MENÜ
ANA SAYFA
x

31 Ocak 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

31 Ocak 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/273) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar

30 Ocak 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 7 Nisan 2019 tarihinde Şırnak kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan bir çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(01/274) İstanbul’da Polisin Şiddetine Maruz Kalan Trans Kadın…

30 Ocak 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde soyadı öğrenilemeyen Ada isimli bir trans kadının, yanındaki arkadaşının kimlik kontrolü sonrasında gözaltına alınmak istenmesine karşı çıktığı gerekçesiyle polisin fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

Trans kadının karakola giderek sorumlu polis hakkında şikayetçi olduğu bildirildi.

Polis şiddetini görüntüleyen ve ismi öğrenilemeyen Jinnews muhabirinin de karakola götürüldüğü ve çektiği görüntüler izlendikten sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/275) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

30 Ocak 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde Macit Şahinkaya isimli mahpusa 15 Kasım 2019 tarihinde 3 ay, Akil Nergüz isimli mahpusa ise 28 Aralık 2019 tarihinde 4 ay ziyaret hakkından mahrum bırakma cezası verildiği öğrenildi.

Haberde ayrıca aynı cezaevinde mahpuslara verilen sıcak suyun günde bir buçuk saate düşürüldüğü, mahpuslara istedikleri dergi ve gazetelerin haklarında toplatma veya yasaklama kararı olmamasına rağmen verilmediği, haftada 10 saat olması gereken sohbet hakkının 3 saat uygulandığı belirtildi.

(01/276) Cezaevinde Mahpusa Verilmeyen Kitap…

30 Ocak 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ümraniye T Tipi Cezaevi’nde tutulan bir mahpusa gönderilen ‘Şehvetiye Tarikatı’ (İsmail Saymaz) ve ‘Türklük Sözleşmesi: Oluşumu, İşleyişi ve Krizi’ (Barış Ünlü) başlıklı 2 kitabın tarafından “müstehcen” ve “devlete karşı suçlayıcı ve ölçüsüzce eleştiride bulunduğu” gerekçesiyle cezaevi idaresi tarafından kişinin kendisine verilmediği öğrenildi. Cezaevi idaresinin bu kararına ilişkin yapılan itirazın da İstanbul Anadolu 2. İnfaz Hakimliği tarafından reddedildiği bildirildi.

(01/277) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1178 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 30 Ocak 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

30 Ocak 2020 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Merve Demirel) gözaltına alındığı öğrenildi.

Buna göre, 30 Ocak 2020 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/278) Şırnak’ta Eski Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

5 kişi (Şırnak’ın merkez ilçesine bağlı Kumçatı beldesinin eski Belediye Eş Başkanı Mehmet Demir, Veli Encu, HDP çalışanları Salih Kerçin, Mazlum Güzel ve Şeyhmus Kerçin) hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Şırnak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 30 Ocak 2020 tarihinde görüldü.

Mahkeme ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan Mehmet Demir ve Mazlum Güzel’i ayrı ayrı 7 yıl 6 ay; ‘örgüt içerisindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüt bilerek ve isteyerek yarım etmek’ suçundan Veli Encu ve Şeyhmus Kerçin’i ayrı ayrı 5 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca 4 kişinin de tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme Salih Kerçin’in beraatına karar verdi.

Söz konusu 5 kişi 22 Mayıs 2019 tarihinde gözaltına alınmış, 24 Mayıs 2019 tarihinde tutuklanmıştı.

(01/279) İstanbul’da Avukatın Yargılandığı Dava…

Avukat Kemal Aytaç hakkında 4 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde yapılan Adalet Nöbeti gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin İstanbul 9 Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği ve davanın ilk duruşmasının 16 Nisan 2020 tarihinde görüleceği 30 Ocak 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

İddianamede Avukat Kemal Aytaç’ın Türk Ceza Kanunu’nun 28. maddesinin 1. fıkrasında düzenlenen ‘Kanuna Aykırı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Düzenleme, Yönetme, Bunların Hareketlerine Katılma’ suçu uyarınca cezalandırılması istenmektedir.

(01/280) İzmir’de Gazetecinin Yargılandığı Dava…

12 Kasım 2019 tarihinde gözaltına alınan ve 15 Kasım 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt adına faaliyet yürüttüğü’ iddiasıyla gözaltına alınan Jinnews muhabiri Melike Aydın, 30 Ocak 2020 tarihinde avukatlarının tutukluluğuna yaptığı itirazın kabul edilmesi üzerine serbest bırakıldı.

(01/281) Adana’da HDP Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Gençlik Meclisi üyesi 7’si tutuklu 26 kişi hakkında Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 30 Ocak 2020 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme 2 kişinin tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 12 Mart 2020 tarihine erteledi.

(01/282) Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle Haklarında Soruşturma Açılan Kişiler…

30 Ocak 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ’da meydana gelen deprem ile ilgili yaptıkları sosyal medya paylaşımlarında ‘Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını alenen aşağıladıkları’ ve ‘halk arasında endişe, korku ve panik oluşturdukları’ iddialarıyla haklarında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açılan kişilerin sayısının 67’ye çıktığı öğrenildi.

(01/283) Bir Mahpusun Başvurusu ile İlgili AYM Kararı…

Anayasa Mahkemesi (AYM), Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpus Resul Kocatürk’ün babasının cenaze törenine katılmasına izin verilmemesiyle ilgili yaptığı bireysel başvuruyu karara bağladı. AYM, 30 Ocak 2020 tarihinde resmi gazetede yayınlanan kararında, ‘özel hayata ve aile hayatına saygı hakkı’nın ihlal edildiğine hükmederek mahpusa 5 bin 500 TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

(01/284) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile kayyum atanmış Kaynak Holding’de yöneticilik yapmış 4 kişi hakkında İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 30 Ocak 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme 4 sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 9 yıl ile 13 yıl 6 ay arasında değişen sürelerde hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca 4 sanığın da tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

(01/285) Şırnak’ta Özel Güvenlik Bölgesi…

Şırnak Valiliği 30 Ocak 2020 tarihinde yaptığı bir açıklama ile Merkez, Cizre, Silopi, Uludere, Güçlükonak, Beytüşşebap ilçelerinde koordinatları verili 15 alanın 31 Ocak – 14 Şubat 2020 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.