MENÜ
ANA SAYFA
x

30 Mayıs 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

30 Mayıs 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/297) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

30 Mayıs 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mersin Tarsus 1 Nolu ve 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan 5 mahpusun (Hakim Aydemir Konya Ereğli Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne; Mehmet Akkoyun, Rıdvan Özer ve Doğan Kahraman Kırşehir Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne, Naim Çiftçi Kırşehir S Tipi Cezaevi’ne) son 10 gün içerisinde istek ve iradeleri dışında farklı cezaevlerine sevk edildiği öğrenildi.

(05/298) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulu bulunan müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için avukatların 30 Mayıs 2024 tarihinde yaptığı başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(05/299) 1 Mayıs Kutlamaları ile İlgili Tutuklanan Kişiler…

30 Mayıs 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 1 Mayıs kutlamaları esnasında Taksim’e yürümek istedikleri gerekçesiyle 21 Mayıs 2024 tarihinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınıp tutuklanan 1’i gazeteci 3 kişi (Devrimci Gençlik Dernekleri üyesi Batuhan Yanar, HALK-DER üyesi Öyküm Bozbay ve Gazete Patika muhabiri Ali Kadir Güler) hakkında tahliye kararı verildiği öğrenildi.

(05/300) Diyarbakır’da Belediye Meclisi Eski Üyesinin Yargılandığı Dava…

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisi eski üyesi Şehriban Zuğurli hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçlarından verilen toplam 7 yıl 9 ay 22 gün hapis cezasının Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine yeniden görülen davanın karar duruşması, 28 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirildi. Mahkeme, Şehriban Zuğurli’nin ‘örgüt üyesi olma’ suçundan beraatına, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçundan ise 8 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

(05/301) Yusuf Akın Davası…

Yusuf Akın isimli sivil bir kişinin Mardin’in Nusaybin ilçesinde süren askeri operasyonlar sırasında 20 Aralık 2011 tarihinde yaşamını yitirmesi ve Mehmet Eren’in yaralanması ile ilgili askerler K. E. O., S. T., B. Y., Y. E. K., D. G. hakkında Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın yeniden görülmesine 30 Mayıs 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, duruşmayı 15 Ekim 2024 tarihine erteledi.

(05/302) Özgür Gündem Davası…

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, yazar Ahmet Nesin ile Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı ve TİHV Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hakkında, KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesine destek için “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen beraat kararının 1 Kasım 2020 tarihinde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine davanın yeniden görülmesine 29 Mayıs 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede 3 kişinin ‘suç işlemeye tahrik’, ‘suçu ve suçluyu övme’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, duruşmayı 15 Ekim 2024 tarihine erteledi.

(05/303) Hakkari’de Yargılanan Kişiler…

Aralarında siyasi parti ve dernek üye ve yöneticilerinin de olduğu 15 kişi hakkında Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Mayıs 2024 tarihinde devam edildi. Esas hakkında mütalaasını açıklayan savcı, 15 kişinin ‘örgüt üyesi olma’ suçundan cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme, duruşmayı 5 Haziran 2024 tarihine erteledi.

(05/304) Zonguldak’ta Mülteci Maden İşçisinin Öldürülmesiyle İlgili Yargılanan Kişiler…

Zonguldak’ta jandarma tarafından 5 Kasım 2023 tarihinde kapatılan ve kaçak olarak çalıştırılan bir madende maden işçiliği yapan Afganistan uyruklu Vezir Mohammad Nourtani’nin 9 Kasım 2023 tarihinde madende çalıştığı esnada yaşanan iş kazasında ağır yaralanması sonucu maden sahipleri ile yakınları ve çalışan 2 kişi tarafından ölüme terk edilmesi ve sonra cenazenin yakılması ile ilgili aralarında maden sahipleri ve çalışanlarının da olduğu 6 kişi hakkında Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Mayıs 2024 tarihinde başlandı. İddianamede 6 kişinin ‘iştirak halinde kasten öldürme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, duruşmayı 8 Temmuz 2024 tarihine erteledi.

(05/305) Urfa’da Sosyal Medya Paylaşımı Gerekçesiyle Yargılanan Kişi…

30 Mayıs 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa’da bir ilkokulda okul müdürü olan M. Ö. isimli kişi hakkında Roboski Katliamı’na dair yaptığı bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin Urfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği öğrenildi. İddianamede M. Ö.’nün ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Davanın ilk duruşması 18 Eylül 2024 tarihinde görülecek.

(05/306) 1 Mayıs Kutlamaları Gerekçesiyle Tutuklanan Kişiler Hakkında Hazırlanan İddianameler…

29 Mayıs 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 1 Mayıs kutlamaları için Taksim’e yürümek istedikleri gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 42 kişi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2 ayrı iddianame hazırlandığı ve iddianamelerin İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildiği öğrenildi. İddianamelerden birinin 30 kişi, diğerinin ise 12 kişi hakkında düzenlendiği bildirildi.  Her iki iddianame ile toplam 42 kişinin ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’, ‘kasten yaralama’ ve ‘kamu malına zarar verme’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

(05/307) Gazeteci Hakkında HAGB Kararı Verilmesi ile İlgili AYM Kararı…

29 Mayıs 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteci Sultan Eylem Keleş hakkında İzmir 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla açılan davada verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) kararı ile ilgili başvuruyu değerlendiren Anayasa Mahkemesi (AYM), HAGB kararı verilmesinin adil yargılanma hakkının ihlali olduğuna hükmetti.

(05/308) Darbe Girişimi ile İlgili Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

İçişleri Bakanlığı, 30 Mayıs 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla son 4 gün içerisinde 17 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 90 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.