MENÜ
ANA SAYFA
x

30 Haziran 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

30 Haziran 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/388) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

29 Haziran 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Haftanin bölgesinde 19 – 25 Haziran 2020 tarihleri arasında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmalarda 4 militanın öldüğü; 25 Haziran 2020 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesi kırsal alanında çıkan çatışmada ise 1 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(06/389) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

29 Haziran 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı Patnos L Tipi Cezaevi’nde gönderilen mektup ve kargoların mahpuslara gecikmeli teslim edildiği, mahpuslara ait radyolara el konduğu, mahpusların sosyal ve sportif haklarının kısıtlandığı, mahpuslara sıcak su verilmediği, mahpuslara verilen yemeklerin hijyenik olmadığı öğrenildi.

29 Haziran 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Aydın E Tipi Cezaevi’nde 6 kişilik koğuşlarda 19 kişinin kaldığı ve bu nedenle kim mahpusların yerde yattığı öğrenildi.

(06/390) İzmir’de Eyleme Polis Müdahalesi…

29 Haziran 2020 tarihinde İzmir Barosu’na bağlı avukatlar tarafından, barolarla ilgili yasal düzenleme girişimine karşı baro binasından Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne yapılmak istenen “Savunma susmadı, susmayacak” yürüyüşüne polis 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında izin alınmadığı gerekçesi ile izin vermedi. Polisin izin vermemesi üzerine avukatların oturma eylemi yaptığı öğrenildi.

(06/391) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1329 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 29 Haziran 2020 tarihinde saat 13.30’da ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(06/392) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

29 Haziran 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Ankara’da bulunan Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi önünde eylem yapan 1 kişi (Mahmut Konuk) fiziksel şiddet kullanılarak eylem alanından uzaklaştırıldı.

(06/393) Düzce’de Eyleme Polis Müdahalesi…

29 Haziran 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Düzce Valiliği önünde eylem yapan Alev Şahin polisin müdahalesi ile gözaltına alındı. Alev Şahin aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(06/394) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Adil yargılanma hakkı için ölüm orucunda olan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’a destek olmak için Cumhurbaşkanı’nın İstanbul’un Üsküdar ilçesindeki evinin önünde basın açıklaması yapan 2 kişi (Sultan Kaya ve Hasan Basri Yıldız) polis tarafından gözaltına alındı.

(06/395) DTK’ye Yönelik Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan Kişiler…

26 Haziran 2020 tarihinde Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında gazetecilerin, belediye eş başkanlarının, belediye meclisi üyelerinin, siyasi partilerin, çeşitli derneklerin ve sendikaların üye ve yöneticilerinin de olduğu 45 kişiden 29’u 29 Haziran 2020 tarihinde mahkemeye sevk edildi.

Mahkeme 15 kişinin (Barış Annesi Makbule Özbek, Mehmet Güngörmüş, Fesih Balbey, Mehmet Cahit Ay, Emrullah Zümrüt, Adil Ercan, Mustafa Alımterin, Tevfik kaçar, Yıldız Damla, Enver Çelik, Erdal Bayram, Fedai Akar, Jiyan Taş, Leyla Bağırtır ve Mehmet Cahit Şık) ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklanmasına; 14 kişinin (Silvan Belediyesi Eş Başkanı Naşide Toprak, SES Diyarbakır yöneticisi Mahfuz Karaaslan, Gönül Oğur, gazeteci Ayşe Kara, Mehmet Deviren, İbrahim Halil Taş, Mehmet Sağlam, Seher Özgen Aytek, Selva Akkoyun, Suphi İzol, Azad Can, Enver Temiz, Ferhat Erkuş ve Gurbet Çakar) ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

28 Haziran 2020 tarihinde mahkemeye sevk edilen 16 kişiden 8’i tutuklanmış, 8’i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Buna göre DTK soruşturması kapsamında toplam 23 kişi tutuklanmış, 22 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış oldu.

(06/396) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Gazeteci Mazlum Erenci için mezarı başında yapılmak istenen anmaya müdahale eden polis gazeteci Zeynel Bulut’u gözaltına aldı. Mazlum Erenci’nin fotoğrafına ‘örgüt propagandası’ olduğu gerekçesiyle el koyan polisin mezarın başında saygı duruşunda bulunulmasına ve dua okunmasına da izin vermediği öğrenildi. Zeynel Bulut’un 30 Haziran 2020 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı bildirildi.

(06/397) Vekilliği Düşürülen HDP Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Hakkında Açılan Soruşturma…

Vekilliği düşürülen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in DTK’ye yönelik soruşturma kapsamında 29 Haziran 2020 tarihinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadeye çağrıldığı öğrenildi.

(06/398) İstanbul’da Gazeteci Hakkında Açılan Soruşturma…

Mezopotamya Haber Ajansı muhabiri Sadiye Eser hakkında 2019 yılında yaptığı bir röportaj nedeniyle İstanbul Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldığı ve soruşturma kapsamında Sadiye Eser’in 29 Haziran 2020 tarihinde savcılığa ifade verdiği öğrenildi.

(06/399) Hakkında Soruşturma Açılan Kişi…

29 Haziran 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Beşiktaş Jimnastik Kulübü Divan Kurulu Üyesi Ali Rıza Dizdar hakkında Göztepe-Beşiktaş maçının ardından yaptığı açıklamada geçen “damat” sözü nedeniyle ‘hakaret’ iddiasıyla soruşturma açıldığı öğrenildi. Ali Rıza Dizdar’ın soruşturma kapsamında savcılığa ifade verdiği öğrenildi.

(06/400) Dargeçit JİTEM Davası…

Mardin’in Dargeçit ilçesinde 29 Ekim 1995 ve 8 Mart 1996 tarihleri arasında gözaltına alınan 3’ü çocuk 8 kişi ile onların ailelerine bilgi verdiği iddia edilen Uzman Çavuş Bilal Batır’ın kaybedilmesine ilişkin olarak 18 kişi hakkında ‘taammüden öldürme’ iddiasıyla Adıyaman 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Haziran 2020 tarihinde devam edildi.

Mahkeme müşteki avukatların sanıkların tutuklanması yönündeki taleplerinin reddine ve esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dava dosyasının savcıya verilmesine karar vererek duruşmayı 2 Kasım 2020 tarihine erteledi.

(06/401) Diyarbakır’da Parti Binasına Saldırı…

28 Haziran 2020 tarihinde Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ilçe binasına düzenlenen ve binada maddi zarara yol açan saldırı ile ilgileri olduğu iddiasıyla 29 Haziran 2020 tarihinde Diyarbakır’da 6 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(06/402) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

29 Haziran 2020 tarihinde Bursa merkezli bir soruşturma kapsamında 4 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında KHK ile meslekten ihraç edilmiş öğretmenlerinde olduğu 16 kişi gözaltına alındı.

(06/403) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski asker M. A. hakkında Antep 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 29 Haziran 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(06/404) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 29 Haziran 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 18 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.374 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 29 Haziran 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 5.115 ve vaka sayısı ise 198.613 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.