MENÜ
ANA SAYFA
x

30 -31 Ağustos 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

30 – 31 Ağustos 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/252) Operasyonlar ve Saldırılar…

30 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 25 Temmuz 2022 tarihinde Ağrı kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 4 militanın öldüğü öğrenildi.

(08/253) Sakarya’da Saldırıya Maruz Kalan Kürt İşçiler…

Sakarya’nın Hendek ilçesinde fındık toplama işinde çalışan Kürt işçilerin aralarında çalıştıkları bahçenin sahibinin de olduğu bir grubun saldırısına maruz kaldığı ve saldırı sonucu 1’i çocuk 2 kişinin yaralandığı öğrenildi. Saldırı sonrasında işçilerin ilçeyi terk ettiği bildirildi.

(08/254) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

30 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Rize Kalkandere L Tipi Cezaevi’nde tutulan Mirza Çağlayan isimli mahpusun 26 Ağustos 2022 tarihinde infaz koruma memurlarının işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı ve daha sonra kaldığı koğuştan çıkarıldığı öğrenildi.

30 Ağustos 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır 3 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan ve daha önce de işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı bildirilen Kurbani Özcan’ın infaz koruma memurlarının işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı ve daha sonra olayı bildirdiği cezaevi müdürü tarafından “Sen buradan sağ çıkamayacaksın. Annen ölünü alacak senin” denilerek tehdit edildiği öğrenildi.

(08/255) Cezaevinde Açlık Grevi…

İzmir Kırıklar 2 Nolu F Tip Cezaevi’nde tutulan Zeki Bayhan, Ramazan Çelik ve Yücel Kızmaz isimli 3 mahpusun maruz kaldıkları hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle 29 Ağustos 2022 tarihinde açlık grevine başladığı öğrenildi.

(08/256) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemlerine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 29 Ağustos 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

Aynı gerekçe ile 30 Ağustos 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına da müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(08/257) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

30 Ağustos Uluslararası Zorla Kaybedilenler Günü ile ilgili Cumartesi Anneleri ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon tarafından Küçükçekmece ilçesindeki Altınşehir Kimsesizler Mezarlığı’nda yapılan basına açıklamasına müdahale eden polis aralarında İHD Şube Başkanı Gülseren Yoleri’nin de olduğu 14 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı. Savcılığın kararı ile serbest bırakılanlar hakkında yeniden gözaltı kararı verildiği ve 14 kişinin ikinci kez gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde tekrar serbest bırakıldı.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Gülseren Yoleri, Maside Ocak, Hüseyin Ocak, Ali Ocak, Besna Tosun, Hanım Tosun, Hüseyin Aygül, Hasan Karakoç, Hanife Yıldız, Ferit Barut.

(08/258) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası (Öğretmen Sendikası) tarafından 30 Ağustos 2022 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesinde yapılacak basın açıklaması öncesinde yürüyüş yapmak isteyen sendika üye ve yöneticilerine biber gazı ile müdahale eden polis 2’si avukat 9 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak ve ters kelepçeleyerek gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

Müdahale sırasında polisin orantısız güç kullanımına ilişkin eleştiriler üzerine sosyal medya paylaşımı yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun gözaltına alınan bir öğretmeni hedef gösterdiği öğrenildi.

(08/259) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Elif Bayburt 29 Ağustos 2022 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde haber takibi için gittiği etkinlik öncesi yapılan Genel Bilgi Toplama Sitemi (GBT) uygulaması sonrasında hakkında açılmış bir soruşturma gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Elif Bayburt 30 Ağustos 2022 tarihinde savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

(08/260) İstanbul’da Bebeği ile Gözaltına Alınan Suriye Vatandaşı…

26 Ağustos 2022 tarihinde İstanbul’da ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla 2 aylık bebeği ile birlikte gözaltına alınan Suriye vatandaşı Reyhan Abidi’nin 30 Ağustos 2022 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandığı ve bebeği ile birlikte cezaevine konulduğu öğrenildi.

(08/261) Adana’da İptal Edilen Konser…

Adana’nın Ceyhan ilçesinde Belediye tarafından 30 Ağustos nedeniyle düzenlenecek İlkay Akkaya konserinin 29 Ağustos 2022 tarihinde Ceyhan Kaymakamlığı tarafından iptal edildiği öğrenildi.

(08/262) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Adalet ve Kalkınma Partisi Erzurum Milletvekili ile ilgili https://www.cumhuriyet.com.tr, https://halktv.com.tr, https://www.tamgaturk.com internet sitelerinde yer alan haberlere Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 29 Ağustos 2022 tarihli kararıyla kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişimin engellendiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.