MENÜ
ANA SAYFA
x

31 Aralık 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

31 Aralık 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/288) Operasyonlar ve Saldırılar…

30 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 30 Temmuz 2021 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde yer alan Kandil bölgesine yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından gerçekleştirilen hava harekatında 2 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(12/289) Mersin’de Polisin İşkence ve Diğer Kötü Muamelesine Maruz Kalan Kişiler…

30 Aralık 2021 tarihinde Mersin’in Akdeniz ilçesinde bir eve yapılan baskında yanlış adrese baskın yaptıkları gerekçesiyle polisle tartışan 2 kişinin (İsmail Yolgın ve Serhat Yolgın) işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı; işkence ve kötü muamelenin polis aracında ve götürüldükleri Emniyet Müdürlüğü’nde de devam ettiği ve bunun sonucunda 2 kişinin vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandıkları öğrenildi.

İsmail Yolgın basında yer alan açıklamasında şunları belirttiler: “Polis yanlış adrese baskın yapmış ve bir şey de bulamamış. Arama sırasında yukarıya çıkmak istediği için amcaoğlum polislerle tartışma yaşıyor. Bizi karakola götürüp sabaha kadar ıslata ıslata dövdüler. Araçta giderken 3 kişi bizi darp etti.”

(12/290) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

30 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri Bünyan 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevinde tutulduğu sırada maruz kaldığı hak ihlallerini mektup ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na aktaran Davut Başkan isimli mahpusun Afyon Bolvadin T Tipi Cezaevi’ne isteği ve iradesi dışında sevk edildiği ve sevk edildiği cezaevinde ölümle tehdit edildiği öğrenildi.

30 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Afyon 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan Cumali Yıldırım isimli mahpusun infaz koruma memurlarının işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı öğrenildi. Kardeşi ile yaptığı telefon görüşmesi sonrasında Hacer Yıldırım basına şu açıklamayı yaptı: “Kardeşim çıplak arama ve ayakta sayımı reddettiği için tek kişilik soğuk bir odaya götürülüyor. Ondan sonra gardiyanlar kardeşime, ‘Sen alışmışsındır ayakta sayım vermemeye, biz seni burada adam etmesini biliriz. Buranın işkence yuvası olduğunu bilmiyor musun? Burada bizim kurallarımız geçer, seni yok ederiz’ sözleriyle tehdit ediyorlar (…) Kardeşimin yaşadığı hak ihlallerine karşı yasal hakkı olduğunu söylemesi üzerine uygulama ve tehditler devam etmiş. Gardiyanlar ‘Senin hiçbir yasal hakkın yok, anayasa, adalet var mı ki senin hakkın olsun’ demişler.”

30 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nden Iğdır S Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen Hogir Batu isimli mahpusun cezaevi girişinde çıplak aranmayı kabul etmediği gerekçesiyle işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı ve başından yaralandığı öğrenildi. Avukatı Hogir Batu’nun maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muameleye ilişkin basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Gardiyanlar, çıplak arama dayattı. Buna karşı çıkan Hogir Batu, el ve ayakları bağlandıktan sonra gardiyanlar tarafından darp edilerek, çıplak arama yapıldı. Darp sonucunda Batu’nun kafasında 3 santim çapında yara oluştu. Gardiyanlar tarafından taciz edilen Batu, hastaneden darp raporu alarak gardiyanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.”

30 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mersin Tarsus 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde mahpusların kaldığı koğuşlarda kaloriferlerin yanmadığı, koğuşlarda kapasitenin üstünde mahpus olduğu, günde 6 saat su kesintisi yapıldığı öğrenildi.

30 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Rize L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 4 mahpusun Erzurum Dumlu 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi.

(12/291) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

30 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde hastaneye gidiş gelişlerde ağız içi arama ve kelepçeli muayene dayatmasını kabul etmeyen mahpusların hastane sevklerinin yapılmadığı öğrenildi.

(12/292) Cezaevinde Açlık Grevi…

30 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve aynı cezaevinde Garibe Gezer’in yaşamını yitirmesi ile ilgili tanık olarak dinlenme talebi reddedilen Deniz Tepe isimli mahpusun 27 Aralık 2021 tarihinde süresiz açlık grevine başladığı öğrenildi.

30 Aralık 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nden Iğdır S Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen ve cezaevi girişinde çıplak aranmayı kabul etmediği gerekçesiyle işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalan Hogir Batu isimli mahpusun 7 gündür açlık grevinde olduğu öğrenildi. Haberde ayrıca Hogir Batu’ya tuz, şeker ve vitamin desteği verilmediği belirtildi.

İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi’nde tutulan 28 mahpusun maruz kaldıkları hak ihlallerini sona ermesi talebiyle 27 Aralık 2021 ile 30 Aralık 2021 tarihleri arasında 3 günlük açlık grevi yaptıkları öğrenildi.

(12/293) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ) tarafından cezaevlerindeki hak ihlalleri ile ilgili 30 Aralık 2021 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, aralarında TDİ dönem sözcüsü Erkan Çıta’nın da olduğu 11 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gazetecilerin de polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Mahir Gürz, Erkan Çıta, Hüseyin İldan, İbrahim Hakkı Eren, Mert Soydan, Abdülmelik Yalçın, Mercan Doğan, Melik Okan Danacı, Koray Türkay, Uğur Şafak.

(12/294) Kobanê Davası…

Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları’nın da olduğu 22’si tutuklu 108 HDP üye ve yöneticisi hakkında Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 20 Aralık 2021 ile 30 Aralık 2021 tarihleri arasında devam edildi.

Davanın 24 Aralık 2021 tarihinde görülen duruşmasında mahkemenin avukatların mikrofonunu kapattığı ve sözlerini tutanağa geçirmediği öğrenildi.

Davanın 27 Aralık 2021 tarihinde görülen duruşmasında mahkeme avukatların Deniz Poyraz’ın HDP İzmir il binasına yönelik saldırıda yaşamını yitirmesiyle ilgili açılan davaya katılmak için sundukları mazeret dilekçelerini kabul etmedi.

Davanın 30 Aralık 2021 tarihinde görülen duruşmasında mahkeme tutuklu kişilerin bu hallerinin devamına karar verdi ve duruşmayı 31 Ocak 2022 tarihine erteledi. Mahkeme ayrıca dava periyodunu 2 hafta duruşma 2 hafta ara şeklinde yeniden düzenledi.

Davanın 15 Haziran 2021 tarihinde görülen duruşmasında yerine kayyım atanan Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen, HDP eski MYK üyeleri Berfin Özgü Köse, Can Memiş ve Cihan Erdal; 25 Haziran 2021 tarihinde görülen duruşmada ise eski milletvekili İbrahim Binici, Emine Beyza Üstün, Zeki Çelik ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır eski milletvekili Emine Ayna tahliye edilmişti. Edirne’de gözaltına alınan Zeynep Karaman’ın mahkemenin 28 Aralık 2021 tarihli kararı ile tutuklanması ile davadaki tutuklu sayısı 22’ye yükseldi.

(12/295) DİAYDER Davası…

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) üye ve yöneticisi 9’u tutuklu 23 kişi hakkında hazırlanan iddianame 30 Aralık 2021 tarihinde İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşması 18 Şubat 2021 tarihinde görülecek.

İddianamede 23 kişinin ‘örgüt üyesi olmak’, ‘örgüte yardım etmek’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

(12/296) CHP Yöneticisi Hakkında Açılan Soruşturma…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında “SaBıKa Holding” broşürü gerekçe gösterilerek soruşturma açıldığı ve Canan Kaftancıoğlu’nun 30 Aralık 2021 tarihinde bu soruşturma kapsamında savcılığa ifade verdiği öğrenildi.

(12/297) Gazeteci Hakkında Açılan Soruşturma…

Habertürk yazarı Sevilay Yılmaz hakkında Sedat Peker’in videoları ile ilgili 27 Mayıs 2021 ve 11 Haziran 2021 tarihli iki yazısı nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun şikayeti üzerine ‘kamu görevlisine hakaret’ ve ‘iftira’ iddialarıyla soruşturma açıldığı ve Sevilay Yılmaz’ın 30 Aralık 2021 tarihinde basın savcılığına ifade verdiği öğrenildi.

(12/298) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 30 Aralık 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 139 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 39.681 olduğunu açıkladı.

Buna göre 30 Aralık 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 82.198, vaka sayısı ise 9.441.764 oldu.

30 Aralık 2021 tarihinde Denizli’de radyoloji uzmanı Hasan Kurban Covid-19 salgını nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.