MENÜ
ANA SAYFA
x

30 Ocak 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

30 Ocak 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/239) Operasyonlar ve Saldırılar…

30 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 15 Kasım 2023 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Metina bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmalarda 1 militanın öldüğü öğrenildi.

30 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 18 Aralık 2023 tarihinde IKBY sınırları içindeki Metina bölgesinde TSK birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmalarda 3 militanın öldüğü öğrenildi.

30 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 26 Aralık 2023 tarihinde IKBY sınırları içindeki Metina bölgesinde TSK birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmalarda 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(01/240) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

29 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ödemiş T Tipi Cezaevi’nde tutulan Uğur Çiçek isimli mahpusun istek ve iradesi dışında Bodrum S Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği ve Uğur Çiçek’in ailesinin sevk işleminden 2 gün sonra haberdar edildiği öğrenildi.

30 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpus Murat Aslan’a cezaevi dışından gönderilen bir fotoğrafa fotoğraftaki kişilerin aile üyesi olup olmadığının tespit edilemediği gerekçesiyle 21 Aralık 2023 tarihinde cezaevi idaresi tarafından el konulduğu, 4 Ocak 2024 tarihinde karara itiraz etmek için İzmir İnfaz Hakimliği’ne başvuran Murat Aslan’ın başvurusunun, ve daha sonra Murat Aslan’ın avukatı Sidal Bayrak’ın İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne konuyla ilgili yaptığı itirazın da reddedildiği öğrenildi.

30 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Doğukan Akbaba, Barış Atmaca, Ramazan Taş, Sami Öztürk, Erol Şen, Turgut Koyuncu, Cevher Ay ve Recep Sürme isimli mahpuslara bileklik yapmak için katıldıkları kursta istedikleri sarı, kırmızı ve yeşil renkli boncukların verilmediği öğrenildi.

(01/241) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulu bulunan müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için avukatların 30 Ocak 2024 tarihinde yaptığı başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(01/242) Ankara’da Eyleme Polis Engellemesi…

Özel sektörde çalışan öğretmenlerin taban maaş haklarının geri verilmesi için 29 Ocak 2024 tarihinde Ankara’da Milli Egemenlik Parkı’nda basın açıklaması yaptıktan sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) Çankaya kapısına yürümek isteyen Özel Sektör Öğretmenler Sendikası üyeleri polis tarafından engellendi.

(01/243) İzmir’de Gözaltına Alınan Parti Yönetici ve Üyeleri ile Diğer Kişiler…

30 Ocak 2024 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarıyla Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Parti Meclisi Üyesi Didar Gül, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İzmir İl Başkanı Kerim Altınmakas, Gülseren Olgun, Vezan Özoğlu ve Yaşar Aslan, ‘örgüte finansman sağlama’ suçlamasıyla gözaltına alındı.

(01/244) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Yeni Yaşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Osman Akın hakkında gazetede Serhat Albayrak ile ilgili çıkan bir haber gerekçe gösterilerek İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 30 Ocak 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, duruşmayı 14 Mayıs 2024 tarihine erteledi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.