MENÜ
ANA SAYFA
x

4 – 6 Kasım 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

4 -6 Kasım Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/037) Kadın Cinayetleri…

Bianet’in 3 Kasım 2023 tarihinde yayınladığı “Erkek Şiddeti Çetelesi”ne göre 2023 yılının Ekim ayında Türkiye genelinde erkekler tarafından en az 21 kadın ve 1 çocuk öldürüldü. Açıklamada ayrıca erkeklerin en az 69 kadına şiddet uyguladığı, 291 kadını taciz ettiği, 13 çocuğu istismar ettiği belirtildi.

(11/038) Operasyonlar ve Saldırılar…

3 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 24 Ağustos 2023 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Hakurk bölgesinde Türk Silahı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 4 militanın öldüğü öğrenildi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 4 Kasım 2023 tarihinde Van’ın Başkale ilçesinde askeri bir aracın geçişi sırasında meydana gelen patlama sonucu 1 askerin (Samet Bektaş) öldüğünü açıkladı.

MSB 5 Kasım 2023 tarihinde Suriye’de görevli 1 askerin (Onur Özbek) silah kazası sonucu öldüğünü açıkladı.

(11/039) Eskişehir’de Ayrımcı Saldırı…

6 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden 30 Ekim 2023 tarihinde Eskişehir’in Odunpazarı ilçesindeki kilisenin din görevlisi (pastör) Artun Tokatlı’nın ayine gelen İ. Ö. isimli bir kişinin fiziksel saldırısına maruz kaldığı öğrenildi. İfadesinde “Kötülük yapanları Hıristiyanların ödüllendireceğini ve affedileceğini söylediği için heyecanlandım. Gerçekten ödül verilip verilmeyeceğini denemek için tokat attım” diyen İ. Ö’nün sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı ve daha sonra Başsavcılığın kararı ile akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespit edilmesi için Eskişehir Şehir Hastanesi Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri servisine yatırıldığı öğrenildi.

(11/040) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

4 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 1 Kasım 2023 tarihinde tutuklanarak İstanbul Marmara (Silivri) Cezaevi’ne götürülen Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski İstanbul Milletvekili Hüda Kaya’nın tek kişilik odada tutulduğu öğrenildi.

6 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Çorum Açık Cezaevi’nde Çorum Hitit Üniversitesi’ne kayıt yaptıran mahpusların derslere katılmasına Üniversite Senatosu kararı ile ”güvenlik gerekçesiyle” izin verilmediği öğrenildi.

(11/041) İstanbul’da Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

Cumartesi Anneleri/İnsanları tarafından 4 Kasım 2023 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Galatasaray Meydanı’nda yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi. Polisin engellemesi üzerine bir Cumartesi İnsanı’nın Galatasaray Meydanı’na karanfil bıraktığı öğrenildi. Polisin gazetecileri ve hak örgütleri adına gözlemcilik faaliyetleri yapanları engellediği bildirildi.

(11/042) Adana’da Eyleme Polis Müdahalesi…

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için 5 Kasım 2023 tarihinde Adana’daki İncirlik Askeri Üssü’ne yürümek isteyenlere polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

(11/043) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki işine son verilen Tülay Çal isimli işçinin 6 Kasım 2023 tarihinde Belediye binası önünde yapmak istediği basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi. Polisin engellemesi üzerine Tülay Çal’ın başka bir yerde açıklama yaptığı öğrenildi.

(11/044) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişi…

5 Kasım 2023 tarihinde oynanan Amedspor Etimesgut Belediyespor maçı öncesinde İstiklal Marşı okunurken ayağa kalmadığı gerekçesiyle Amedspor oyuncusu Oktay Aydın’ın annesi Fatma Aydın’ın maç sırasında gözaltına alındığı ve polisteki ifade işlemlerinin adından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/045) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

1 Kasım 2023 tarihinde Şırnak’ın Silopi ilçesinde gözaltına alınan ve aralarında 2 çocuğun da olduğu 5 kişiden 2’si (Mesut Avil ve Hasan Azma) 3 Kasım 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla tutuklandı. 3 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(11/046) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Rabia Çetin hakkında bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Kasım 2023 tarihinde görüldü. İddianamede Rabia Çetin’in ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme’ ve ‘kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme Rabia Çetin’in beraatına hükmetti.

(11/047) İstanbul’da Cumartesi Anneleri/İnsanları Hakkında Açılan Dava…

Cumartesi Anneleri’nin/İnsanları’nın 700. hafta oturumuna yönelik polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan ve aralarında Cumartesi Anneleri ile hak savunucularının olduğu 46 kişi hakkında İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. İddianamede 46 kişinin ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Avukatların derhal beraat talebini reddeden mahkeme duruşmayı 5 Nisan 2024 tarihine erteledi.

(11/048) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

2007 yılında yapılan “KALDIRIM Operasyonu” ile ilgili ve daha önce ‘unutulma hakkı’ kapsamında erişim engeli getirilen https://www.birgun.net, https://www.evrensel.net, https://www.hurriyet.com.tr internet sitesinde yer alan haberlerin Urfa Siverek Sulh Ceza Hakimliği’nin 3 Kasım 2023 tarihli kararı ile silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.