MENÜ
ANA SAYFA
x

30 Aralık 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

30 Aralık 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/345) Kadın Cinayetleri…

29 Aralık 2020 tarihinde, İstanbul’un Maltepe ilçesinde Dr. Öğr. Üyesi Aylin Sözer, Kemal Delbe isimli erkek tarafından; Malatya’da Selda Taş, evli olduğu Mehmet Taş isimli erkek tarafından; Gaziantep’te Vesile Dönmez, oğlu Uğur Dönmez tarafından ve İzmir’de Betül Tuğluk, oğlu Berk Ay tarafından öldürüldü.

(12/346) Şüpheli Asker Ölümü…

Milli Savunma Bakanlığı 29 Aralık 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile Ankara’da Abdullah Patlacı isimli bir askerin 28 Aralık 2020 tarihinde ‘silah kazası’ sonucu yaralandığını ve kaldırıldığı hastanede öldüğünü duyurdu.

(12/347) Cezaevinde İşkence ve Kötü Muamele…

29 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Sincan 3 Nolu L Tipi Cezaevi’nde tutulan 2 mahpusun (Yücel Yavuz ve Devrim Taylan Eryılmaz) 19 Aralık 2020 tarihinde ayakta sayıma karşı çıktıkları için infaz koruma memurlarının sözlü şiddetine, 20 Aralık 2020 tarihinde ise infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldıkları, daha sonra çıplak aramaya zorlandıkları öğrenildi. Maruz kaldıkları fiziksel şiddet nedeniyle yaralanan 2 mahpusun cezaevi kampusunda bulunan hastaneye götürüldükleri fakat kendilerine, fiziksel şiddeti belgeleyen rapor verilmediği, adından tek kişilik hücrelere konuldukları öğrenildi.

(12/348) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir milletvekili Serpil Kemalbay tarafından 30 Aralık 2020 tarihinde TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı’na verilen dilekçeden, İzmir Ödemiş T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan kanser hastası Mehmet Salih Filiz isimli mahpusun enjeksiyon uygulaması için İzmir merkezde bulunan hastanelere götürülme talebinin reddedildiği öğrenildi. Ayrıca, İzmir Kırıklar Cezaevi’nde tutulan Lütfi Koç isimli mahpusun teşhis ve tedavi için gerekli tetkiklerinin 16 aydır yapılmadığı öğrenildi.

(12/349) Şırnak’ta Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

29 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak’ta Nurullah Çevik isimli bir kişinin üstünü aramak isteyen polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(12/350) Adana’da Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan ve Gözaltına Alınan Kişiler…

29 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana’nın Seyhan ilçesinde 16 Aralık 2020 tarihinde ‘uyuşturucu operasyonunu engelledikleri’ ve ‘polise mukavemet ettikleri’ gerekçesiyle 5 kişinin fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındıkları öğrenildi. Söz konusu 5 kişinin 17 Aralık 2020 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi. Fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alınan kişilerden Ahmet Adın basında yer alan ifadesinde, ailesinin evinin bulunduğu mahallede sivil bir araç içinde bekleyenlere kim olduklarını sormasının ardından polisin sözlü şiddetine maruz kaldığını söyledi ve şunları belirtti: “Polisler beni yere yatırıp, feci şekilde darp ettiler. Bunun üzerine mahalleden 4 kişinin yanımıza gelmesiyle polisler diğer kişileri de aynı şekilde darp etti. Polisler bizi Şakirpaşa Polis Merkezi’ne götürdü ve yol boyu şiddet devam etti”.

(12/351) Diyarbakır’da HDP Yöneticilerine Saldırı…

29 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Basın Danışmanı Vedat Dağ ile il yöneticisi Tarık Yazıgan’ın HDP Diyarbakır il binası önünde oturma eylemi yapan kişilerin saldırısına maruz kaldıkları öğrenildi.

(12/352) Manisa’da İYİ Parti Yöneticisine Saldırı…

29 Aralık 2020 tarihinde Manisa’nın Akhisar ilçesinde İYİ Parti İlçe Başkanı Mustafa Kındıroğlu’nun aracına seyir halinde iken kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından silahlı saldırı düzenlendiği öğrenildi.

(12/353) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

1512 gündür devam etmekte olan “İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 29 Aralık 2020 tarihinde saat 12.00’de yapılan basın açıklamalarına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(12/354) Ankara’da Gözaltına Alınan Kişiler…

29 Aralık 2020 tarihinde Sincan 3 Nolu L Tipi Cezaevi’nde 2 mahpusun infaz koruma memurlarının sözlü ve fiziksel şiddetine maruz kalmaları ve çıplak aramaya zorlanmaları ile ilgili İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde yapılan basın toplantısına katılan kişilerin Sakarya Caddesi’nde polis tarafından Genel Bilgi Taraması (GBT) uygulaması için durdurulduğu, 3 kişinin (Celil Resuloğlu, Deniz Baran ve Erbudak Ege Kök) fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındığı öğrenildi.

(12/355) Sur’dan Tahliye Edilenlerin Yargılandığı Dava…

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı ve çatışmalar nedeniyle ilçede mahsur kaldıktan sonra 2016 yılının Şubat ve Mart aylarında tahliye edilen kişilerden 19’u tutuklu 40 kişi hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davan görülmesine 29 Aralık 2020 tarihinde devam edildi.

Mahkeme 10 Ocak 2020 tarihli kararında davanın her bir sanık yönünden tefrik edilmesine hükmetmişti.

Tutuklu yargılanan Helin Yapıcı duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Mahkeme tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 19 Ocak 2021 tarihine erteledi.

KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Mazlum Dolan hakkında açılan davada mahkeme Mazlum Dolan’ın ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

(12/356) İstanbul’da Gazeteci ve Diğer Kişilerin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Ferda Yılmazoğlu, HDP Kadın Meclisi üyesi Seyhan Çiçekli ile Teğmen Öztürk, Faruk Öztürk, Hanım Bozkurt, Heremsi Öztürk, Jiyan Öztürk ve Betül Öztürk hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Aralık 2020 tarihinde devam edildi.

Ferda Yılmazoğlu ile Seyhan Çiçekli duruşmaya tutuldukları cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldılar. Tutuksuz yargılanan sanıklar ise duruşmada hazır bulundu. Savunmaların ardından mahkeme Ferda Yılmazoğlu ile Seyhan Çiçekli’nin tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 23 Mart 2021 tarihine erteledi.

Ferda Yılmazoğlu ve Seyhan Çiçekli 4 Ağustos 2018 tarihinde gözaltına alınmış ve çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(12/357) İstanbul’da Sanatçının Yargılandığı Dava…

Müzisyen Ferhat Tunç hakkında “Marşlar ve Ağıtlar” isimli son albümünün kapağı ve sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Aralık 2020 tarihinde devam edildi. Mahkeme Ferhat Tunç hakkında çıkarılan yakalama kararının infazının beklenmesine karar verdi ve duruşmayı 6 Nisan 2021 tarihine erteledi.

(12/358) Hakkari’de Necmettin Fendik’in Öldürülmesiyle İlgili Yargılanan Polis Memuru…

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 18 Temmuz 2017 tarihinde yapılan ev baskını sırasında Necmettin Fendik’in açılan ateş sonucu ölmesiyle ilgili olarak polis memuru A. F. K.’nin ‘taksirle ölüme sebebiyet verme’ iddiasıyla tutuksuz yargılandığı davanın görülmesine 28 Aralık 2020 tarihinde Yüksekova 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Mahkeme sanık polis memuru A. F. K.’nin tutuklanması talebini reddetti ve duruşmayı 30 Mart 2021 tarihine erteledi.

(12/359) Osman Kavala Hakkında AYM Kararı…

Anayasa Mahkemesi (AYM), iş insanı Osman Kavala’nın, ‘kişi hak ve özgürlüğü ile güvenliğinin ihlal edildiği’ gerekçesiyle yaptığı başvuruyla ilgili kararını 29 Aralık 2020 tarihinde açıkladı. AYM, Gezi Parkı eylemleri ile ilgili davanın 18 Şubat 2020 tarihinde görülen karar duruşmasında beraat eden ancak 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili hakkında açılan başka bir soruşturma gerekçesiyle cezaevinden tahliye edilmeden yeniden tutuklanan Osman Kavala’nın ‘kişi hak ve özgürlüğü ile güvenliğinin’ ihlal edilmediğine hükmetti.

(12/360) Diyarbakır’da Faaliyeti Durdurulan Siyasi Parti…

29 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kürt Demokrat Partisi’nin (KDP) Diyarbakır’da bulunan il binasına giden polislerin İçişleri Bakanlığı’ndan faaliyetin durdurulması yönünde “sözlü talimat” geldiği gerekçesiyle bina girişinde bulunan tabelayı kaldırmak istedikleri öğrenildi. KDP yöneticilerine polis tarafından 2 Ocak 2020 tarihine kadar eksik işlemleri için süre verildiği, parti binası girişindeki tabelanın bantlarla kapatıldığı bildirildi.

(12/361) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Ahmet Mahmut Ünlü’nün damadı ve ağabeyi ile ilgili https://www.sozcu.com.tr/ ile http://www.diken.com.tr/ internet sitelerinin de aralarında olduğu 210 internet içeriğine erişimin, Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin 25 Aralık 2020 tarihli kararıyla engellendiği öğrenildi.

Gümüşhane Valiliği’nin onayı ile yapılan define kazısı sonucu yok olan Dipsiz Göl ile ilgili https://eksisozluk.com/ internet sitesinde yer alan içeriklere erişimin, Gümüşhane Sulh Ceza Hakimliği’nin 29 Aralık 2020 tarihli kararıyla engellendiği öğrenildi.

(12/362) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 29 Aralık 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 253 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.783 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 15.805 olduğu belirtildi.

Buna göre 29 Aralık 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 20.388, vaka sayısı ise 2.178.580 oldu.

29 Aralık 2020 tarihinde İstanbul’da Dr. Tahir Güngör İnce ve Dr. Nimetullah Reşidi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Servisi’nde görevli polis memuru Receb Ünlü, İzmir’de Dr. Halil Kuddar, Karabük’te hemşire Nihal Karataş, Amasya’da Dr. Mustafa Yiğit, Van’da hemşire Özlem Şahin, Aydın’da Erçin Babacanlar olmak üzere 8 sağlık çalışanının Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği öğrenildi.

29 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Karabük T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 13 mahpusun ve İzmir Kırıklar Cezaevi’nde tutulan Lütfi Koç isimli hasta mahpusun Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.