MENÜ
ANA SAYFA
x

3 Kasım 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

3 Kasım 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/025) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 3 Kasım 2022 tarihinde, 2022 yılının Ekim ayında 3’ü kadın, 2’si çocuk, 4’ü göçmen olmak üzere en az 158 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı. Buna göre 2022’nin ilk on ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren kişi sayısı 1521 oldu.

(11/026) Cezaevinde Kendini Yakan Mahpus…

Konya Ereğli Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Yakup Brukanlı isimli mahpusun 3 Kasım 2022 tarihinde tek kişilik hücrede tutulmasını protesto etmek için kendini yaktığı öğrenildi. Yaralanan Yakup Brukanlı’nın hangi hastaneye sevk edildiği öğrenilemedi.

(11/027) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

2 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Sincan Kadın Cezaevi’nde kanalizasyon sisteminin bozulması nedeniyle mahpusların tutulduğu bazı koğuşları su bastığı, cezaevi idaresinin suyun temizlenmesi için bir çalışma yapmadığı öğrenildi.

(10/028) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

3 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Sincan Kadın Cezaevi’nde tutulan gazeteci Ceylan Şahinli’nin kelepçeli muayene dayatmasını kabul etmediği için sevk edildiği hastanede tedavisi yapılmadan cezaevine geri götürüldüğü öğrenildi.

(10/029) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 3 Kasım 2022 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(11/030) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemlerine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 3 Kasım 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(11/031) Van’da Gözaltına Alınan Muhtarlar…

Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı Sarıçimen, Yücelen, Gülyolu mahallelerinin muhtarları 2 Kasım 2022 tarihinde gözaltına alındı. Muhtarların isimleri ve gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(11/032) Rize’de Gözaltına Alınan ESP Yöneticisi…

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Fındıklı İlçe Temsilcisi Tugay Köse, 2 Kasım 2022 tarihinde Rize’de ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla gözaltına alındı.

(11/033) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Hakkında verilmiş cezanın kesinleşmesi üzerine milletvekilliği düşürülen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Kasım 2022 tarihinde devam edildi.

İddianamede Musa Farisoğulları’nın ‘örgüt üyesi olmak’, ‘örgüt propagandası yapmak’, ‘halkı yasadışı toplantı ve gösteri yürüyüşlerine kışkırtma’, ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’ suçlarından toplam 26 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Duruşmada mahkemenin, tanık koruma programından çıkarıldığı gerekçesiyle “Yıldız” kod adli gizli tanığın dinlenmesi kararından vazgeçtiği öğrenildi. Mahkeme duruşmayı 10 Şubat 2023 tarihine erteledi.

(11/034) İstanbul’da HDP Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

HDP İstanbul il yöneticisi Fener Günana, Refik Ferhat, Ahmet Subaşı hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Kasım 2022 tarihinde başlandı.

Fener Günana, Refik Ferhat, Ahmet Subaşı duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme Fener Günana ve Ahmet Subaşı’nın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 28 Şubat 2023 tarihine erteledi.

Fener Günana ve Ahmet Subaşı 9 Haziran 2022 tarihinde gözaltına alınmış ve 13 Haziran 2022 tarihinde tutuklanmıştı.

(11/035) İstanbul’da Yargılanan Gazeteciler…

Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Semiha Şahin ve muhabir Pınar Gayıp’ın da aralarında bulunduğu 4 kişi hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 2 Kasım 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme 4 kişiyi ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan ayrı ayrı 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme Semiha Şahin’i ayrıca yine ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(11/036) Urfa’da Polis Memurunun Yargılandığı Dava…

Ahmet Çetin Genç (17) isimli çocuğun yaşamını yitirmesiyle ilgili olarak polis memuru F. S. ile Ahmet Çetin Genç’in bindiği motosikletin sürücüsü M. K. isimli çocuk hakkında Urfa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Kasım 2022 tarihinde görüldü.

Mahkeme sanık polis memuru F. S.’yi ‘taksirle öldürme ve yaralamaya neden olma’ suçundan 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme M. K.’yi 1 yıl 1 ay 10 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Ahmet Çetin Genç (17) 31 Aralık 2020 tarihinde Urfa’da motosikletli polis timlerinin çarpması sonucu yaralanmış ve 14 Mart 2021 tarihinde tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmişti.

(11/037) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

2 Kasım 2022 tarihinde Eskişehir merkezli bir soruşturma kapsamında 7 ilde düzenlenen operasyonlarda 22 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.