MENÜ
ANA SAYFA
x

30 Eylül 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

30 Eylül 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/272) Ankara’da Kaçırılan Kişi…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyesi Ezgi Orak 29 Eylül 2021 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesinde kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırıldı. Basında yer alan haberlerde, Ezgi Orak ve yanında bulunan 2 kişinin yolunun kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından kesildiği, yapılan GBT uygulamasından sonra Ezgi Orak’ın hakkında yakalama kararı olduğu iddiasıyla zorla sivil bir araca bindirildiği, buna karşı çıkan 2 kişinin fiziksel şiddete maruz kaldığı belirtildi.

Kaçırılma ile ilgili polise yapılan başvuru sonrasında polisin Ezgi Orak’ın kaçırıldığı araca ait plakanın kaydının bulunmadığını söylediği öğrenildi.

Kaçırıldıktan 3 saat sonra Ezgi Orak’ın Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde gözaltında olduğu öğrenildi.

(09/273) Cezaevi’nde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

29 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden Kayseri Bünyan 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan Alperen Sağır (19) isimli bir mahpusun infaz koruma memurlarının işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı öğrenildi. Cezaevinden tahliye olan İsmail Bayram isimli bir mahpus konuyla ilgili basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Alperen’le iletişim kurmak çok zordu. Çünkü benden, koğuştaki herkesten korkuyordu, çekiniyordu. Yanına yaklaştığımızda ona zarar vereceğimizi düşünerek uzaklaşıp titremeye başlıyordu. Haftalarca seke seke yürüdü. Biraz yakınlaşmaya başlayınca yaşadığı işkenceyi anlatmaya başladı. Alperen cezaevinde başka bir mahpusla kavga etmiş. Bunun üzerine gardiyanlar Alperen’e işkence etmiş. Falakaya yatırmışlar. Yetmemiş tuzun üzerinde yürütmüşler.”

29 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlerde, Kayseri Bünyan 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan Hamdullah Bayram (60) isimli bir mahpusun tutulduğu odaya Covid-19 testi pozitif çıkmış bir başka mahpusun konulduğu iddia edildi.

29 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden İzmir Kırıklar 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde oda ve havalandırmaya kamera yerleştirilmesine karşı çıkan İbrahim Tikan ve Fırat Yağmekan isimli 2 mahpusun infaz koruma memurlarının işkence ve kötü muamelesine maruz kaldığı öğrenildi.

(09/274) Adana’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

HDP Seyhan İlçe Eş Başkanı Seyfettin Aydemir 29 Eylül 2021 tarihinde hakkında açılan bir soruşturma kapsamında ifade vermek üzere çağrıldığı Adana İl Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alındı ve aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(09/275) Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı hakkında Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 29 Eylül 2021 tarihinde görüldü.

İddianamede Selçuk Mızraklı’nın katıldığı eylem ve etkinlikler ile sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Selçuk Mızraklı duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Selçuk Mızraklı’nın beraatına karar verdi.

(09/276) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Nurcan Yalçın hakkında Rosa Kadın Derneği’ne yönelik bir soruşturma kapsamında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Eylül 2021 tarihinde devam edildi.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı Nurcan Yalçın’ın ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘zincirleme örgüt propagandası yapmak’ suçlarından 8 yıl 6 ay ile 20 yıl arasında hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme duruşmayı 22 Kasım 2021 tarihine erteledi.

(09/277) Diyarbakır’da Yargılanan Kişi…

Tevgera Jınên Azad (TJA) aktivisti Figen Ekti hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Eylül 2021 tarihinde devam edildi.

Tanık ifadelerinin ardından mahkeme duruşmayı 8 Aralık 2021 tarihine erteledi.

(09/278) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı gaz kapsülüyle yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ gerekçesiyle hazırlanan iddianame 29 Eylül 2021 tarihinde İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın görülmesine 20 Ocak 2022 tarihinde başlanacak.

(09/279) Suruç Katliamı Davası…

20 Temmuz 2015 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde gerçekleştirilen ve 33 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırı ile ilgili Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Eylül 2021 tarihinde devam edildi.

Davanın tek tutuklu sanığı Yakup Şahin duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutulduğu Urfa T Tipi Cezaevi’nden katıldı. Müşteki avukatların reddi hakim talebini reddeden mahkeme duruşmayı 22 Ekim 2021 tarihine erteledi.

(09/280) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Mersin İl Başkanı ve kimi akrabaları hakkında https://www.cumhuriyet.com.tr ve https://www.birgun.net, internet sitelerinde yer alan toplam 6 habere kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle Mersin 2.  Sulh Ceza Hakimliği’nin 24 Eylül 2021 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(09/281) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 29 Eylül 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 227 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 29.386 olduğunu açıkladı.

Buna göre 29 Eylül 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 64.264, vaka sayısı ise 7.100.358 oldu.

29 Eylül 2021 tarihinde İstanbul’da eczacı Cevat Karnapoğlu Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.