MENÜ
ANA SAYFA
x

3 Ocak 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

3 Ocak 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/011) Mardin’de Devrilen Servis Aracı…

2 Ocak 2023 tarihinde Mardin’in Ömerli ilçesinde valilik ve üniversite çalışanlarını taşıyan servis aracının kontrolden çıkarak devrilmesi sonucunda 6 kişi öldü, 5 kişi yaralandı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

(01/012) Diyarbakır’da Polisin İşkence ve Kötü Muamelesine Maruz Kalan Kişi…

2 Ocak 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 28 Aralık 2022 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde özel harekat polisleri tarafından GBT için durdurulan Emre Elaltunterin isimli bir kişinin polisin işkence ve kötü muamelesine maruz kaldığı ve gözaltına alındığı öğrenildi. Diyarbakır Valiliği 2 Ocak 2023 tarihinde bir açıklama yaparak şunları belirtti: “14/12/2022 günü saat 18.00 sıralarında Diyarbakır İlimiz Bağlar İlçesindeki Narko Alan uygulama noktasında durumundan şüphelenilerek durdurulan E.E. isimli vatandaşın yapılan kaba üst aramasında: Pantolonunun arka cebinde bıçak olduğu anlaşılmış, bıçağın ele geçirilmeye çalışıldığı esnada şahıs, kolluk görevlilerine saldırgan tavırlar göstererek mukavemette bulunmak suretiyle bir kolluk görevlisinin parmağının kesilmesine sebebiyet vermiştir. Şahsın kademeli olarak zor kullanılmak suretiyle etkisiz hale getirilmeye çalışıldığı sırada orantısız güç kullandığı belirlenen 2 personel açığa alınarak hakkında soruşturma başlatılmıştır.”

(01/013) Ankara’da Gözaltında İşkence ve Kötü Muamele…

Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi tarafından, 25 Ocak, 8 Şubat, 6 Mart ve 7 Mart 2022 tarihlerinde Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, Narkotik Şube Müdürlüğü ve Sincan Polis Merkezi’ndeki işkence iddialarıyla ilgili olarak mağdurlarla yapılan görüşmelere dayanarak 26 Ocak, 2 Mart, 8 Mart ve 4 Nisan 2022 tarihlerinde hazırlanan raporlar 3 Ocak 2023 tarihinde yayımlandı. Raporlarda, Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi tarafından görevlendirilen avukatların, görüşme odasına telefonlarıyla girmelerinin engellendiği, görüşmeler sırasında fotoğraf çekemedikleri, görüşülen kişilerin tamamında işkence ve kötü muamelenin izlerinin görünür olduğu belirtilmektedir. Raporlarda, görüşülen kişilerin “mülakat” adı altında görüşmelere zorla götürüldükleri ve itirafçı olmaya zorlandıkları; secde pozisyonunda durmaya zorlandıkları ve bu sırada fiziksel şiddete maruz kaldıkları; zorla kıyafetlerinin çıkarıldığı ve bu sırada cinsel tacize ve tecavüz tehdidine maruz kaldıkları; sözlü şiddete ve tehditlere maruz kaldıkları; bir kişinin “mülakatlar esnasında şahsına yönelik olarak ‘kalk bize striptiz yap’ denildiğini” aktardığı, bir kişinin “mülakatın yapıldığı odanın yandan geçmeli diğer odasında polislerin alkol aldıklarını” belirttiği ifade edilmektedir. Ayrıca raporda “görüşülen kişi hekim muayenesinin doktor önlüklü bir şahsın emniyette nezarethaneye gelerek, koridorda bir şeyi olan var mı diye bağırarak yapıldığını” belirttiği aktarılmaktadır.

(01/014) Cezaevinde İşkence ve Kötü Muamele…

2 Ocak 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Balıkesir L Tipi Cezaevi’nden isteği ve iradesi dışında Konya Ereğli Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne sevk edilen Ramazan Karataş isimli mahpusun tek kişilik odada tutulduğu öğrenildi.

3 Ocak 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Nurullah Yıldız isimli mahpusa üniversite eğitimine ait ders kitaplarının cezaevi yönetimi tarafından verilmediği öğrenildi.

3 Ocak 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan Seda Baykan isimli mahpusun maruz kaldığı hak ihlalleriyle ilgili CİMER, Adalet Bakanlığı, TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na yazdığı dilekçelerin gönderilmediği öğrenildi.

(01/015) Cezaevinde Açlık Grevi…

3 Ocak 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Afyonkarahisar 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 16 mahpusun maruz kaldıkları hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle 3 Ocak 2023 itibarıyla açlık grevine başladıkları öğrenildi.

(01/016) Cezaevinde Açlık Grevi…

3 Ocak 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan mahpusların maruz kaldıkları hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle 3 Ocak 2023 tarihi itibarıyla 10 günlük dönüşümlü açlık grevine başladıkları öğrenildi.

(01/017) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 3 Ocak 2023 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(01/018) Sosyal Medya Paylaşımı Nedeniyle Hakkında Soruşturma Başlatılan Kişi…

3 Ocak 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, tasarımcı Eda Taşpınar hakkında, bir otel içinde bulunan camide çektirdiği fotoğrafını sosyal medyada paylaştığı gerekçesiyle, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından TCK’nin 216. maddesi kapsamında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” iddiasıyla resen soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.