MENÜ
ANA SAYFA
x

4 – 6 Şubat 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

4 – 6 Şubat 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/039) Antep ve Maraş Merkezli Depremler…

6 Şubat 2023 tarihinde, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi tarafından kaydedilen bilgiye göre saat 04:17’de Antep’in Şehitkamil ilçesi merkezli ve 7,7 şiddetindeki deprem ile saat 13:24’te Maraş’ın Ekinözü ilçesi merkezli ve 7,5 şiddetindeki depremde Maraş, Antep, Malatya, Batman, Bingöl, Elazığ, Kilis, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şırnak, Van, Muş, Bitlis, Hakkari, Adana, Osmaniye ve Hatay’da resmi açıklamalara göre en az 1498 kişi yaşamını yitirdi, 7.634 kişi yaralandı, en az 2818 binanın ise yıkıldığı bildirildi.

(02/040) Operasyonlar Saldırılar…

5 Şubat 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden 2 Şubat 2023 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Metina bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında yaşanan çatışmada 7 militanın öldüğü öğrenildi.

(02/041) Mardin’de Polisin İşkence ve Diğer Kötü Muamelesine Maruz Kalan Kişi…

3 Şubat 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 25 Ocak 2023 tarihinde Mardin’in Artuklu ilçesinde ismi öğrenilemeyen 1 kişinin sokakta polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Olaya ilişkin açıklama yapan Mardin Valiliği şunları belirtti: “Artuklu İlçesi Vali Ozan caddesinde bazı Polis Memurlarının karıştığı olay hakkında yayınlanan video görüntüsü ile ilgili olarak adli ve idari soruşturma başlatılmıştır.”

(02/042) Cezaevinde Ajanlık Dayatmasına Maruz Kalan Kişi…

4 Şubat 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 13 Temmuz 2022 tarihinde gözaltına alınan ve daha sonra sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanan Eda Kaya isimli bir kişinin gözaltında ve daha sonra götürüldüğü İstanbul Marmara (Silivri) Cezaevi’nde ajanlık dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi.

(02/043) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

3 Şubat 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden Deniz Şah isimli mahpusun Elazığ Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde infaz koruma memurlarının işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı öğrenildi.

(02/044) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 3 Şubat 2023 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(02/045) Tutuklanan Belediye Başkanı…

31 Ocak 2023 tarihinde “yolsuzluk ve rüşvet” iddiasıyla gözaltına alınan Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinin İyi Partili Belediye Başkanı Ünal Çetin, 4 Şubat 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 2 kişinin daha tutuklandığı, 3 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/046) İzmir’de Gözaltına Alınan Gazeteci ve HDP Yöneticisi…

6 Şubat 2023 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında 6 kişi [Jinnews muhabiri Nazlıcan Yıldız, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il yöneticisi Murat Tufan, F. D., M. B., A. B. ve B. T.] gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(02/047) Van’da Gözaltın Alınan Kişiler…

3 ve 4 Şubat 2023 tarihlerinde Van’da yapılan ev baskınlarında aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Merkez Yürütme Kurulu üyesi Ökkeş Kaya’nın da olduğu 7 kişi gözaltına alındı. Bu soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı 10 oldu. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Ökkeş Kaya, Adil Aslan, Ersin Turgut, Nevzat Kutas.

(02/048) Mardin’de Yargılanan Eski Belediye Başkanları…

Mardin’in Mazıdağı ilçesinin eski Belediye Başkanı Hasip Aktaş, Akarsu beldesinin eski Belediye Başkanı Lokman Fındık, Kılavuz beldesinin eski Belediye Başkanı Ahmet İnci ile Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) eski ilçe başkanı Mehmet Kılıç hakkında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından düzenlenen bir toplantıya katıldıkları gerekçesiyle Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Şubat 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme 4 kişiyi ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan ayrı ayrı 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(02/049) Boğaziçi Üniversitesi Öğrencilerinin Yargılandığı Dava…

14 kişi hakkında Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektörü protesto etmek için yapılan eylemler nedeniyle İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Şubat 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme 14 kişiyi ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak, ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’ suçundan ayrı ayrı 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca 1 kişiyi ‘kamu malına zarar’ suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezasıyla, bir başka kişiyi ‘kamu görevlisine hakaret’ suçundan 1 yıl 2 ay hapis cezasıyla cezalandırdı. Mahkeme, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçundan ise 14 kişinin beraatına hükmetti.

(02/050) Muğla’da Yargılanan Hak Savunucuları…

Muğla’nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı’nda kurulmak istenen linyit maden ocağına karşı nöbet eylemine 11 Ağustos 2021 tarihinde müdahale eden jandarma tarafından fiziksel şiddet kullanarak alandan çıkartılan Füsun Ergün ve Gülören Demir hakkında ‘görevi yaptırmamak için direnme’ ve ‘kamu görevlisine hakaret’ iddialarıyla Milas 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 2 Şubat 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 27 Mart 2023 tarihine erteledi.

(02/051) Onur Yaser Can Davası…

Onur Yaser Can’ın 2010 yılında gözaltında maruz kaldığı işkence ve kötü muamele sonrası intihar ederek yaşamını yitirmesi ile ilgili 4 polis memuru hakkında ‘resmi belgede sahtecilik’, “resmi belgeyi bozma, yok etme veya gizleme, 1 bilirkişi hakkında ‘gerçeğe aykırı bilirkişilik yapma’ iddialarıyla İstanbul 41. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Şubat 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme tanık ifadelerinin ardından sanık polis memurları ile ilgili “işkence” iddiasıyla suç duyurusunda bulunulması ve sanık polis memurlarının tutuklanması yönündeki talepleri reddetti ve duruşmayı 7 Nisan 2023 tarihine erteledi.

(02/052) Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele ile İlgili Takipsizlik Kararı…

4 Şubat 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 24 Ağustos 2021 tarihinde gözaltına alınıp Bingöl İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Sonuç Gürdeğer’in gözaltında maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muameleye ilişkin yapılan suç duyurusu hakkında Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildiği öğrenildi.

(02/053) Görevden Uzaklaştırılan Belediye Başkanı…

Yolsuzluk ve rüşvet iddiasıyla gözaltına alınan ve 4 Şubat 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanan Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinin İyi Partili Belediye Başkanı Ünal Çetin, aynı gün içinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldı.

(02/054) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Van Valiliği 4 Şubat 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve benzeri eylem ve etkinliği 5 Şubat 2023 tarihi itibarıyla 4 gün süreyle yasakladı.

Şırnak Valiliği 4 Şubat 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile basın açıklaması, oturma eylemi, miting, çadır kurma, imza kampanyası, stant açma, kitlesel cenaze merasimi, anma töreni, şenlik, konser, eğlence, oyun temsili, gösteri, ses yayın araçlarıyla yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, dilek feneri- balon uçurtmak, drone-paramotor vb. her türlü hava faaliyetleri, broşür dağıtılması ve benzeri eylem ve etkinliği 6 Şubat 2023 itibarıyla 10 gün süreyle yasakladı.

(02/055) Osmaniye’de İptal Edilen Etkinlik…

3 Şubat 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2 Şubat 2023 tarihinde İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alınıp daha sonra serbest bırakılan televizyon programcısı Metin Uca’nın 12 Şubat 2023 tarihinde Osmaniye’de gerçekleştireceği gösterisinin İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından iptal edildiği öğrenildi.

(02/056) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

 6 Şubat 2023 tarihinde Edirne’de yasadışı yollarla yurtdışına çıkmaya çalıştıkları iddiasıyla 3 kişi gözaltına alındı.

(02/057) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Yurtdışında yakalanarak Türkiye’ye getirilen Uğur Demirok isimli kişi hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Şubat 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 2 yıl 2 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.