MENÜ
ANA SAYFA
x

30 Mart-1 Nisan 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

30 Mart – 1 Nisan 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/001) İstanbul’da Polisin Açtığı Ateş Sonucu Yaralan Kişi…

30 Mart 2024 tarihinde İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde bir motosikletin dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle polis tarafından açılan ateş sonucu A. H. isimli 1 kişinin yaralandığı öğrenildi.

(04/002) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Kişi…

Manisa Akhisar T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve 25 Ocak 2024 tarihinde şartlı tahliye edilen Mutlak Tozun isimli hasta mahpusun 30 Mart 2024 tarihinde Van’da tedavi görmekte olduğu hastanede yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(04/003) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

29 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antep İslahiye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde İlhami İşçi ve Uğur Ürün isimli iki mahpusun koğuş araması sırasında infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve tek kişilik hücrelere konuldukları öğrenildi. Haberde ayrıca 2 mahpusun konuldukları tek kişilik hücrelerde de işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı ve “Siz işkencenin ne demek olduğunu bilmiyorsunuz. Siz Esat Oktay Yıldıran’ı duydunuz mu? Esat Oktay’ın yaptıklarını biliyor musunuz? Mehmet Ağar döneminden haberiniz var mı? Size işkencenin ne olduğunu öğreteceğiz” denilerek tehdit edildiği belirtildi.

29 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hasan Umut Özer isimli bir mahpus tarafından 2018 yılında o dönem tutulduğu Karabük T Tipi Cezaevinden gazeteci Hüseyin Aykol’a yazılan mektubun 4 yıl sonra teslim edildiği öğrenildi.

31 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tokat T Tipi Cezaevi’nde mahpusların yanlarında bulunduracağı kitap sayısının 5 ile sınırlandırıldığı, koğuş aramalarında mahpuslara ait kişisel eşyalara zarar verildiği, avukat görüşlerinin sesli ve görüntülü olarak kaydedildiği öğrenildi.

(04/004) Cezaevi’nde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

31 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tokat T Tipi Cezaevi’nde hastane sevkleri sırasında mahpusların ağzı içi arama dayatmasına maruz aldığı, bunu kabul etmeyen mahpusların hastaneye götürülmediği öğrenildi.

(04/005) 31 Mart Seçimleri…

30 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 27 Mart 2024 tarihinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) tarafından Kars’ta düzenlenen mitinge ulusal kıyafetlerle girmek istedikleri sırada gözaltına alınan C. Ş. ve V. Ş. isimli 2 kişinin ifade işlemlerinin ardından kıyafetlerine el konularak serbest bırakıldığı öğrenildi.

30 Mart 2024 tarihinde İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinde afiş asan 2 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üyesinin gözaltına alındığı ve polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi. Gözaltına alınan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

DEM Parti Sözcüsü 31 Mart 2024 tarihinde yaptığı açıklamada 31 merkezde toplam 46 bin 901 kaydırmalı seçmen tespit edildiğini belirtti.

31 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) oy sayımı sırasında görüntü almasını yasakladığı ve bu karar gerekçe gösterilerek bazı yerlerde gazetecilerin sandıkların bulunduğu alanlardan çıkartıldığı öğrenildi.

31 Mart 2024 tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Ağaçlıdere mahallesindeki bir sandıkta çıkan kavgada DEM Parti adına görevli Emin Çelik isimli bir kişinin yaşamını yitirdiği 12 kişinin yaralandığı öğrenildi. Olayla ilgili 14 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

31 Mart 2024 tarihinde İstanbul’un Başakşehir ilçesine bağlı Başak mahallesindeki bir sandıkta görevli DEM Partili Metin Çimendağ isimli bir kişinin silahlı saldırı sonucu yaralandığı öğrenildi.

31 Mart 2024 tarihinde Kırıkkale’de Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) Belediye Başkanı adayı olan Halil İbrahim Bişkin’in içinde olduğu araca kimliği belirsiz kişiler tarafından silahlı saldırı düzenlendiği öğrenildi. Saldırı sonucu ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

31 Mart 2024 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesindeki bir sandıkta görevli İYİ Partili bir kişinin Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) Belediye Meclis adayı Hakan Ekinler’in fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

31 Mart 2024 tarihinde Mardin’in Midyat ilçesindeki bir sandıkta görevli Demokrat Parti’li (DP) müşahit İdris Aydın’ın AKP’li belediye başkan adayı Veysi Şahin’in de olduğu bir grubun fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve yaralandığı öğrenildi.

31 Mart 2024 tarihinde Siirt Merkez ilçeye bağlı Konacık köyünde muhtarlık seçimleri nedeniyle çıkan kavga sonucu İ. A. isimli 1 kişinin yaşamını yitirdiği ve 4 kişinin ise yaralandığı öğrenildi. Olayla ilgili 1 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

31 Mart 2024 tarihinde İstanbul’un Arnavutköy ilçesine bağlı Bolluca mahallesinde muhtarlık seçimleri nedeniyle çıkan kavga sonucu o sırada sokaktan geçmekte olan 1 kişinin yaşamını yitirdiği (Mustafa A.) ve 1 kişinin ise (Mahmut D.)yaralandığı öğrenildi. Olayla ilgili 3 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

31 Mart 2024 tarihinde Urfa’nın Eyyubiye, Bozova, Harran ve Halfeti ilçelerine bağlı kimi kırsal mahallelerde muhtarlık seçimleri nedeniyle çıkan kavgalar sonucu toplam 21 kişinin yaralandığı, olaylarla ilgili 6 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

31 Mart 2024 tarihinde muhtarlık seçimleri nedeniyle çıkan kavgalar sonucunda Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Yüceli kırsal mahallesinde 11, Mazıdağı ilçesine bağlı Kışlak kırsal mahallesinde 2, Ömerli İlçesinde 1, Derik ilçesine bağlı Pirinçli kırsal mahallesinde 2, Nusaybin ilçesine bağlı Yolbilen kırsal mahallesinde 6 kişi olmak üzere 22 kişinin yaralandığı öğrenildi.

31 Mart 2024 tarihinde Tokat’ın Turhal ilçesine bağlı Korulu köyünde muhtarlık seçimleri nedeniyle çıkan kavga sonucu 3 kişinin (H. A., Y. A., S. G.) yaralandığı öğrenildi.

31 Mart 2024 tarihinde Bayburt’un Merkez ilçesine bağlı Balca köyünde muhtarlık seçimleri nedeniyle çıkan kavga sonucu 1 kişinin (Talip Yıldırım) yaralandığı öğrenildi.

31 Mart 2024 tarihinde Mardin’in Ömerli ilçesindeki bir okulda incelemelerde bulunan DEM Parti Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayı Devrim Demir’in yüzüne polis tarafından biber gazı sıkılması sonucu Devrim Demir’in hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Müdahale sırasında haber takibi yapan gazeteci Özgür Aksoy’un da gözaltına alındığı bildirildi.

31 Mart 2024 tarihinde Şırnak’ta DEM Parti il binası önünde toplananlara müdahale eden polis aralarında DEM Parti İl Eş Başkanı Abdullah Güngen’in de olduğu 5 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar polisteki ifade işlemlerinin ardında serbest bırakıldı.

31 Mart 2024 tarihinde Van’da DEM Parti’nin Büyükşehir Belediyesi’ni kazanmasını kutlamak için toplananlara polis tazyikli su, biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti. Müdahale sonucu toplan kaç kişinin gözaltına alındığı öğrenilemedi.

(04/006) Çorum’da Gözaltına Alınan Gazeteciler…

30 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, AKP Çorum Milletvekili ve AKP İl Başkanı’nın şikayeti üzerine gözaltına alınan Kent 19 TV sahibi Halil İbrahim Kaya ve Rota Çorum internet sitesi sahibi Elvan Yılmaz’ın sevk edildikleri sulh ceza hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıkları öğrenildi. Ayrıca ifade vermek üzere Çorum İl Emniyet Müdürlüğü’ne çağrılan Çorum Basın Derneği Başkanı ve Leblebi TV sahibi Erkan Karaca, Gün TV sahibi Güngör Atak ile Çorum Net TV sahibi Engin Erenler’in ise ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı bildirildi.

(04/007) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçesiyle Gözaltına Alınan Kişiler…

Karabük Üniversitesi’nde HPV ve HIV vakalarında artış olduğu iddialarına ilişkin yaptıkları sosyal medya paylaşımlarında ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ettikleri’ ve ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaydıkları’ iddiasıyla gözaltına alınanların sayısının 29 Mart 2024 tarihi itibarıyla 10 olduğu öğrenildi.

(04/008) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

AKP Akdeniz Belediye Başkan adayının Türk bayrağına bastığına ilişkin ilişkin https://www.mersinmercek.com adresinde yer alan 1 içeriğe kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Mersin 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 28 Mart 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı’nın adının geçtiği https://www.sozcu.com.tr, https://www.milligazete.com.tradreslerinde yer alan iki içeriğe daha önce yaptırım uygulanan haberlerle aynı içerikte olduğu gerekçesiyle Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin 29 Mart 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Kariye Camii restorasyonuna ilişkin https://www.birgun.net adresinde yer alan 1 içeriğe kişilik hakları ihlali gerekçesiyle İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 29 Mart 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

30 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, bir babanın çocuğuna uyguladığı şiddete ilişkin https://www.ensonhaber.com, https://www.tv100.com adreslerinde yer alan iki içeriğe kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Erzurum 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 30 Mart 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.