

Soruşturmaya ilişkin 24 saat süreyle kısıtlama kararı verildi.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: GÖÇİZ-DER Eş Başkanları Kamile Kandal ve Mehmet Boğakan, GÖÇİZ-DER Yöneticisi Şeref Kaya, Halit Karahan, Süleyman Yıldız, Ramazan Kırkpınar, Cihan Kartal, Ali Koçyiğit, Ekrem Teker, Malatya Temsilcisi Songül Köşe, Demgül Athan, Taylan Ürün, eski GÖÇİZ-DER yöneticisi avukat Pınar Konak, Makbule Altıntaş, Veysi Yıldız, TİHV çalışanı Bilal Yıldız, İlyas Erdem, Zelal Coşkun ve Kerem Tosun.

(06/036) Tekirdağ Merkezli Bir Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan Siyasi Parti, Dernek Yöneticileri ve Diğer Kişiler…

3 Haziran 2022 tarihinde Tekirdağ merkezli bir soruşturma kapsamında 42 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği ve 11 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP), Yeşil Sol Parti, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (MATUHAY-DER) üye ve yöneticilerinin de olduğu 36 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: HDP Genel Merkez Yöneticisi Abdurrahman Öztürk, HDP Parti Meclisi üyesi Kenan Yıldız, HDP Kırıkkale İl Eş Başkanı Yakup Aslan, HDP Bağcılar ilçe yöneticisi Ramazan Kırkpınar, HDP Beylikdüzü İlçe Eş Başkanı İrfan Hülakü, HDP Edirne İl Eş Başkanı Melahat Çelik, HDP Tekirdağ eski İl Eş Başkanı Alev Ateş, HDP yöneticileri Ömer Güven, Hüseyin Gözen, Emin Şen, Ercan Ogeday, MATUHAY-DER yöneticisi Cihan Kartal, HDP merkez yürütme kurulu üyesi Emir Orhan, HDP Ula İlçe Eş Başkanı Hilal Cıvıl, Yeşil Sol Parti Muğla İl Disiplin Kurulu üyesi Arif İsmet Yılmaz ve HDP üyesi Füsun İşcan.

(06/037) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eş Başkanı ve Mezopotamya Ajansı editörlerinden Dicle Müftüoğlu’nun Diyarbakır’da bulunan evi 3 Haziran 2022 tarihinde polis tarafından basıldı. Evde olmayan Dicle Müftüoğlu, çağrı üzerine ifade vermek üzere gittiği Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(06/038) Van’da Gözaltına Alınan Siyasi Parti Yöneticileri ve Diğer Kişiler…

3 Haziran 2022 tarihinde Van’da yapılan ev baskınlarında aralarında HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticilerinin de olduğu 13 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına Alınanların isimleri: Behiye Kamaç, DBP İpekyolu İlçe Eş Başkanı Behice Abi, Mehmet Salih Demir, Yılmaz Berki, Abdulkerim Bayıt, HDP Van İl Yöneticisi Ömer Işık, Şahin Aydemir, Suat Özbek, Sıddık Abi, Ahmet Bazar, Behçet Erişen, Türkan Sargut, Erdal Toro.

(06/039) Bingöl’de Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

3 Haziran 2022 tarihinde Bingöl’de yapılan ev baskınında HDP Bingöl İl eski Eş Başkanı Saadet Fırat gözaltına alındı. Basında yer alan haberlerden Saadet Fırat’ın kanser hastası olduğu öğrenildi.

(06/040) Mardin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

3 Haziran 2022 tarihinde Mardin’de yapılan ev baskınlarında 6 kişi ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(06/041) İstanbul’da Gazetecilerin, Avukatların ve ESP Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatları Sezin Uçar, Özlem Gümüştaş, Gülhan Kaya ve Ali Haydar Doğan, Etkin Haber Ajansı (ETHA) haber müdürü İsminaz Temel ile muhabir Havva Cuştan’ın ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üye ve yöneticilerinin olduğu 23 kişi hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Haziran 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme, sanıklar ile ilgili adli kontrol şartının kaldırılması talebini reddetti ve duruşmayı 8 Kasım 2022 tarihine ertelendi.

(06/042) CHP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında yaptığı bir sosyal medya paylaşımında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla İstanbul 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Haziran 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme Cana Kaftancıoğlu’nun beraatına karar verdi.

(06/043) Diyarbakır’da HDP Milletvekili ve Diğer Kişilerin Yargılandığı Dava…

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar’ın da aralarında olduğu 27 kişi hakkında Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Haziran 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 13 Ekim 2022 tarihine erteledi.

(06/044) “İstanbul KCK Ana Davası”…

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) üye ve yöneticilerinin de aralarında olduğu 205 kişi hakkında İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Haziran 2021 tarihinde devam edildi. Mahkeme, duruşmayı 15 Ekim 2022 tarihine erteledi.

(06/045) Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteci…

Mezopotamya Ajansı Ankara muhabiri Berivan Altan hakkında “Ankara’da Kürt aileye ırkçı saldırı: Kadın ve çocukları mahalleden çıkarıldı” başlıklı haberi nedeniyle soruşturma açıldığı ve Berivan Altan’ın 2 Haziran 2022 tarihinde Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdiği öğrenildi.

(06/046) Hatay’da Avukatın Yargılandığı Dava…

Avukat Nevzat Ercan hakkında polis kontrol noktasında müvekkilinin polisin fiziksel şiddetine maruz kalmasına karşı çıktığı gerekçesiyle İskenderun 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Haziran 2022 tarihinde görüldü.

İddianamede Nevzat Ercan’ın ‘görevi yaptırmamak için direnme’ ve ‘görevi kötüye kullanma’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme Nevzat Ercan’ın beraatına karar verdi.

(06/047) Sosyal Medya Paylaşımı Gerekçe Gösterilerek Yargılanan Akademisyen…

Akademisyen N. Ş. hakkında bir sosyal medya paylaşımında Yüksek Seçim Kurulu (YSK) eski Başkanı’na hakaret iddiasıyla Ankara 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Haziran 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme N. Ş.’nin beraatına karar verdi.

(06/048) Erhan Görür Davası…

Erhan Görür’ün 14 Haziran 2020 tarihinde Van’ın Başkale ilçesinin İran sınırında güvenlik güçleri tarafından açılan ateş ile yaşamını yitirmesi ile ilgili üsteğmen Y. E. hakkında Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Haziran 2022 tarihinde başlandı.

İddianamede Y. E.’nin ‘taksirle öldürme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

  1. E. duruşmadaki savunmasında şunları belirtti: “İran tarafından atlı şahıslar ülkemize girmeye başladılar, aramızda 150 metre mesafe vardı, atlarını koşturarak ilerliyorlardı, sesli olarak 4 kez ‘dur’ ihtarında bulunduk, sonra tüm personelimizle birlikte ışık tuttuk. Kaçmaya devam edince, havaya uyarı atışı yaptık. Atlı şahısların sağına ve soluna durdurmak amacıyla hedef gözetmeksizin 4 el ateş ettim. Ben bu kişilerin örgüt mensubu veya örgüte silah götürüp getiren kişiler olabileceğini düşündüm. Sonra arama tarama faaliyetleri gerçekleştirdik, bu esnada köylüler taşla saldırdılar, aramızda arbede yaşandı. Bölgede bir at bulduk ve yakınında yaralı bir şahıs vardı. Karakolla irtibata geçip ambulans çağırttık. (…) ellerinde silah yoktu ancak öyle değerlendirerek sağa sola ateş etmek zorunda kaldım.”

Tanık Sami Yılmaz ise ifadesinde şunları belirtti: “Olay günü İranlı şahıslardan kaçak sigara aldık. Sigaraları alıp karakola 100-150 metre mesafeden geçtik. Bize ateş edeceklerini hiç tahmin etmedik. Bize ‘dur’ ihtarında bulunulmadı. Biz durdursak bile at durmazdı, çünkü ona da ateş ediliyordu. Ben kolumdan vuruldum. Erhan benden 100-150 metre uzakta vuruldu. Hatta İranlılar karakola 100-150 metre mesafede oturmuş çay içiyorlardı. Beni vuran kişi başıma geldiğinde küfürler etmeye başladı. Köylüler olay yerine geldiğinde sesim duyulmasın diye bir asker ayağı ile kafama bastı.”

Mahkeme sanığın tutuklanması talebini reddetti ve duruşmayı 15 Eylül 2022 tarihine erteledi.

(06/049) Vartinis Katliamı Davası…

Muş’un Korkut İlçesi’ne bağlı Altınova (Vartinis) beldesinde, 17 Mayıs 1993’te Öğüt ailesinden 9 kişinin, askerlerin evlerini ateşe vermesi yanarak ölmesiyle ilgili davada verilen beraat kararının Yargıtay tarafından bozulması üzerine o dönem Hasköy Jandarma Karakol Komutanı olan eski Jandarma Yüzbaşı Bülent Karaoğlu hakkında açılan davanın yeniden görülmesine Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 Haziran 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme Bülent Karaoğlu’nun tutuklanmasına yönelik çıkartılan yakalama emrinin infazının beklenmesine karar verdi ve duruşmayı 5 Temmuz 2022 tarihine erteledi.

Davanın 1 Mart 2016 tarihinde görülen karar duruşmasında mahkeme 4 sanığın da beraatına hükmetmiş, Yargıtay 1. Ceza Dairesi 26 Ocak 2021 tarihinde 3 sanık için beraat kararını onamış, 1 sanık yönünden kararı bozmuştu. Basında yer alan haberlerde, 3 Ekim 2023 tarihine kadar karara bağlanmaması halinde dosyanın zamanaşımı nedeniyle düşeceği bildirildi.

(06/050) Hakkında Toplatma Kararı Verilen Kitaplar…

3 Haziran 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden GÖÇİZ-DER tarafından hazırlanan “1990’lı Yıllarda Yerinden Edilen Kürtlerin Göç Hikayeleri”, “1990’lı Yıllarda Yerinden Edilen Gayrimüslimlerin Göç Hikayeleri”, “2015-2016 Sokağa Çıkma Yasakları Sürecinde Kadınların Göç Hikayeleri” başlıklı kitaplar ve “2015-2020 Dönemi Sokağa Çıkma Yasakları Veri Derleme Medya İzleme Raporu” başlıklı rapor hakkında İstanbul 3. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından basım, dağıtım, satış yasağı, toplatma kararı verildiği öğrenildi.

(06/051) Polis Tarafından Basılan Dernek Binası…

GÖÇİZ-DER’in İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde bulunan binası 3 Haziran 2022 tarihinde polis tarafından basıldı. Yapılan aramada binada bulunan bilgisayarlara el konulduğu öğrenildi.

(06/052) HDK Genel Merkezine Polis Baskını…

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan HDK Genel Merkezi 3 Haziran 2022 tarihinde polis tarafından basıldı. Binada yapılan aramada bilgisayarlara, dijital malzemelere, bayraklara ve flamalara ek konulduğu öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.