MENÜ
ANA SAYFA
x

30 -31 Ağustos 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

30 – 31 Ağustos Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/172) Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 29 Ağustos 2023 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde devam eden “Pençe-Kilit” operasyonu sırasında meydana gelen araç kazasında 1 askerin (Buğra Çalgay) öldüğünü açıkladı.

(08/173) Erzincan’da Yaşamını Yitiren Mahpus…

Erzincan L Tipi Cezaevi’nde tutulan Şakir Turan (70) isimli hasta mahpus, 30 Ağustos 2023 tarihinde tedavi gördüğü Erzincan Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Basında yer alan haberlerde, Şakir Turan’a 20 gün önce Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Kurulu tarafından ceza ertelemesine gerek olmadığı şeklinde rapor verildiği belirtildi.

(08/174) Urfa’da Saldırıya Maruz Kalan Gazeteci…

Gazeteci Mehmet Karakeçeli’nin 30 Ağustos 2023 tarihinde Urfa’nın Viranşehir ilçesinde Belediye Başkanı’nın koruması olduğu iddia edilen bir kişinin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve “Bundan sonra belediye ile ilgili bir şey yazarsan ölürsün” denilerek ölümle tehdit edildiği öğrenildi. Saldırı sonucu gazetecinin vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı öğrenildi.

(08/175) İstanbul’da Tehdit Edilen HDP üyesi…

31 Ağustos 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Başakşehir ilçesinde Kürtçe kitap satan ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyesi olan Erkan Güngör isimli bir kişinin kendini Türk İntikam Tugayı olarak adlandıran bir grup tarafından ölümle tehdit edildiği öğrenildi. Haberlerde Erkan Güngör’ün cep telefonuna “Ayağını denk al. Ayağını denk almadığın takdirde senin de leşini bir sokak arasında bulurlar. Türk İntikam Tugayı gerekeni yapacak” şeklinde mesajlar gönderildiği belirtildi.

(08/176) Bursa’da Fobik Saldırıya Maruz Kalan Trans Kadın…

30 Ağustos 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 18 Ağustos 2023 tarihinde Bursa’da otobüs durağında bekleyen C. B. isimli bir trans kadına yangın tüpüyle saldırıldığı ve saldırıyla ilgili 1’i çocuk 7 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(08/177) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 31 Ağustos 2023 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(08/178) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası tarafından 30 Ağustos 2023 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan Türkiye Özel Okullar Derneği binası önünde yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale eden polis aralarında Sendika Genel Başkanı Eren Edebali ile sendika yöneticilerinin de olduğu 30 kişiyi ters kelepçeleyerek gözaltına aldı. Müdahale sırasında polisin gazetecilerin görüntü almasını da engellediği öğrenildi. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(08/179) Bursa’da Gözaltına Alınan Kişi…

Kadın Savunma Ağı üyesi Deniz Önen, 31 Ağustos 2023 tarihinde Bursa’da evine yapılan polis baskını ile gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(08/180) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

26 Ağustos 2023 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Yuva kırsal mahallesi kırsal alanında güvenlik güçleri tarafından sürdürülen operasyon sırasında işkence ve diğer kötü muamele ile gözaltına alınan 6 kişiden 3’ü 29 Ağustos 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 2 kişi ise serbest bırakıldı. Gözaltına alınan 1 çocuk ise aynı gün serbest bırakılmıştı. Tutuklanan kişilerin isimleri: Hüseyin Demir, Habip Demir, Sabahattin Demir.

(08/181) Diyarbakır’da Eski Baro Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Bürosunda yapılan aramaya ilişkin tutulan tutanağı paylaştığı gerekçesiyle Diyarbakır Barosu eski başkanı Avukat Mehmet Emin Aktar hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame 30 Ağustos 2023 tarihinde Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede Mehmet Emin Aktar’ın ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Davanın ilk duruşması 14 Aralık 2023 tarihinde görülecek.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.