MENÜ
ANA SAYFA
x

3 Ocak 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

3 Ocak 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/017) Geri Gönderme Merkezi’nde Yaşamını Yitiren Mülteci…

3 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hasan Muhammed (28) isimli Suriye vatandaşı mültecinin tutulduğu Ankara Akyurt Geri Gönderme Merkezi’nde şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiği öğrenildi. Konuyla ilgili Sığınmacı Hakları Platformu’ndan bir yetkili basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Aile bu sabah bana ulaştı. Hasan’ın Geri Gönderme Merkezine gitmeden önce hiçbir sağlık sorunu olmadığını, Geri Gönderme Merkezi’nin bugün kendilerini arayarak ‘Gelin cenazenizi alın’ dediğini anlattı. Geri Gönderme Merkezi aileye ölümle ilgili hiçbir gerekçe sunmuyor, sadece ‘Cenazenizi alın’ diyorlar. Ailenin anlattıklarına göre Hasan’ın yüzünde morluklar varmış, bu nedenle işkence yapılmış olabileceğinden şüpheleniyorlar.”

(01/018) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

2 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran Kadın Cezaevi’nde tutulan mahpusların PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ile ilgili milletvekillerine, sanatçılara ve aydınlara yazdıkları mektuplara cezaevi idaresi tarafından el konulduğu öğrenildi.

2 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Osmaniye T Tipi Cezaevi’nde kaloriferlerin yanmadığı öğrenildi.

(01/019) Ankara’da Polis Tarafından Engellenen Eylem…

Ankara Valiliği’nin “Sahipsiz Sokak Hayvanları Hakkında” başlığıyla belediyelere gönderdiği genelgeyi protesto etmek için 2 Ocak 2024 tarihinde Çankaya ilçesindeki İnsan Hakları Anıtı önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi. Polisin açıklamanın başka yerde yapılmasına da izin vermediği öğrenildi.

(01/020) İstanbul’da Bildiri Dağıtırken Gözaltına Alınan İYİ Parti Üyeleri…

2 Ocak 2024 tarihinde İstanbul’da üzerinde Cumhurbaşkanı ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı’nın resimlerinin olduğu “Türkiye’nin Araplaşması için oyunuzu bize vermeye devam edin” yazılı bildiriyi dağıtan İYİ Parti üyesi 3 kişi (Oğuz Talha Uz, Baturalp Akalın ve Akif Demirel) polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler polisteki ifade işlemlerinin ardından 3 Ocak 2023 tarihinde sabaha karşı serbest bırakıldılar.

(01/021) Van Merkezli Bir Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan Gazeteci ve Diğer Kişiler…

29 Aralık 2023 tarihinde Van Merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınıp gözaltı süreleri uzatılan ve aralarında Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Hakan Yalçın’ın da olduğu 10 kişiden 9’u, 2 Ocak 2023 tarihinde sevk edildikleri Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 1 kişi (Bedirhan Akyıldız) ise ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı.

(01/022) Ankara’da Tutuklanan Kişi…

2 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 30 Aralık 2023 tarihinde Ankara’daki Anıtkabir avlusunda “Kahrolsun Cumhuriyet, şeriat gelecek” ve “Lanet olsun Cumhuriyet’e” diye slogan attığı gerekçesiyle gözaltına alınan Y. T. isimli kişinin sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandığı öğrenildi.

(01/023) Gazeteci Hakkında Açılan Soruşturma…

3 Ocak 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteci Fatih Altaylı hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 1 Ocak 2023 tarihinde İstanbul’da Gazze ile ilgili düzenlenen mitingde bir kişinin taşıdığı bayrak nedeniyle saldırıya maruz kalması ile ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek ‘suç ve suçluyu övme’ iddiasıyla soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Fatih Altaylı hakkında ayrıca 24 Ocak 2023 tarihinde Ankara’da düzenlenen bir mitinge katılanlara ilişkin sözleri nedeniyle ‘halkın bir kesimini kin ve düşmanlığa alenen tahrik veya aşağılama’ iddiasıyla ikinci bir soruşturma başlatıldığı bildirildi.

(01/024) Bolu Belediyesi Tarafından Asılan Irkçı Afiş…

2 Ocak 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bolu Belediyesi tarafından üzerinde “Çöl faresi bedevilere, Atatürk’ün büyüklüğünü hatırlatan Fenerbahçe ve Galatasaray camiasını kutluyorum. Atatürk’süz Türkiye olmaz” yazılı afişlerin kentteki billboardlara asıldığı öğrenildi. Söz konusu afişlerin Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı kararı ile kaldırıldığı ve Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.