MENÜ
ANA SAYFA
x

30 Kasım 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

30 Kasım 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/369) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

29 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, 27 Kasım 2018 tarihinde Hakkari’nin Zap bölgesine yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hava bombardımanı sonucunda 3 militanın öldüğü öğrenildi.

29 Kasım 2018 tarihinde ise Hakkari’nin Zap bölgesinde güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(11/370) Diyarbakır’da Kaçırılma İddiası…

29 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER) Eş Başkanı Mehmet Esen’in 23 Kasım 2018 tarihinde Diyarbakır’da kendisini polis olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırıldığı, ajanlık dayatmasında bulunulduğu ve daha sonra serbest bırakıldığı iddia edildi. Kendisini durduran 2 kişi tarafından “araması olduğu için emniyete götüreceğiz” denilen Mehmet Esen basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Ben kendilerine kim olduklarını ve kimlik göstermelerini istedim. Birisi polis kimliğini gösterdi. Ben de polis olduklarını görünce, kendilerine ‘arkadaşlarıma emniyete gittiğime dair haber vereyim’ dedim. Fakat benim ‘kimseyi aramamamı’ söylediler. (…) Bana ne tür çalışmalar yaptığımı, ‘terör’ faaliyetlerinde bulunup bulunmadığımı ve çeşitli dernek ve sivil toplum kuruluşlarını sorarak bilgi almaya çalıştılar. Ben yaptıklarının hukuka uygun olmadığını ve illegal herhangi bir iş yapmadığımı söyleyerek tepki gösterdiğimde bana ‘sen teröristsin cezaevine gireceksin, cezaevinde çürüyeceksin, devlet 18 yaşındadır’ diyerek tutuklamakla tehdit ettiler. Yine bana telefon numaralarını vererek arkadaş olabileceğimizi, bir yerlerde oturup çay içebileceğimizi, onlar için bilgi toplayabileceğimi söylediler. Ben bunları kabul etmeyince yine aynı şekilde hakaret ve tehdit ederek beni aldıkları yere geri getirdiler.”

Mehmet Esen’in konuyla ilgili olarak İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ne başvurduğu ve Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

(11/371) Cezaevinde İşkence ve Kötü Muamele…

29 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde tutulan Orhan Namlı isimli mahpusun, avukatı ile yaptığı görüşmede, kendisinin ve diğer mahpusların gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldıklarını, ters kelepçe takılarak süngerli odaya konulduklarını ve cezaevi revirinde görevli doktorun vücudundaki izlere rağmen fiziksel şiddeti belgeleyen bir rapor vermediğini belirttiği öğrenildi.

29 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Elazığ Cezaevi’nde tutulan mahpuslara Kürtçe mektupların verilmediği, Kürtçe kitapların verilmesi için ise tercüme masrafının mahpuslardan istendiği öğrenildi.

29 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Silivri Cezaevi yönetiminin, aynı cezaevinde tutulan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı avukat Selçuk Kozağaçlı’nın tecrit koşullarının kaldırılması için mahpuslar tarafından duvarlara meyve ve sebzeler ile “Selçuk Kozağaçlı’nın tecridi kaldırılsın” yazıldığı gerekçesiyle, koğuşlarda bulunan meyve, sebze, tahin, pekmez gibi duvara yazı yazılabilecek yiyecek ve içecekleri toplattığı öğrenildi.

29 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 38 kadın mahpus hakkında “halay çekerek cezaevinin güvenliğini tehlikeye atmak” gerekçesiyle soruşturma açıldığı öğrenildi.

29 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Şırnak T Tipi Cezaevi’nde açık görüş için gelen mahpus yakınlarının kollarına “T.C Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi” damgası vurulduğu öğrenildi.

29 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir milletvekili Serpil Kemalbay’ın, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle, Manisa T Tipi ve Adana Ceyhan M Tipi cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin soru önergesi verdiği öğrenildi. Söz konusu soru önergesinde, Manisa T Tipi Cezaevi’nin C-16 ve A-24 koğuşlarında tutulan 13 mahpusun gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı, Adana Ceyhan M Tipi Kapalı Cezaevi’nde ayakta sayımı ve ağız içi arama uygulamasını kabul etmeyen mahpusların da gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve tedavilerinin yapılmadığı belirtildi.

29 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden HDP İstanbul milletvekili Dilşat Canbaz Kaya’nın, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle, Patnos L Tipi Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerine ilişkin soru önergesi verdiği öğrenildi. Söz konusu soru önergesinde, cezaevinde musluklardan lağım suları aktığı ve birçok mahpusun içtikleri bu su nedeniyle hastalandığı, yemeklerden jilet gibi cisimlerin çıktığı, çıplak arama dayatmasını kabul etmeyen mahpusların gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldıkları belirtildi.

29 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, HDP Tunceli milletvekili Alican Önlü’nün, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle, Elazığ E Tipi Cezaevi ve Elazığ 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerine ilişkin soru önergesi verdiği öğrenildi. Söz konusu soru önergesinde, çıplak arama dayatmasını kabul etmeyen mahpusların tek kişilik hücrelerde tutuldukları, mahpuslara birçok kitap ve derginin “güvenlik” gerekçesiyle verilmediği, mahpusların sohbet ve havalandırma haklarının engellendiği belirtildi.

(11/372) Cezaevinde Açlık Grevi…

29 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Malatya E Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki mahpusların, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve HDP Hakkari milletvekili Leyla Güven’in başlattığı açlık grevini desteklemek amacıyla 10 günlük açlık grevine başladıkları öğrenildi.

(11/373) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 29 Kasım 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca, hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 768. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(11/374) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 751 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 29 Kasım 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

29 Kasım 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Gülnaz Bozkurt ve Acun Karadağ) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Gülnaz Bozkurt, Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 29 Kasım 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/375) Van’da Gözaltına Alınan Kişiler…

24 Kasım 2018 tarihinde Van’da gözaltına alınan HDP Gençlik Meclisi üyesi 6 kişi, 29 Kasım 2018 tarihinde çıkarılıdıkları mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı. Tutuklanan kişilerin isimleri: Ramazan Toktaşer, Eylem Cengiz, Sinan Sevik, Muhammed Kiye, Nazlı Aslan ve soyadı öğrenilemeyen Ömer isimli kişi.

(11/376) İzmir’de Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri…

26 Kasım 2018 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında HDP Merkez Yürütme Kurulu üyesi Mahfuz Güleryüz, Parti Meclisi üyesi Gülay Gün Bilici ile HDP Menemen ilçe Yöneticisi Mustafa Aydın’ın da olduğu 23 kişiden 4’ü 29 Kasım 2018 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. Mahfuz Güleryüz’ün ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla, Gülay Gün Bilici, Zayide Ertene ve Süleyman Gündüz’ün ise ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla tutuklandıkları öğrenildi. 4 kişinin (Melih Coşkun, Mustafa Aydın, Feyyaz Yılmaz ve Tayfun Yahşi) ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan 15 kişi 27 Kasım 2018 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

(11/377) Mardin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

26 Kasım 2018 tarihinde Mardin’in Merkez, Nusaybin, Ömerli, Dargeçit ve Midyat ilçelerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 36 kişiden 13’ünün 29 Kasım 2018 tarihinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi. 23 kişinin halen gözaltında olduğu bildirildi. Serbest bırakılanların isimleri öğrenilemedi.

(11/378) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

27 Kasım 2018 tarihinde Şırnak’ın merkez, Cizre, Silopi, İdil ve Uludere ilçelerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 50 kişiden 30’unun ifade işlemlerinin ardından 29 Kasım 2018 tarihinde serbest bırakıldıkları öğrenildi. 20 kişinin ise halen gözaltında olduğu bildirildi. Serbest bırakılan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(11/379) Urfa’da Gözaltına Alınan Kişiler…

26 Kasım 2018 tarihinde Urfa’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 28 kişiden 12’sinin polisteki ifade işlemlerinin ardından 28 Kasım 2018 tarihinde serbest bırakıldıkları öğrenildi. Serbest bırakılanların isimleri öğrenilemedi.

Mahkemeye sevk edilen 16 kişiden 8’inin 29 Kasım 2018 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıkları, 8 kişi için ise gözaltı süresinin uzatıldığı bildirildi. Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan kişilerin isimleri: Abdullah Güven, Cihad Erdem, Ferhat Önus, İbrahim Halil Ülük, İshak Gündüz, Mehmet Tamamboğa, Muharrem Erbek ve Salih Erbekler.

(11/380) Erzurum’da Gözaltına Alınan Kişiler…

29 Kasım 2018 tarihinde Erzurum’un Karayazı ilçesine bağlı Geventepe mahallesinde yapılan ev baskınında Aydemir Oran isimli 1 kişinin hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi.

(11/371) Urfa’da Gözaltına Alınan Muhtar ve Diğer Kişiler…

Urfa’nın Birecik ilçesine bağlı Ziyaret mahallesinde yapılan ev baskınlarında mahalle muhtarı Hışman Kılıç’ın da aralarında olduğu 7 kişinin jandarma tarafından gözaltına alındığı öğrenildi. Birecik Jandarma Karakolu’na götürülen 7 kişinin gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. Gözaltına alınan kişilerden isimleri öğrenilenler: Hışman Kılıç, Sadun Kılıç, Salih Karayılan ve Sabahattin Karayılan.

(11/372) Adana’da Gözaltına Alınan Kişiler…

23 Kasım 2018 tarihinde Adana’nın Seyhan, Yüreğir ve Ceyhan ilçelerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 14 kişiden 4’ünün 29 Kasım 201 tarihinde ‘sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla mahkeme tarafından tutuklandıkları öğrenildi. 10 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklanan kişilerin isimleri: Mehmet Kıran, Abdulselam Argın, Bayram Karabulut ve Mazlum Dolaşır.

(11/373) Antep’te Gözaltına Alınan Kişiler…

27 Kasım 2018 tarihinde Antep’te gözaltına alınan 9 kişiden 8’i ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla 29 Kasım 2018 tarihinde mahkeme tarafından tutuklandı. 1 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklananların isimleri öğrenilemedi.

(11/374) Diyarbakır’da Tutuklanan DTK Delegeler Eş Sözcüsü…

9 Ekim 2018 tarihinde Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında 9 şehirde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve ardından tutuklanan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Delegeler Eş Sözcüsü Zelal Bilgin, mahkeme tarafından yapılan aylık tutukluluk incelemesinin sonucunda tahliye edildi. Mahkeme tutuklu bulunan 24 kişinin bu hallerinin devamına karar verdi. Bu soruşturma kapsamında 9 Ekim 2018 ve takip eden günlerde gözaltına alınan 141 kişiden 25’i ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklanmıştı.

(11/375) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Özlem Güçlü hakkında İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme, Özlem Güçlü hakkındaki davanın aynı gerekçeyle açılmış davalarla birleştirilmesine karar verdi ve duruşmayı 25 Nisan 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçeyle Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Doç. Dr. Yıldırım Şentürk ve Yrd. Doç. Dr. Gevher Gökçe hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 29 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Her iki duruşmada da mahkeme heyetinin “suçun örgüte üye olmamakla beraber örgüte yardım suçuna dönüşme ihtimaline binaen” ek savunma istediği bildirildi. Yine her iki duruşmada da mahkeme başkanının Şentürk’e ve Gökçe’ye “pişman mısın?” diye sorduğu öğrenildi. Mahkeme her iki davanın duruşmalarını 28 Mart 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçeyle Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Arş. Gör. Onur Baysal hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Onur Baysal ve avukatının mazeret bildirerek duruşmaya katılmamış olmasına rağmen mahkeme mazeretleri “duruşmayı uzatmaya yönelik olduğu” gerekçesiyle mazeretleri reddetti ve Baysal’ı ‘örgüt propagandası yapmak’ gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Aynı gerekçeyle Mersin Üniversitesi’nden KHK ile ihraç edilmiş olan Doç. Dr. Serdar Ulaş Bayraktar hakkında İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme yargılamanın TCK’nın 301. maddesinden yapılması için Adalet Bakanlığı’ndan izin alınmasına karar verdi ve duruşmayı 7 Mart 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçeyle Arel Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Umut Şah ile Dr. Efe Arık ve Kadir Has Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Reyda Ergün hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 29 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme her üç davanın da duruşmalarını 10 Aralık 2018 tarihine erteledi.

Aynı gerekçeyle İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ayşe Huri Özdoğan hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 7 Şubat 2019 tarihine erteledi.

(11/376) İstanbul’da Yargılanan Gazeteci ve ESP Üyeleri…

Aralarında Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü İsminaz Temel ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyelerinin olduğu 6’sı tutuklu 23 kişi hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Duruşmada dinlenen gizli tanığın, söz konusu dosyadaki kişilerin hiçbirini tanımadığını belirttiği öğrenildi. Bunun üzerine avukatların, gizli tanığın dosyadan çıkarılması talebinin mahkeme tarafından reddedildiği öğrenildi. Mahkeme Hünkar Hüdayi Yurtsever, Mazlum Demirtaş ve İlhan Aslan’ın tahliye edilmesine, İsminaz Temel, Erkan Kakça, Coşkun Yiğit’in tutukluluğunun devamına karar verdi ve duruşmayı 14 Şubat 2019 tarihine erteledi.

(11/377) DBP Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel ve HDP eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk hakkında 4 Nisan 2013 tarihinde, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Urfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Amara köyündeki doğum günü etkinliğine katıldıkları gerekçesiyle Urfa 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. İddianamede Sabahat Tuncel ve Aysel Tuğluk’un ‘örgüt propagandası yapma’ ve ‘toplantı, gösteri, yürüyüş kanununa muhalefet etme’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Sabahat Tuncel ve Aysel Tuğluk’un katılmadığı duruşmada mahkeme duruşmayı 21 Ocak 2019 tarihine erteledi.

 (11/378) Ankara’da Yargılanan KESK Yöneticileri…

Kamu Emekçileri Sendikaları Federasyonu (KESK) Merkez Yürütme Kurulu üyesi 7 kişi hakkında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik askeri operasyonuna ilişkin yaptıkları açıklama nedeniyle Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Kasım 2018 tarihinde başlandı. Duruşmaya katılan KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik ile KESK Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz’ün beyanlarının ardından mahkeme, duruşmaya katılmayan 5 kişinin bir sonraki duruşmada hazır edilmesine karar verdi ve duruşmayı 7 Mart 2019 tarihine erteledi.

(11/379) İstanbul’da Yargılanan ESP Üyesi…

23 Ocak 2018 tarihinde, İstanbul’da, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik askeri operasyonuna ilişkin afiş asarken gözaltına alınan ve tutuklanan, Temmuz 2018’de tahliye edilen Ezilenlerin Sosyalist Partisi üyesi Serhat Demirtaş hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 29 Kasım 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Demirtaş’ı ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(11/380) Özgür Gündem Davası…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’ne destek için “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeliği” kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle yönetmen Veysi Altay ve Hüseyin Sözügen hakkında İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Kasım 2018 tarihinde devam edildi.   Mahkeme duruşmayı 16 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

(11/381) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

29 Kasım 2018 tarihinde Muğla’nın Milas ilçesinde KHK ile ihraç edilmiş kıdemli albay H.S.S. hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

(11/382) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

2010 yılında Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) çıkan soruları sızdırdıkları iddiasıyla Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan birer sanıklı 5 ayrı davanın karar duruşmaları 29 Kasım 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 4 sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 6 yıl 3 ay ile 10 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırdı. Ayrıca ceza alan sanıklardan 1 kişiyi ‘kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık’ suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis ile cezalandırdı. Mahkeme 1 sanığın ise beraatına karar verdi.

Hamit Bilgin adlı 1 kişi hakkında Gaziantep 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 29 Kasım 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme hükümle birlikte sanığın yurtdışına çıkış yasağı şartıyla tahliyesine karar verdi.

15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında Genelkurmay karargahındaki eylemlere ilişkin olarak Gürdal Türkekurban isimli 1 kişi hakkında Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 29 Kasım 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt yönetici olmak’ suçundan 15 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

Aralarında PETKİM eski Genel Müdürü Sadettin Korkut’un da bulunduğu 13’ü tutuklu 35 kişi hakkında İzmir 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 29 Kasım 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Sadettin Korkut’u ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 8 ay hapis cezası, 30 kişiyi ise aynı gerekçeyle ise 3 yıl 1 ay 15 gün ile 7 yıl 11 ay arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırdı. Mahkeme 4 sanığı beraatına, hükümle birlikte 7 sanığın tahliyesine karar verdi.

(11/383) Yayın Yasağı Getirilen Haberler…

Kocaeli Valiliği 28 Kasım 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile, Kuzey Marmara Otoyolu kapsamında inşaatı devam eden viyadüğün çökmesiyle ilgili haberlere yayın yasağı getirildiğini duyurdu. Valilik açıklamasında “İlimiz sınırları içinde devam etmekte olan Kuzey Marmara Otoyolu çalışmaları esnasında Gebze Tavşancıl kesiminde Osmangazi Köprüsüne yakın bir noktada yapılmakta olan viyadüğe 2. kademe beton dökülürken beton bloğun ters dönerek üzerindeki işçilerle birlikte aşağı düşmesi sonucu meydana gelen iş kazası ile ilgili Gebze 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından alınan kararında; (…) iş kazasında göçük altında bulunan yaralıların çıkarılmaları çalışmaları devam etmekte olduğundan, toplum sağlığının ve ahlakının zedelenmemesi, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmemesi ve çalışmaların sekteye uğramaması için, kamunun menfaati olduğundan olayla ilgili olarak yazılı ve internet üzerinden yapılacak yayınların Basın Kanununun 3/2 Maddesi gereğince yayın yasağı kararı verilmiştir” denildi. 28 Kasım 2018 tarihinde Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kocaeli-Gebze kesiminde 28 Kasım’da viyadük çalışmaları sırasında düşen beton blokun altında kalan işçilerden Öztürk Yılmaz, Bayram Kılıç ve Sıddık Canpolat hayatını kaybetmiş, Kani Öztürk ise yaralanmıştı.

(11/384) Hatay’da Özel Güvenlik Bölgesi…

Hatay Valiliği 28 Kasım 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Reyhanlı, Yayladağı, Altınözü, Kırıkhan ve Hassa ilçelerinin Suriye sınırında bulunan alanlarının 28 Kasım 2018 ile 12 Aralık 2018 tarihleri arasında 15 gün süreyle özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.