MENÜ
ANA SAYFA
x

30 Nisan 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

30 Nisan 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/209) Adana’da Dur İhtarına Uymadığı Gerekçesiyle Polis Tarafından Vurulan Kişi…

27 Nisan 2020 tarihinde Adana’nın Seyhan ilçesinde Ali El Hemdan (19) isimli Suriye vatandaşının F. K. isimli bir polis memuru tarafından öldürülmesiyle ilgili İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUM-DER) Adana Şubesi tarafından hazırlanan ve 29 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan raporda, “Olay mahallinde bulunan esnaflara [polisin] havaya uyarı ateşinde bulunup bulunmadıkları sorulmuş, herhangi bir uyarı ateşini duymadıkları ifade edilmiştir. Yine olay mahallinde bulunan bir kısım vatandaşların beyanında; polis memurlarının kontrol noktasında iki genci durdurduklarını, üst araması yaptıktan sonra kimlik sorgulaması yapmak istediğini, gençlerden birinin 20 yaş altında olduğu için idari para cezası yaptırımına uğramamak için kontrol noktasına yakın olan sokaktan kaçmak istediğini polisin arkasından giderek ‘dur’ ikazında bulunduğu, ardından bir el silah sesini duyduklarını, havaya herhangi bir uyarı ateşi yapılmadığını beyan etmişlerdir” denilmektedir.

(04/210) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

29 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, hak ihlallerini cezaevi yönetimi ile görüşmek üzere Urfa T Tipi Cezaevi’ne giden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa milletvekili Ayşe Sürücü ile avukatlardan oluşan heyetin bu talebinin kabul edilmediği öğrenildi. Cezaevi girişinde barikat kuran jandarmanın heyetin cezaevine girmesine izin vermediği bildirildi.

29 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı Patnos L Tipi Cezaevi’nde Covid-19 salgınına rağmen mahpusların kaldığı koğuşların dezenfekte edilmediği, mahpuslara dezenfektan, temizlik malzemesi verilmediği, koğuş aramaları sırasında infaz koruma memurlarının maske takmadığı ve sosyal mesafe kuralına uymadığı, dezenfektanların cezaevi kantininde yüksek fiyata satıldığı öğrenildi. Haberde ayrıca mahpuslara günde 1 saat verilen sıcak suyun derecesinin düşük olduğu, mahpuslara ait radyolara el konulduğu, mahpuslara istedikleri gazetelerin haklarında toplatma kararı olmamasına rağmen verilmediği öğrenildiği.

(04/211) Cezaevinde Sağlık Hakkı Kısıtlanan Mahpuslar…

29 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı Patnos L Tipi Cezaevi’nde tutulan gazeteci Aziz Oruç’un hastane sevkinin yapılmadığı öğrenildi.

(04/212) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1267 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 28 Nisan 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(04/213) Düzce’de Eyleme Polis Müdahalesi…

29 Nisan 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Düzce Valiliği önünde eylem yapan Alev Şahin polisin müdahalesi ile gözaltına alındı. Alev Şahin aynı gün içinde hem Kabahatler Kanunu’na hem de Umumi Hıfsızıhha Kanunu’na muhalefetten ayrı ayrı para cezası kesildikten sonra serbest bırakıldı.

(04/214) Van’da Gözaltına Alınan TUHAY-DER Üyeleri…

29 Nisan 2020 tarihinde Van’da yapılan ev baskınlarında Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) üyesi 2 kişi (Halime Albay ve Zeki İtah) haklarında ihbar olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

(04/215) 1 Mayıs Kutlamalarına Yönelik Engellemeler…

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından 1 Mayıs kutlamaları için İzmir Valiliği’ne yapılan başvuru, Covid-19 salgını kapsamında alınan önlemler uyarınca 1 – 3 Mayıs 2020 tarihleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağı gerekçesiyle 29 Nisan 2020 tarihinde kabul edilmedi. Valiliğin cevabında 1 Mayıs’a ilişkin 30 Nisan 2020 tarihinde 5 kişi tarafından sosyal mesafe korunarak bir basın açıklaması düzenlenebileceği belirtilmektedir.

Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu (KESK) Mardin Şubeler Platformu tarafından 1 Mayıs kutlamaları kapsamında 30 Nisan 2020 tarihinde bir basın açıklaması yapılması ve 1 Mayıs tarihinde gezici bir araç ile 1 Mayıs Marşı çalınması için Artuklu Kaymakamlığı’na yapılan başvuru, 1 Mayıs’a ilişkin İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge gerekçe gösterilerek 29 Nisan 2020 tarihinde kabul edilmedi. Kaymakamlığın yanıtında 1 Mayıs’a ilişkin 30 Nisan 2020 tarihinde 5 kişi tarafından sosyal mesafe korunarak bir basın açıklaması düzenlenebileceği belirtilmektedir.

(04/216) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 29 Nisan 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 89 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.936 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 28 Nisan 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 3.081 ve vaka sayısı ise 117.589 oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 29 Nisan 2020 tarihi itibarıyla Covid-19 tanısı konulan sağlık çalışanı sayısının 7.428 olduğunu açıkladı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.