MENÜ
ANA SAYFA
x

31 Aralık 2022 – 2 Ocak 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

31 Aralık 2022 – 2 Ocak 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/001) Aydın’da Patlama…

30 Aralık 2022 tarihinde Aydın’ın Nazilli ilçesinde bir restoranda tüp değişimi sırasında meydana geldiği bildirilen patlamada 7 kişi öldü, 5 kişi ise yaralandı. Olayla ilgili olarak gözaltına alınan 10 kişiden 4’ünün (L. Y., F. Y., A. B. ve H. P.) sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandıkları öğrenildi.

(01/002) İzmir’de İş Cinayeti…

30 Aralık 2022 tarihinde İzmir’in Bornova ilçesinde bir otel inşaatında kullanılan vincin devrilmesi ve vinçten kopan parçaların şantiyedeki konteynerin üzerine düşmesi sonucu 6 işçi (Yıldırım Sarı, Fesih Çiftçi, Baykal Gürbüz, Aslan Akkaya, Ali Şükrü Duru ve Ümit Kara) öldü, 2 işçi ise yaralandı. Olayla ilgili gözaltına alınan 4 kişinin (E. Y., M. Y., F. K. A. ve İ. K.) sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandıkları öğrenildi.

(01/003) Hakkari’de Yaşamını Yitiren Bekçi…

1 Ocak 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde Kemal Öner isimli bir bekçinin boş bir arazide ölü bulunduğu öğrenildi. Hakkari Emniyet Müdürlüğü konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

(01/004) İstanbul’da Polisin Açtığı Ateş Sonucu Yaralanan Kişi…

2 Ocak 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 1 Ocak 2023 tarihinde İstanbul’un Küçükçekmece ilçesine bağlı Kanarya Mahallesi’nde silahlı kavga ihbarı için gelen polisin ateş açması sonucunda F. A. isimli bir kişinin bacağından yaralandığı öğrenildi.

(01/005) İstanbul’da Polisin İşkence ve Diğer Kötü Muamelesine Maruz Kalan Kişi…

2 Ocak 2023 tarihinde basında yer alan haberlerde, 1 Ocak 2023 tarihinde İstanbul’un Esenler ilçesine bağlı Turgut Reis Mahallesi’nde polisin, ismi öğrenilemeyen bir kişinin kafasına silah dipçiğiyle vurduğu ve söz konusu kişinin yaralanarak hastaneye kaldırıldığı iddia edildi.

(01/006) Cezaevinde İşkence ve Kötü Muamele…

31 Aralık 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nden isteği ve iradesi dışında Ankara Sincan 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne sevk edilen hasta mahpus Salih Gün’ün tek kişilik koğuşta tutulduğu öğrenildi.

31 Aralık 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Afyon 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan mahpusların ayakta sayıma zorlandıkları öğrenildi.

31 Aralık 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Erzurum Dumlu 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan 7 mahpusun, koğuşlardaki pencerelerin metal tel örgüyle kapatılmasını protesto etmek için slogan attıkları gerekçesiyle 14 ay iletişim hakkından mahrum edilme cezasıyla cezalandırıldıkları öğrenildi.

(01/007) Cezaevinde Açlık Grevi…

31 Aralık 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ T Tipi Cezaevi’nde maruz kaldıkları hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle 22 Aralık 2022 tarihinden bu yana açlık grevinde olan 5 mahpusun (Mahir Kapan, Celil Dağtekin, Nevzat Akbulak, Ömer Özkan ve Özgür Taş) taleplerinin kabul edilmesi üzerine açlık grevini sonlandırdıkları öğrenildi.

(01/008) Kobanê Davası…

Aralarında eski eş genel başkanlarının da olduğu 18’i tutuklu 108 Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticisi hakkında Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19-30 Aralık 2022 tarihleri arasında devam edildi.

Davanın 19 Aralık 2022 tarihinde görülen duruşmasında mahkemenin Selahattin Demirtaş’ın mikrofonunu kapattığı, buna tepki gösteren Sebahat Tuncel hakkında ise “duruşma düzenini bozmak” iddiasıyla tutanak tutulduğu, Selahattin Demirtaş’ın reddi hakim talebinin reddedildiği öğrenildi.

Mahkeme, 18 kişinin tutukluluk hallerinin devamına, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın henüz savunmalarına yapmamış olmasına rağmen, esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dosyanın savcılığa gönderilmesine karar verdi ve duruşmayı 7-9 Şubat 2023 tarihleri arasında görülmek üzere erteledi.

(01/009) İçişleri Bakanlığı Tarafından “Arananlar” Listesine Eklenen Gazeteci…

30 Aralık 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden İçişleri Bakanlığı’nın gazeteci Can Dündar’ı “terör arananlar” olarak adlandırdığı listeye eklediği öğrenildi.

Can Dündar hakkında, 19 Ocak 2014 tarihinde Adana ve Hatay’da MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin görüntülerin yayınlanmasıyla ilgili olarak açılan davada mahkeme 23 Aralık 2020 tarihinde Can Dündar’ın “siyasi veya askeri casusluk” suçundan 27 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar vermişti.

(01/010) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Siirt Valiliği 30 Aralık 2022 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde basın açıklaması, oturma eylemi, miting, çadır kurma, imza kampanyası, stant açma, kitlesel cenaze merasimi, anma töreni, şenlik, konser, eğlence, oyun temsili, gösteri vb. türdeki tüm eylem ve etkinlikler, ses yayın araçları ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, dilek feneri – balon uçurtmak, drone, paramotor vb. her türlü hava faaliyetleri, el ilanı, sticker, broşür vb. dağıtılması, afiş ve pankart asılması vb. eylem ve etkinlikleri, ayrıca her türlü eylem ve etkinliğe katılmak üzere gelenlerin il sınırlarına girişlerini 31 Aralık 2022 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.