MENÜ
ANA SAYFA
x

28-30 Haziran 2014 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4]

28-30 Haziran 2014 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/177) Kilis’te Yargısız İnfaz…

27 Haziran 2014’te Kilis’ten Suriye’nin güneyinde bulunan Rojava’nın Efrîn Kenti’ne geçmek isteyen Rojavalı Ehmed Mihemed (18), askerî birliklerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdi.

(06/178) İstanbul’da Yargısız İnfaz Girişimi…

İstanbul’un Gaziosmanpaşa İlçesi’nde 28 Haziran 2014’te, İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde bulunan direğe tırmanarak asılı haldeki bayrağı indirmeye çalışan ve şizofreni olduğu iddia edilen Ali Ocgun (28) polis ekipleri tarafından bacağından vurularak yaralandı. Tedavisi için hastaneye kaldırılan Ali Ocgun daha sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

(06/179) Başbakanlık Korumasının Çarpması Sonucu Ölen Çocuk…

İstanbul’un Zeytinburnu İlçesi’nde 3 Haziran 2014’te, meskûn mahalde aşırı hız yapan Emniyet Genel Müdürlüğü Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığı İstanbul Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Etem Yönet’in kullandığı aracın çarptığı Şerif Ginaz (16) tedavi gördüğü Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 27 Haziran 2014’te yaşamını yitirdi.

(06/180) Devam Eden Gözaltında Kaybetme Davası…

Hakkâri’nin Yüksekova İlçesi’ne bağlı Yekmal (Aşağı Ölçek) Köyü’nde 26 Nisan 1995’te Bolu Dağ Komando Taburu 5. Bölük askerleri tarafından bir grup köylü ile birlikte gözaltına alınan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Nezir Tekçi’nin ailesinin yaptığı başvuru sonucu 2011 yılının Eylül ayında Nezir Tekçi’yi gözaltına alan askerler hakkında açılan dava “güvenlik” gerekçesiyle Hakkâri’den Eskişehir’e alınmıştı. Nezir Tekçe’nin babası Halit Tekçi, dosyanın Hakkâri’den alınmasının olayı kapatmaya yönelik olduğunu belirterek, sonucu ne olursa olsun davanın takipçisi olacağını söylemişti.

Olaydan sonra ilk olarak 1997 yılında Halit Tekçe’nin suç duyurusu üzerine Van Askeri Savcılığı konuyla ilgili soruşturma başlatmış ancak 15 Aralık 1997’de kovuşturmaya yer olmadığına karar verilerek dosya kapatılmıştı.

2010 yılında ise Nezir Tekçi’nin ölümüne tanıklık yapan, o dönemde askeri birlikte askerlik yapan Yunus Şahin’in beyanları üzerine dava dosyası tekrar açılmıştı.

Gelişmeler üzerine açılan dava kapsamında Nezir Tekçi’nin PKK militanlarının yerlerini göstermediği gerekçesiyle önce kurşuna dizdirip, sonra mayınla patlatarak öldürülmesi emrini verdiği iddiasıyla emekli Albay Ali Osman Akın ile Muvazzaf Yarbay Kemal Alkan’ın yargılanmasına Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 27 Haziran 2014’te devam edildi.

Duruşmada sanıkları ve taraf avukatlarını dinleyen ve tanık ifadelerine rağmen sanıkların tutuklu yargılanması talebini reddeden mahkeme heyeti, keşifte elde edilen bulguların Adlî Tıp Kurumu’na gönderilmesine karar vererek duruşmayı 17 Ekim 2014’e erteledi.

(06/181) Veysel Albayrak Davasında Cezasızlık…

İstanbul’un Kartal İlçesi’nde 5 Ekim 2013’te yol kontrolü yapan polis ekiplerinin “dur” ihtarına uymayarak Kocaeli’nin Gebze İlçesi yolu istikametinde ters yoldan yoldan kaçtığı iddia edilen ve “bir polisi aracıyla ezdiği” iddiasıyla polisin açtığı ateş sonucu öldürülen Veysel Albayrak’ın ölümüyle ilgili açılan dava 25 Haziran 2014’te sonuçlandı.

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada mahkeme heyeti, “Veysel Albayrak’ın kullandığı aracın silah yerine geçtiği ve bu nedenle beraat kararı verilmesi” yönündeki savcılık mütalaasına uyarak sanık 8 polis memurunun beraat ettiğini açıkladı.

(06/182) Hrant Dink Cinayeti Davası…

Terörle Mücadele Yasası’nda çocuklara yönelik 2010 yılında yapılan düzenleme nedeniyle Hrant Dink’in öldürüldüğü 19 Ocak 2007’de yaşı 18’den küçük olduğu gerekçesiyle dosyası ayrılarak, çocuk ağır ceza mahkemesine gönderilen, katil zanlısı Ogün Samast’ın “yasadışı örgüt üyesi olduğu ve cinayeti bu çerçevede işlediği” gerekçesiyle yargılanmasına 27 Haziran 2014’te devam edildi.

İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Ogün Samast katılmadı. Daha önceki duruşmada sorulan soruya yanıt veren MİT, mahkeme heyetine verdiği yazılı yanıtta, MİT tarafından TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’na gönderilen Hrant Dink cinayetine ilişkin bilgilerin de yer aldığı belgelerin “devlet sırrı” niteliğinde olup olmadığına dair görüş belirtemeyeceğini belirtti.

Mahkeme heyeti, sanık Ogün Samast’a ait bilgilerin “devlet sırrı” olup olmadığına dair açık ve ivedi bir yanıt verilmesi için MİT’e yeniden yazı yazılmasına karar vererek duruşmayı 17 Ekim 2014’e erteledi.

(06/183) Mardin’de Devam Eden Yargısız İnfaz Davası…

Mardin’in Nusaybin İlçesi’ne bağlı Akarsu Beldesi’nin Heybeli Köyü’nün kırsal kesiminde 20 Aralık 2011’de operasyona çıkan asker birliğin, “HPG militanı oldukları” şüphesiyle su tesisatı yapan iki köylüye ateş açması sonucu Yusuf Akın (38) kaldırıldığı Mardin Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirmiş, Mehmet Eren (48) de yaralanmıştı.

Olayın ardından 5 asker hakkında başlatılan soruşturma sonunda iddianamesini hazırlayan savcının jandarma özel harekât timinde görevli askerler hakkında “taksirle insan öldürdükleri” gerekçesiyle 3 yıla kadar hapis cezası talep ettiği öğrenilmişti.

İddianamenin kabul edilmesinin ardından B.Y., K.E.O., Ş.T., Y.T.K. ve D.G. adlı 5 askerin yargılanmasına 26 Haziran 2014’te devam edildi. Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, müdahil avukatların taleplerini dinleyen mahkeme heyeti, sanıkların tutuklanmaları talebini reddederek olay yerinde 8 Eylül 2014’te keşif yapılması amacıyla duruşmayı erteledi.

(06/184) Ankara’da Polisin Darp Ettiği Diplomat…

Ankara’da bir süre önce yol kontrolü yapan polis ekiplerinin “hatalı sollama yaptığı” gerekçesiyle otomobilini durdurduğu Azerbaycan Büyükelçiği’nde görevli bir diplomatı araçtan indirerek darp ettiği 30 Haziran 2014’te ortaya çıktı.

(06/185) Gözaltında İşkence ve Kötü Muamele…

Kars’ın Kağızman İlçesi’nde 28 Haziran 2014’te kimlik kontrolü yapan polis ekibinin gözaltına aldığı 3 kişiyi araç içinde ve götürdükleri İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde coplayarak darp ettikleri öğrenildi.

(06/186) İşkence Suçundan Beraat Eden Polisler…

İstanbul’da 1 Mayıs 2009’da İşçi Bayramı dolayısıyla kutlamaların yapılmak istendiği Taksim Meydanı’na giden Mustafa Çiftçi’yi gözaltına aldıktan sonra darp eden ve yüzüne biber gazı sıkan sonra da öldüğünü zannederek yol kenarına atan F.O., G.A., V.D. ve F.K.’nin karar duruşması İşkence Görenlerle Dayanışma Günü olan 26 Haziran 2014’te görüldü.

“İşkence yapmak, basit yaralamada bulunmak, hakaret etmek, işkence sonucu vücutta kemik kırılmasına neden olmak ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak” suçlarından yargılanan sanık polislerin İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasında mahkeme heyeti, sanıkların “yüklenen suçu işledikleri sabit olmadığından” beraat ettiklerini açıkladı.

(06/187) Özel Güvenlik Görevlileri Tarafından Darp Edilen Kişi…

Adana’da 28 Haziran 2014’te, Çukurova Üniversitesi Balcalı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Acil Servisi’ne hasta yetiştirmek için başka bir kapıdan kampusa giren ambulans şoförü Hakan Yaman (42) girişte durmadığı iddiasıyla üniversitenin özel güvenlik görevlileri tarafından zorla durdurularak coplandı. Aldığı darbeler nedeniyle burnu kırılan Hakan Yaman’ın Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin beyin cerrahisi servisinde tedavi altına alındığı öğrenildi.

(06/188) Hasta/Yaşlı Tutuklu veya Hükümlülerin Durumu…

Tekirdağ T Tipi Cezaevi’nde tutulan ve cezaevinde görme yetisini kaybeden PKK Davası hükümlüsü Günnaz Akkurt, 2011 yılından beridir yapılan başvuruların ardından 27 Haziran 2014’te tahliye edildi.

(06/189) Cezaevlerinde Baskılar…

Ceyhan (Adana) M Tipi Cezaevi’nde PKK davasından tutulan 21 mahpusun talepleri olmamasına rağmen farklı cezaevlerine sevk edildikleri 28 Haziran 2014’te öğrenildi.

(06/190) Gezi Parkı Eylemleri Nedeniyle Yargılanan Kişiler…

Gezi Parkı eylemleri devam ederken 11 Haziran 2013’te İstanbul’da Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) il binasına düzenlenen baskının ardından gözaltına alınan 72 kişiden SDP Merkez Yürütme Kurulu üyesi Ulaş Bayraktar, “silahlı örgüte üye olmak”, parti meclisi üyesi Doğukan Öci ile üyeler Furkan Tombul ve Ceyhun Dönmez ise “yasadışı örgüt üyesi olmamakla beraber yasadışı örgüt adına suç işlemek” iddialarıyla 15 Haziran 2013’te tutuklanmıştı.

Operasyonun ardından tutuksuz 36 kişi hakkında “yasadışı Devrimci Karargâh Örgütü üyesi veya yöneticisi oldukları” suçlamasıyla açılan davaya 27 Haziran 2014’te başlandı.

İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanıkların kimlik tespitini yapan ve ifadesini alan mahkeme heyeti, Taksim Yayalaştırma Projesi’ne dair ilgili İstanbul İdare mahkemelerine yazı yazılarak söz konusu yer ile ilgili dava açılıp açılmadığı, açılmış ise karara bağlanıp bağlanmadığı, bağlanmış ise karar örneklerini istenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

(06/191) Denizli’de Gözaltına Alınan İşçiler…

Denizli’de maaş alacakları ve kıdem tazminatları için yaklaşık 3 aydır işverenleri Esat Sivri’nin evinin önünde oturma eylemi yapan Denizli Basma Sanayii işçisi 30 kişi 29 Haziran 2014’te polis ekipleri tarafından “çevreyi rahatsız ettikleri” iddiasıyla gözaltına alındı.

(06/192) Gözaltına Alınan Kişi…

Hatay’daki Gezi Parkı eylemlerinde polisin kullandığı gaz bombası kapsülünün isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in ağabeyi Zafer Cömert 26 Haziran 2014’te, Sarp Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaparken “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettiği” gerekçesiyle gözaltına alındı.

(06/193) Diyarbakır’da Devam Eden KCK/TM Ana Davası…

Diyarbakır’da 14 Nisan 2009’da başlayan “KCK Soruşturması” kapsamında düzenlenen operasyonda tutuklanan eski DEP Milletvekili Hatip Dicle ve eski Bağlar Belediye Başkan Yardımcısı Hüsamattin Çiçek’in avukatlarının talebini değerlendiren Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti 28 Haziran 2014’te Hatip Dicle’nin ve Hüsamettin Çiçek’in “uzun tutukluluk” gerekçesiyle tahliye edilmesine karar verdi.

(06/194) Siirt’te Devam Eden KCK Davası…

Siirt’te 12 Aralık 2012’de “KCK Soruşturması” adı altında düzenlenen operasyonun ardından 3’ü tutuklu 17 kişinin yargılanmasına 27 Haziran 2014’te devam edildi.

Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya katılan sanıkların ifadesini alan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan İnsan Hakları Derneği (İHD) Siirt Şubesi yöneticisi Reşit Teymur’un tahliye edilmesine karar vererek duruşmayı 16 Temmuz 2014’e erteledi.

(06/195) Mardin’de Devam Eden KCK Davası…

Mardin’de 2010 yılında “KCK Kent Meclisi Soruşturması” adı altında düzenlenen operasyonun ardından haklarında dava açılan biri tutuklu 49 kişinin yargılandığı dosyada tutuklu sanık Seyfettin Yavuz’un talebini 27 Haziran 2014’te değerlendiren Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, tutukluluk süresini göz önünde tutarak Seyfettin Yavuz’un tahliye edilmesine karar verdi. Böylelikle dosyada tutuklu sanık kalmadı.

(06/196) Mahkûm Olan Kişiler…

Diyarbakır’ın Ergani ve Dicle ilçelerinde 2012 yılında gizli tanık ifadeleri sonucu düzenlenen operasyonun ardından haklarında dava açılan tutuklu 8 kişinin karar duruşması 27 Haziran 2014’te görüldü.

Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “yasadışı örgüt üyesi olmak”la suçlanan sanıkların ve avukatlarının son savunmalarını dinleyen mahkeme heyeti, 3 sanığa aynı suçlama doğrultusunda 8’er yıl 9’ar ay; bir sanığa 7 yıl 6 ay; bir sanığa da 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Bir sanık 26 yıl hapis cezası ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılırken, iki sanık hakkında da beraat kararı verildi.

(06/197) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde 2013 yılında askerin açtığı ateş sonucu öldürülen Medeni Yıldırım’ın ölüm yıldönümü dolayısıyla 28 Haziran 2014’te Diyarbakır’dan Lice’ye gitmek isteyen 2’si çocuk 6 kişi, Hani karayolunda kurulan kontrol noktasında polis ekibi tarafından gözaltına alındı.

(06/198) Ankara’da Ev Baskınları…

Ankara’da Kürt öğrencilerin kaldıkları evlere baskın düzenleyen Terörle Mücadele Şubesi’ne bağlı polis ekiplerinin gözaltına aldığı 4 öğrenci “yasadışı örgüt üyesi oldukları” ve “yasadışı örgüt propagandası yaptıkları” suçlamalarıyla 20 Haziran 2014’te tutuklandıkları öğrenildi. Tutuklanan öğrencilerden Muhammed Kaya ve Adnan Dural bir süre önce aşırı sağcı grupların satırlı saldırısına uğrayarak yaralanmışlardı.

Tutuklama kararının saldırıyı düzenleyenlerin “tutuklanan öğrenciler tarafından tehdit edildikleri” yönünde yaptıkları suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma kapsamında alındığı iddia edildi.

(06/199) Hakkında Kapatma Davası Açılan Dernek…

Mardin Valiliği’nin, Türkiye’nin ilk Arap Derneği olan ve Midyat İlçesi’nde kurulan Anadolu Arap Birliği Hareketi Derneği hakkında adındaki “Birlik” sözcüğü ile Araplar arasında “örgütlenme hissiyatı yarattığı” ve “dernek adlarında benzeri ifadeleri kullanmanın yasak olduğu” gerekçeleriyle kapatma davası açıldığı 27 Haziran 2014’te öğrenildi.

bt140630

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: eozer@tihv.org.tr adresine konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

ogun