MENÜ
ANA SAYFA
x

4-6 Mayıs 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

bt130506

4-6 Mayıs 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/015) Antalya’da İş Kazası…

Antalya’nın Konyaaltı İlçesi’nde 3 Mayıs 2013’te, bir pizza şirketinin Gürsu Şubesi’nde kurye olarak çalışan Muhammed Güngör, şirketin “30 dakikada sıcak pizza servisi” kampanyası nedeniyle yaptığı kaza sonucu ağır yaralandı.

(05/016) Cizre’de Meydana Gelen Faili Meçhul Cinayetlerle İlgili JİTEM Davası…

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde 1993–1995 yıllarında, Cizre Jandarma İlçe Komutanı Cemal Temizöz’ün görev yaptığı dönemde işlenen 20 faili meçhul cinayetle ilgili olarak açılan, Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele (JİTEM) Davası’na, 5 Mayıs 2013’te Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmayla devam edildi.

Duruşmada sanıklar Burhanettin Kıyak, Adem Yakın ve Cemal Temizöz’ün ifadesini alan mahkeme heyeti, maktül Ömer Candoruk’un ağabeyi Salih Candoruk’un tanık sıfatı ile dinlenmesi amacıyla duruşmayı 5 Temmuz 2013’e erteledi.

(05/017) Hrant Dink Cinayeti Davası…

Terörle Mücadele Yasası’nda çocuklara yönelik 2010 yılında yapılan düzenleme nedeniyle Hrant Dink’in öldürüldüğü 19 Ocak 2007’de yaşı 18’den küçük olduğu gerekçesiyle dosyası ayrılarak, çocuk ağır ceza mahkemesine gönderilen, katil zanlısı Ogün Samast’ın “yasadışı örgüt üyesi olduğu ve cinayeti bu çerçevede işlediği” gerekçesiyle yargılanmasına 3 Mayıs 2013’te devam edildi.

İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Ogün Samast katılmadı. Duruşmada mahkeme heyeti, Seferberlik Tetkik Kurulu’nda yapılan incelemelerde Hrant Dink cinayetine ilişkin bilgilerin olup olmadığının sorulmasına, olması durumunda bilgi, belge ve ifade örneklerinin mahkemeye gönderilmesi karar vererek duruşmayı erteledi.

(05/018) Gözaltında İşkence ve Kötü Muamele…

İstanbul’da 4 Mayıs 2013’te Terörle Mücadele Şubesi tarafından yoldan gözaltına alınan Nadir Çınar’ın gözaltında aldığı darbeler nedeniyle çenesinin yarıldığı, vücudunda morluklar oluştuğu öğrenildi.

(05/019) Gözaltında İşkence ve Kötü Muamele…

İstanbul’da 1 Mayıs 2013’te müdahale edilen İşçi Bayramı eylemlerinin sonunda gözaltına alınan ve 3 Mayıs 2013’te tamamı serbest bırakılan 72 kişinin gözaltında darp edildikleri ileri sürüldü.

(05/020) Devam Eden Gözaltında İşkence ve Kötü Muamele Davası…

İzmir’in Bergama İlçesi’nde 22 Ağustos 2012’de arkadaşlarıyla tartışırken polis memurları tarafından gözaltına alınan Muammer Zeybek’i korumaya çalışan Adnan Yörür adlı kişinin kelepçelenerek gözaltına alındığı ve götürüldüğü İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde 7-8 polis memuru tarafından baygınlık geçirene kadar darp edildiği olayla ilişkin kamera kayıtlarının ortaya çıkması sonucu 10 Ekim 2012’de öğrenilmişti.

Görüntülerin ortaya çıkması üzerine başlatılan idari soruşturmanın tamamlandığı 4 Mayıs 2013’te öğrenildi. İçişleri Bakanlığı’nın görevlendirdiği Mülkiye Başmüfettişlerinin raporu doğrultusunda Emniyet Genel Müdürlüğü Disiplin Kurulu, polis memurları İ.E., T.G., G.Ö., N.İ., N.U. ve M.K.’ye 12’şer ay “kıdem durdurma”, bu olayları gördüğü halde durdurmak için hiçbir girişimde bulunmayan ve sessiz kalan polis memurları E.Y., A.A. ve M.K.’ye birer gün “maaş kesme” cezası verdi.

Adnan Yörür’ün elleri kelepçeli halde yatarken dövülmesiyle ilgili olarak 9 polis memuru hakkında açılan davaya ise Bergama Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediliyor. Bu davada polis memuru M.K. hakkında “işkence yapmak” suçundan 12 yıla kadar hapis cezası, İ.E., T.G., G.Ö., N.İ., N.U. E.Y., A.A. ve M.K. hakkında ise “kötü muamelede bulunmak ve yaralamak” suçlarından 6’şar yıla kadar hapis cezası talep edildi.

(05/021) Cezaevlerinde Baskılar…

Silivri (İstanbul) 2 Nolu L Tipi Cezaevi’nde tutulan 91 tutuklu ve hükümlüye “açlık grevi eylemi gibi bazı protesto eylemlerine katıldıkları” gerekçesiyle cezaevi disiplin kurulu tarafından toplam 237 ay iletişim yasağı cezası, 429 ay görüş yasağı cezası ve 386 gün hücre cezası verildiği 3 Mayıs 2013’te öğrenildi.

(05/022) Cezaevlerinde Baskılar…

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Lokman Coşkun’un (20) 2 Mayıs 2013’te görülen duruşması nedeniyle götürüldüğü Çağlayan (İstanbul) Adliyesi’nde aynı davada tutuksuz yargılanan arkadaşlarıyla tokalaştığı için jandarma erleri tarafından adliyenin alt katlarında bulunan bir hücreye götürülerek dövüldüğü 5 Mayıs 2013’te öğrenildi.

(05/023) Cezaevlerinde Baskılar…

Sivas E Tipi Cezaevi’nde tutulan Mehmet Kaplan’ın 26 Nisan 2013’te koğuşuna gelen gardiyanlar tarafından darp edildiği Metin Kaplan’ın yazdığı mektup sonucu 5 Mayıs 2013’te öğrenildi.

(05/024) Cezaevlerinde Baskılar…

Sincan (Ankara) 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Abdülhamit Babat’ın gönderdiği mektupta, ağır hasta mahpuslar Abdulsamet Çelik ve İrfan Eskibağ’ın durumlarının ağırlaştığını, Hasan Alkış, Burhan Kaya, Mensur Tekin, Mehmet Yalçın ve Cengiz Eker’in de ağır sağlık sorunlarının bulunduğunu ifade ettiği 5 Mayıs 2013’te öğrenildi.

(05/025) Yargılanan Kişi…

Diyarbakır’da 7 Şubat 2013’te yolda yürürken gözaltına alınarak tutuklanan ve hakkında “patlayıcı madde bulundurduğu, yasadışı örgüt üyesi olduğu ve yasadışı örgüt propagandası yaptığı” suçlamalarından dava açılan Ali Narin’in (19) yargılanmasına 2 Mayıs 2013’te başlandı.

Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada sanığın Zazaca ifadesini alan mahkeme heyeti, dosyada tanık sıfatıyla yer alan iki polis memurunun ifadelerinin birbiriyle çelimesine rağmen Ali Narin’in tutukluluk halinin devam etmesine karar vererek duruşmayı 11 Temmuz 2013’e erteledi.

(05/026) İstanbul’da Engellenen Yürüyüş…

İstanbul’fa 4 Mayıs 2013’te, Dersim Dernekler Federasyonu tarafından düzenlenen “1938 Dersim Katliamı” adlı anma etkinliği kapsamında Galatasaray Meydanı’ndan Taksim Meydanı’na yürümek isteyen gruba polis ekipleri, Valilik kararıyla İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yapmanın yasaklandığı gerekçesiyle izin vermedi.

(05/027) İstanbul’da Protesto Eylemine Müdahale…

İstanbul’da 3 Mayıs 2013’te, Taksim Meydanı’ndan Galatasaray Meydanı’na yürüyüş yaparak Grup Yorum, Yürüyüş Dergisi, Halkın Hukuk Bürosu, TAYAD üyelerine yönelik baskınları ve tutuklamaları protesto etmek isteyen gruba polis ekiplerinin İstiklal Caddesi’nin eylemlere yasaklanmasını gerekçe göstererek gaz bombası, cop ve basınçlı suyla müdahale etmesi sonucu yürüyüş engellenirken Nuri Cihanyandı adlı kişi de yaralandı.

(05/028) İstanbul’da Protesto Gösterisine Müdahale…

İstanbul’da 1 Mayıs 2013’te müdahale edilen İşçi Bayramı eyleminde polis ekibinin attığı gaz bombası kapsülünün başına isabet etmesi sonucu yaralanan Dilan Alp’e destek vermek amacıyla 4 Mayıs 2013’te Taksim Meydanı’nda eylem yapmak isteyen işten çıkarılmış Hey Tekstil Atölyesi işçilerine polis ekipleri coplarla ve basınçlı suyla müdahale etti.

Polis ekiplerinin 100’e yakın işççiyi darp ederek dağıttığı müdahalede işçilere destek vermek isteyen bir kişi de basınçlı su nedeniyle gözünden yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

(05/029) İstanbul’da Anma Törenine Müdahale…

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idam edilmelerinin 41. yıldönümünde İstanbul’da 5 Mayıs 2013’te, Galatasaray Meydanı’nda anma yapmak isteyen Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP) ve Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyesi gruba gaz bombası, cop ve basınçlı suyla müdahale eden polis ekipleri 10 kişiyi darp ederek gözaltına aldı.