MENÜ
ANA SAYFA
x

30 Kasım 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

30 Kasım 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/247) TTB Merkez Konseyi Üyelerinin Görevden Alınmasına İlişkin Açılan Dava…

Türk Tabipleri Birliği (TTB)Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınmasına ilişkin Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 30 Kasım 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme TTB Merkez Konsey üyelerinin görevden alınmasına ve bir ay içinde TTB’nin kongre yapmasına karar verdi.  Görevden alınan Merkez Konsey üyeleri yerine Konya, Malatya, Erzurum, Samsun ve Denizli Tabip Odaları Başkanlarının Merkez Konsey üyeleri olarak görevlendirildiği öğrenildi.

(11/248) Bursa’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

28 Kasım 2023 tarihinde baısnda yer alan haberlerden Bursa’nın İznik ilçesine bağlı Göllüce köyünde gözaltına alınan 2 kişinin götürüldükleri jandarma karakolunda işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi.

(11/249) Eskişehir’de Kiliseye Saldırı…

29 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden Eskişehir’de bir Protestan kilisesine 2 kişinin zorla girmeye çalıştığı ve kilise görevlilerini “Yahudi misiniz, İsrailli misiniz? Polisi ararsanız sizi yakarım” diyerek tehdit ettiği öğrenildi. Olayla ilgili gözaltına alınan A. K. ve H. D. isimli 2 kişi sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

(11/250) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

29 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan 3 mahpusun (Yusuf Bulga, Çeçen Kilkaya ve Doğan Özbahçeci) istek ve iradeleri dışında başka cezaevlerine sevk edildiği öğrenildi.

(11/251) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 30 Kasım 2023 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(11/252) Urfa’da Eyleme Polis Müdahalesi…

29 Kasım 2023 tarihinde Urfa’da sendika üyesi olduğu gerekçesiyle bir işçinin işten çıkartılmasını protesto etmek için iş yeri önünde yapılan basın açıklamasına müdahale eden jandarma, BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen ile sendika temsilcileri Çayan Dursun ve Mazlum Ayçiçek’i gözaltına aldı. 3 kişi aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(11/253) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

29 Kasım 2023 tarihinde Mersin’de yapılan ev baskınlarında 6 kişi ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınan 1 kişi (Vedat Yiğit) aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. 5 kişi ise aynı gün içinde savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

(11/254) İzmir’de Gözaltına Alınan Dernek, Siyasi Parti Üye ve Yöneticileri…

Ege Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (EGE-TUHAYDER), Avesta Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (Avesta), Jin Art Huner (JINART) derneklerinin yöneticilerine yönelik bir soruşturma kapsamında 29 Kasım 2023 tarihinde İzmir’de Ramazan Yavuz isimli bir kişi gözaltına alındı. Bu gözaltıyla birlikte bu soruşturma kapsamında gözaltına alınan kişilerin sayısı 6 oldu. Gözaltına alınan kişilerin isimleri: EGE-TUHAYDER Eş Başkanları Nilay Güleser, Avesta Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (Avesta) Eşbaşkanı Ali Yalçınkaya, Dilaver Keklik, Derya Kandemir, Neriman Birlikler ve Ramazan Yavuz.

(11/255) Antep’te Gözaltına Alınan Kişiler…

Antep’te gözaltına alınan 3’ü çocuk 9 kişiden 2’si çocuk olmak üzere 5’i 29 Kasım 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüte yardım etme’ iddiasıyla tutuklandı. Tutuklanan kişilerin isimleri: Mustafa Yaşodun, Abdurrahman Elmas, Mehmet Demir, N. D (çocuk), M. A. S.(çocuk).

 (11/256) Diyarbakır’da Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı hakkında açılan davada ‘örgüt üyesi olma’ suçundan verilen 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasının Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davanın karar duruşması 29 Kasım 2023 tarihinde gerçekleştirildi. Selçuk Mızraklı duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı. Duruşmada açık tanık Ümit Akbıyık SEGBİS aracılığıyla dinlendi. Savunmaların ardından mahkeme Selçuk Mızraklı’yı bir kez daha 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

(11/257) Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Antalya Milletvekili Kemal Bülbül hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’deki Afrin bölgesine yönelik 2018 yılında yaptığı askeri operasyonla ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 29 Kasım 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme, Kemal Bülbül’ün ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ suçlarından beraatına karar verdi.

(11/258) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Zafer Arapkirli hakkında yaptığı bir sosyal medya paylaşımında Sosyal Doku Vakfı’ndan Nureddin Yıldız’a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada verilen beraat kararının Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozulması üzerine İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davanın karar duruşması 29 Kasım 2023 tarihinde gerçekleştirildi. Mahkeme bir kez daha Zafer Arapkirli’nin beraatına karar verdi.

(11/259) DİAYDER Davası…

Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) üye ve yöneticisi 23 kişi hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 21 Aralık 2023 tarihine erteledi.

(11/260) Urfa’da Yargılanan Kişi…

14 Haziran 2018 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız ve korumaları ile esnaf arasında yaşanan tartışma sonrasında eşi Hacı Esvet Şenyaşar ile oğulları Adil ve Celal Şenyaşar öldürülen Emine Şenyaşar hakkında adalet nöbeti eylemi sırasındaki yaptığı açıklamalarında Halil Yıldız’a hakaret ettiği gerekçesiyle Urfa 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan mahkeme, Emine Şenyaşar’ı hakaret suçundan cezalandırılmasını istedi. Mahkeme duruşmayı 20 Aralık 2023 tarihine erteledi.

(11/261) Tahir Elçi Davası…

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır’da öldürülmesiyle ilgili polis memurları S. T., F. T., mesleğinden ihraç edilmiş polis memuru M. S. ve firari sanık U. Y. hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Kasım 2023 tarihinde devam edildi.

İddianamede sanık 3 polis memurunun ‘bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istenmektedir. PKK üyesi olduğu iddia edilen U. Y.’nin ise ‘kasten öldürme’, ‘olası kast ile öldürme’, ‘6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanun’a muhalefet’, ‘devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozma’, ‘mala zarar verme’ suçlarından toplam 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 45 yıl hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme Elçi ailesinin avukatlarının Tahir Elçi’nin öldürüldüğü yerde keşif yapılması ve kamera kayıtlarının yeniden incelenmesi yönündeki taleplerini reddetti ve duruşmayı 6 Mart 2024 tarihine erteledi.

(11/262) Erhan Eser Davası…

Erhan Eser’in 28 Mart 2022 tarihinde İstanbul’un Beylikdüzü ilçesinde ‘dur ihtarına uymadığı’ gerekçesiyle bulunduğu araca ateş açılması sonucu yaşamını yitirmesi ile ilgili polis memuru H. K. hakkında Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 29 Kasım 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme, polis memuru H. K.‘yi ‘bilinçli taksirle öldürme’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve. hakkındaki adli kontrol şartının devamına hükmetti.

(11/263) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Urfa Valiliği 29 Kasım 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde basın açıklaması, toplanma, yürüyüş, açlık grevi, grev eylemi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri/broşür dağıtma, afiş/pankart asma ve benzeri eylem ve etkinlikleri 29 Kasım 2023 tarihi itibarıyla 3 gün süreyle yasakladı.

(11/264) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

28 Kasım 2023 tarihinde Ankara’da 1 kişi gözaltına alındı. 30 Kasım 2023 tarihinde ise Osmaniye’de 1 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.