MENÜ
ANA SAYFA
x

30 Nisan 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

30 Nisan 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/297) Van’da Güvenlik Güçleri Tarafından Vurulan Sivil Kişi…

29 Nisan 2021 tarihinde Van’ın Çaldıran ilçesi kırsal alanında Caner Ağurtur isimli bir kişinin kaybolan koyunlarını aradığı sırada güvenlik güçleri tarafından açılan ateş sonucu bacağından yaralandığı öğrenildi. Basında yer alan haberlerde Caner Ağurtur’un yaralandıktan sonra askerlerin işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı belirtildi.

Caner Ağurtur basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Dün akşam koyunlarımız kayboldu. Sabah saat 06.00 civarında koyunları arıyordum. Bir saate yakın bir süre sonra askerler sınıra yakın bir yerde bana ateş açtı. Kurşun ayağıma isabet etti. Yaralanınca bağırarak ‘Beni hastaneye götürün’ dedim. Vurulduktan 10 ile 15 dakika sonra yaralı halde yürüdüm. Daha sonra askerler yanıma geldi. Bir iki asker bana tekme attı. Tekme attıklarında ‘Yapmayın yaralıyım’ dedim ama beni dinlemediler. Askerler buna, ‘Seni iyi vurmuşlar’ diyerek bir daha tekmelediler. Ardından 10’a yakın asker etrafımda toplandı. Askerlerden biri yarama bakarak ‘Korkma bir şey olmamış. Köylüler gelene kadar burada kalacaksın’ dedi. Köylülerimiz beni almaya geldiklerinde yarım saat alana girişlerine izin verilmedi. Ardından köylüler beni alıp önce Gürpınar’a ardından Çaldıran’a getirdiler.”

(04/298) 1 Mayıs Kutlamalarına Yönelik Müdahaleler ve Engellemeler…

29 Nisan 2021 tarihinde İzmir’de DİSK, KESK, TMMOB, Tabip Odası ve İzmir Barosu tarafından yapılan 1 Mayıs eylemine müdahale eden polis 3 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltın alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

29 Nisan 2021 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesinde 1 Mayıs ile ilgili basın açıklamasının ardından polis eyleme katılanlara taşıdıkları bayrakları katlamadıkları, önlüklerini çıkartmadıkları gerekçesiyle biber gazıyla müdahale etti. Müdahale sonucu gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

29 Nisan 2021 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesinde 1 Mayıs için yaptıkları eylem sonrasında parti binasına yürümek isteyen Sosyalist Emekçiler Partisi (SEP) üyelerine polis biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti. Müdahale sonucu gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

29 Nisan 2021 tarihinde Van’da KESK, DİSK, TTB ve TMMOB tarafından 1 Mayıs ile ilgili yapılmak istenen basın açıklamasına katılmak üzere DİSK binasında toplananların binadan çıkmasına polis tarafından izin verilmedi.

(04/299) Hakkari’de HDP Eylemine Polis Müdahalesi…

29 Nisan 2021 tarihinde Hakkari’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyeleri tarafından partilerine yönelik engellemeleri protesto etmek için valilik önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi.

(04/300) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

29 Nisan 2021 tarihinde İstanbul’un Üsküdar ilçesinde Emek ve Adalet Platformu üyeleri tarafından iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçiler için kılınmak istenen gıyabi cenaze namazına polis müdahale etti ve 8 kişiyi fiziksel şiddet uygulayarak gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(04/301) Diyarbakır’da Gözaltına alınan Belediye Meclisi Üyeleri, Siyasi Parti ve Dernek Üye ve Yöneticileri…

26 Nisan 2021 tarihinde Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında ‘örgüt propagandası yaptıkları’ iddiasıyla gözaltına alınan ve aralarında HDP, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER) ile Yenişehir, Bağlar ve Kayapınar ilçelerinin belediye meclisi üyelerinin olduğu 12 kişi, 29 Nisan 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: HDP yöneticileri Ramazan Karakaya, Hamit Onur, Murat Öndeş, Sadık Tosun, Kadri Akkaya, DBP Diyarbakır eski İl Eş Başkanı Mehmet Bakır MED-DER Eş Başkanı Rıfat Roni, Yenişehir Belediye Meclisi üyesi Mehmet Zeki Bağcık, Bağlar Belediye Meclisi üyesi Nurettin Bakan, Kayapınar Belediye Meclisi üyesi Songül Dağ Kapancı.

(04/302) Kobanê Davası…

Aralarında HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da olduğu 28’i tutuklu 108 HDP üye ve yöneticisi hakkında Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 3 Mayıs 2021 tarihinde görülecek duruşması, Covid-19 salgını kapsamında alınan önlemler gerekçe gösterilerek 29 Nisan 2021 tarihinde 18 Mayıs 2021 tarihine erteledi. Mahkeme ayrıca tutuklu 28 kişinin bu hallerinin devamına karar verdi.

(04/303) HDP Eski Eş Genel Başkanı ve Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

İstanbul’da 2013 yılında yapılan Newroz kutlamaları sırasındaki konuşması nedeniyle İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a verilen 4 yıl 8 ay ve HDP İstanbul eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’e verilen 3 yıl 6 ay hapis cezası 29 Nisan 2021 tarihinde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından onandı.

(04/304) Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan HDP Diyarbakır eski Milletvekili ve Grup Başkanvekili İdris Baluken’e verilen 7 yıl 6 ay hapis cezası 29 Nisan 2021 tarihinde Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onandı.

(04/305) CHP Yöneticisinin ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında sosyal medya paylaşımlarında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın karar duruşması 29 Nisan 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme Canan Kaftancıoğlu’nun 56.000 TL tazminat ödemesine karar verdi.

(04/306) Akademisyen Bülent Şık’ın Yargılandığı Dava…

“Bu Suça ortak Olmayacağız” başlıklı bildirinin imzacılarından Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık hakkında Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen fakat sonuçları kamuoyu ile paylaşılmayan bir projedeki bulguları “Türkiye’yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz açıklıyoruz! İşte zehir listesi!” başlıklı yazı dizisi ile kamuoyuna açıkladığı gerekçesiyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 29 Nisan 2021 tarihinde görüldü.

İddianamede Bülent Şık’ın ‘göreve ilişkin sırrın açıklanması’, ‘yasaklanan bilgileri temin’, ‘yasaklanan bilgileri açıklama’ suçlarından 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme Bülent Şık’ın beraatına karar verdi.

(04/307) Zırhlı Aracın Çarpması Sonucu Yaşamını Yitiren Efe Tektekin Davası…

Efe Tektekin’in (5) 11 Eylül 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde polis zırhlı aracının çarpması sonucu yaşamını yitirmesi ile ilgili polis memuru İ. A. hakkında Diyarbakır 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Nisan 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede İ. A.’nın ‘taksirle ölüme neden olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Duruşmada tanık ifadeleri dinlendi. Tanık R. E. ifadesinde “Olay tarihinde kazanın gerçekleştiği yerde kardeşimin çalıştığı Hayal Fırın adlı yerin önünde oturuyordum. Oturduğum yere 70-80 metre mesafede bahse konu kaza meydana geldi. Zırhlı aracın hızı yüksekti. Saatte yaklaşık 70-80 kilometre hızla gidiyordu.” Tanık İ. K. ise şunları belirtti: “Olay benim kıraathanemin önünde oldu. Çay servisi yaparken kaza meydana geldi. Kazayı yapan aracın hızı saate yaklaşık 70-80 kilometreydi”. Mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(04/308) Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Ses ve Görüntü Kaydı Alınması ile İlgili Genelgesi…

30 Nisan 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 27 Nisan 2021 tarihinde “Ses ve Görüntü Kaydı Alınması” başlıklı bir genelge göndererek, görevli polislerin ve sivillerin ses ve görüntü kayıtlarının alınmasının, “özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği” gerekçesiyle engellenmesi talimatı verdiği öğrenildi. Söz konusu genelgede “Personelimizin görevini ifa ederken bu tür ses ve görüntü alınmasına tevessül edecek davranışlara fırsat vermemeleri, eylemin veya durumun niteliğine göre kayıt yapan kişileri engellemeleri, kanuni şartlar oluştuğunda adli işlem yapmaları gerektiği hususlarında tüm personelimizin bilgilendirilmesini önemle rica ederim” denilmektedir.

(04/309) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 29 Nisan 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 339 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.715 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 37.674 olduğu belirtildi.

Buna göre 29 Nisan 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 39.737, vaka sayısı ise 4.788.700 oldu.

29 Nisan 2021 tarihinde Elazığ’da Evran Demirbağ isimli bir sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.