MENÜ
ANA SAYFA
x

30 Mart 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

30 Mart 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/347) Cezaevinde İşkence ve Kötü Muamele…

29 Mart 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpuslar hakkında, cezaevindeki hak ihlallerini protesto ettikleri için disiplin soruşturması açıldığı, ayrıca mahpusların cezaevi ikinci müdürü tarafından elleri ve ayakları kelepçelenerek tek kişilik hücreye konulmakla tehdit edildikleri öğrenildi.

29 Mart 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, isteği ve iradesi dışında Edirne F Tipi Cezaevi’nden Aydın E Tipi Cezaevi’ne sevk edilen Hakan İnci isimli mahpusun karantina süresi dolduğu halde tek kişilik hücrede tutulduğu, infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(03/348) Cezaevinde Açlık Grevi…

22 Mart 2021 tarihinde isteği ve iradesi dışında Edirne F Tipi Cezaevi’nden Aydın E Tipi Cezaevi’ne sevk edilen Hakan İnci isimli mahpusun maruz kaldığı hak ihlallerini protesto etmek için sevk edildiği tarihten bu yana açlık grevinde olduğu öğrenildi.

(03/349) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Kocaeli’nin Çayırova ilçesindeki Migros deposunda çalışan ve Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası’nda (DGD-Sen) örgütlendikten sonra işten çıkarılan işçiler tarafından, Migros Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’ın İstanbul’un Beykoz ilçesindeki villası önünde 29 Mart 2021 tarihinde yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 17 kişi fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı. Aralarında sendika yöneticilerinin de olduğu 17 kişi aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(03/350) İstanbul’da Boğaziçi Protestolarına Katıldığı İçin Yargılanan Kişi…

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektörü protesto etmek için 4 Şubat 2021 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yapılan basın açıklamasına katıldığı gerekçesiyle tutuklanan ve 22 Mart 2021 tarihinde görülen duruşmada tahliyesine karar verildiği halde başka bir dosya gerekçesiyle tutuklu yargılanmasına devam edilen Ömer Şengel, 29 Mart 2021 tarihinde yapılan itiraz üzerine tahliye edildi.

(03/351) Urfa’da Eyleme Katıldıkları İçin Yargılanan Kişiler…

29 Mart 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa’da 2020 yılında yapılan 1 Eylül Dünya Barış Günü yürüyüşüne katıldıkları gerekçesiyle, aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa İl Eş Başkaı Nergiz Çiğdem Karakeçili’nin de 29 kişi hakkında Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin Urfa 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği öğrenildi.

(03/352) Urfa’da Hakkında Soruşturma Açılan Kişi…

29 Mart 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, annesi Emine Şenyaşar ile birlikte Urfa Adliyesi önünde adalet nöbetini sürdüren Ferit Şenyaşar hakkında, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Urfa milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın ailesi tarafından yapılan şikayet üzerine soruşturma açıldığı öğrenildi.

14 Haziran 2018 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde, AKP’den milletvekili adayı olan İbrahim Halil Yıldız ve korumaları ile esnaf arasında yaşanan tartışma sonrasında Emine Şenyaşar’ın eşi Hacı Esvet Şenyaşar ile oğulları Adil ve Celal Şenyaşar öldürülmüştü.

(03/353) Dargeçit JİTEM Davası…

Mardin’in Dargeçit ilçesinde 29 Ekim 1995 ve 8 Mart 1996 tarihleri arasında gözaltına alınan 3’ü çocuk 8 kişi ile onların ailelerine bilgi verdiği iddia edilen Uzman Çavuş Bilal Batır’ın kaybedilmesine ilişkin olarak 18 kişi hakkında ‘taammüden öldürme’ iddiasıyla Adıyaman 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Mart 2021 tarihinde devam edildi. Duruşmada esas hakkında mütalaasını veren savcının, 18 kişinin “öldürme eylemine iştirak ederek üzerlerine atılı suçu işlediğini gösterir her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği” gerekçesiyle beraatını talep etti. Mahkeme duruşmayı 28 Haziran 2021 tarihine erteledi.

(03/354) Ekrem Kaceroğlu Davası…

Reşit Aktaş, Kubilay Aktaş, Murat Keskin ve Suat Dinçer isimli 4 kişi hakkında, 7 Ekim 2014 tarihinde İzmir’in Bornova ilçesinde yapılan Kobanê eylemleri sırasında Ekrem Kaçeroğlu’nu linç ederek öldürdükleri iddiasıyla İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 29 Mart 2021 tarihinde görüldü. Davada daha önce verilen kararın, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi tarafından kısmen bozulması üzerine davanın yeniden görülmesine başlanmıştı.

Mahkeme Reşit Aktaş, Kubilay Aktaş, Murat Keskin’i ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası ile cezalandırdı, daha sonra bu cezayı her 2 kişi için de 25 yıla düşürdü. Suat Dinçer’in beraatına karar veren mahkeme Kubilay Aktaş hakkında çıkarılan yakalama kararının infazının beklenmesine hükmetti.

(03/355) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Özel bir şirket hakkında Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan suç duyurusuna dair https://www.hurriyet.com.tr/, https://www.sabah.com.tr/ ve https://www.yenisafak.com/ internet sitelerinde yer alan haberler, kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle, Ankara 7. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 23 Mart 2021 tarihli kararıyla erişime engellendi.

(03/356) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

29 Mart 2021 tarihinde Balıkesir merkezli bir soruşturma kapsamında 11 ilde yapılan operasyonlarda 21 kişi gözaltına alındı.

(03/357) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 29 Mart 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 154 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.325 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 32.404 olduğu belirtildi.

Buna göre 29 Mart 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 31.230 vaka sayısı ise 3.240.577 oldu.

29 Mart 2021 tarihinde bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı, Covid-19 açısından yüksek riskli olan illerde sokağa çıkma yasağının hafta sonunu kapsayacak şekilde uygulanacağını; Ramazan ayı boyunca ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı, 22-29 Mart 2021 tarihleri arasında, Covid-19 kapsamında alınan sokağa çıkma kısıtlamalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle 21 bin 495 kişi hakkında adli ya da idari işlem yapıldığını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.