MENÜ
ANA SAYFA
x

31 Mart 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

31 Mart 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/263) Operasyonlar ve Saldırılar…

30 Mart 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 11 Mart 2023 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 militanın öldüğü öğrenildi.

(03/264) Urfa’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

29 Mart 2023 tarihinde Urfa’nın Viranşehir ilçesine bağlı Kadıköy kırsal mahallesinde yapılmak istenen güneş panelleri ile ilgili protestoya yönelik jandarma müdahalesi sonucu gözaltına alınan 9 kişinin götürüldükleri Demirci Jandarma Karakolu’nda işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi.

Gözaltında işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalanlardan isimleri öğrenilenler: Sıddık Ayyıldız, Emin Ayyıldız, İsmail Taşkın, Nedim Taşkın, Mehmet Taşkın, Aydın Taşkın ve Naif Taşkın.

(03/265) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 30 Mart 2023 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(03/266) Antep ve Maraş Merkezli Depremler…

31 Mart 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 6 Şubat 2023 tarihli Antep ve Maraş merkezli depremlerde yıkılan binalarla ilgili sorumlulukları bulunduğu gerekçesiyle 325 kişinin tutuklandığı öğrenildi.

(03/267) Antalya’da Gözaltına Alınan Kişiler…

30 Mart 2023 tarihinde Antalya’da yapılan ev baskınlarında 10 kişi Antalya’da düzenlenen Newroz kutlamasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

(03/268) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

30 Mart 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Malatya Akçadağ T Tipi Cezaevi’nde 10 gündür mahpuslara verilen yemeklerin az olduğu öğrenildi.

(03/269) İzmir’de Gözaltına Alınan Kişiler…

31 Mart 2023 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında 17 kişi (isimleri öğrenilenler: G. S., H. Ç., S. M., C. M., E. G., U. N., R. K., C. Ç., E. K., E. A. ve E. G.) İzmir’de yapılan Newroz kutlamasında atılan sloganlar ve kullanılan sarı, kırmızı, yeşil renkli bandana ve puşiler nedeniyle örgüt propagandası yapıldığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

(03/270) Van’da Yargılanan Hak Savunucuları ile Sendika ve Tabip Odası Yöneticileri…

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) çağrısıyla sağlık çalışanlarının çalışma koşulları ve özlük hakları ile ilgili 8 Şubat 2022 tarihinde Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan ve aralarında Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Van Şube Eş Başkanları Zeki Seven ve Figen Çolakoğlu ile TİHV başvuru hekimi ve Van-Hakkari Tabip Odası yönetim kurulu üyesi Dr. Ayfer Bostan ve TİHV başvuru hekimi ve Van-Hakkari Tabip Odası önceki dönem başkanı Dr. Hüseyin Yaviç’in de olduğu 8 kişi hakkında Van 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 31 Mart 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede 8 kişinin ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etme’ suçundan cezalandırılmaları istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme, duruşmayı 15 Eylül 2023 tarihine erteledi.

 (03/271) Ankara’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Ankara’da Çoklu Baro Yasası’nı protesto eylemlerini takip ettiği sırada polisin işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kalarak gözaltına alınan gazeteci Sibel Hürtaş hakkında görevli polis memurlarının şikayeti üzerine ‘polise direnme’ iddiasıyla Ankara 37. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 30 Mart 2023 tarihinde devam edildi. Duruşmada bir polis memuru müşteki olarak dinlendi. Mahkeme duruşmayı 26 Eylül 2023 tarihine erteledi.

(03/272) Van’da Gazeteci Hakkında Açılan Soruşturma…

Gazeteci Ruşen Takva hakkında Hür Dava Partisi’nin (HÜDAPAR) Cumhur İttifakı’na katılması ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldığı ve soruşturma kapsamında Ruşen Takva’nın 30 Mart 2023 tarihinde poliste ifade verdiği öğrenildi.

(03/273) İzmir’de Yargılanan HDP Yöneticisi…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) il yöneticisi Murat Tufan hakkında İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 30 Mart 2023 tarihinde başlandı. Savunmaların ve ifadelerin ardından ilk duruşmada kararını açıklayan mahkeme Murat Tufan’ın beraatına ve hükümle birlikte tahliyesine karar verdi. Murat Tufan 6 Şubat 2023 tarihinde İzmir’de gözaltın alınmış ve sevk edildiği mahkeme tarafından 7 Şubat 2023 tarihinde tutuklanmıştı.

(03/274) Vartinis Katliamı Davası…

Muş’un Korkut İlçesi’ne bağlı Altınova (Vartinis) beldesinde, 17 Mayıs 1993’te Öğüt ailesinden 9 kişinin, askerlerin evlerini ateşe vermesi sonucu yanarak ölmesiyle ilgili davada verilen beraat kararının Yargıtay tarafından bozulması üzerine o dönem Hasköy Jandarma Karakol Komutanı olan eski Jandarma Yüzbaşı Bülent Karaoğlu hakkında açılan davanın yeniden görülmesine Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 30 Mart 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 2 Mayıs 2023 tarihine erteledi.

Davanın 1 Mart 2016 tarihinde görülen karar duruşmasında mahkeme 4 sanığın da beraatına hükmetmiş, Yargıtay 1. Ceza Dairesi 26 Ocak 2023 tarihinde 3 sanık için beraat kararını onamış, 1 sanık yönünden kararı bozmuştu.

(03/275) 14 Mayıs 2023 Seçimleri…

31 Mart 2023 tarihinde İyi Parti İstanbul il binasına kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından silahlı saldır düzenlendi. Ölen ya da yaralananın olmadığı saldırı sonucu binanın bir penceresine kurşun isabet ettiği öğrenildi.

27 Mart 2023 tarihinde Urfa merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Suruç İlçe Eş Başkanlarının da olduğu 23 kişi, 31 Mart 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüte finans sağlama’ iddiasıyla tutuklandı. Tutuklananlardan isimleri öğrenilenler: Hülya Demir, HDP İlçe Eş Başkanı Yaşar Gündüzalp, DBP ilçe Eş Başkanı Rojda Binici, Mehmet Akif Yıldız, Zeki Bali, Asiye Fırat, Maide Kurttekin, Nermin Çakır, Osman Akgün, Sabri Kaya, Bülent Koçyiğit, Feryal Çelikbaş, Salih Kaplan, Ergün Akaslan, Bülent Koçyiğit, Avni Gökkan, İsmet Bali, Mustafa Bali.

(03/276) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Siirt Valiliği 31 Mart 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık yer toplantıları ile gösteri yürüyüşlerini, toplu olarak karşılama ve uğurlama merasimleri, kurum ve kuruluşların kendi binası dışında yapacakları basın açıklaması, oturma eylemi, miting, çadır kurma, imza kampanyası, stant açma, kitlesel cenaze merasimi, anma töreni, şenlik, konser, eğlence, oyun temsili, gösteri vb. türdeki tüm eylem ve etkinlikleri, ses yayın araçları ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetleri, el ilanı, sticker, broşür vb. dağıtılması, afiş ve pankart asılması vb. etkinlikleri 31 Mart 2023 tarihi itibarıyla 10 gün süreyle yasakladı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.