MENÜ
ANA SAYFA
x

4-7 Temmuz 2014 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4]

4-7 Temmuz 2014 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/016) Güneydoğu’da Operasyonlar, Saldırılar…

Van’ın Başkale İlçesi’ne bağlı Xaşkan (Esenyamaç) Köyü’ne bağlı Dirîşk (Sualtı) Mezresı’nın yakınlarında 2 Temmuz 2014’te çıkan çatışmada Şervan Koçer adlı militanın öldüğü iddia edildi. Olaya dair açıklama yapan Genelkurmay Başkanlığı ise İran topraklarından ateş açılması sonucu bir militanın öldüğünü ileri sürdü.

(07/017) Kumrular Patlaması Davası…

Ankara’nın Devlet Mahallesi’nde 20 Eylül 2011’de Kumrular Caddesi’nde park halindeki bir araçta bulunan bombanın patlaması sonucu 5 kişi yaşamını yitirmiş, 32 kişi de yaralanmıştı. TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) adlı örgütün üstlendiği eylemin ardından düzenlenen operasyonlar sonucu 5’i tutuklu 15 kişinin yargılanmasına 1 Temmuz 2014’te Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Duruşmada sanıkların savunmalarını alan mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devam etmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

(07/018) Kulp Kayıpları Davası…

Diyarbakır’ın Kulp İlçesi’ne bağlı Alacakaya Köyü’nün Keper Mezrası’ndan 9 Ekim 1993 yılında gözaltına alındıktan sonra kaybolan 11 köylü ile ilgili açılan davaya 3 Temmuz 2014’te Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

“Güvenlik” gerekçesiyle Ankara’ya alınan davanın duruşmasına katılan sanık emekli Tuğgeneral Yavuz Ertürk ifadesinde “görevimi kanunlara, Genelkurmay Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığının ve dolayısıyla OHAL Valiliğinin emirlerine göre yaptım” dedi ve suçlamaları reddetti.

Sanık Yavuz Ertürk’ün gelecek celsede de hazır bulunmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, Eylül ve Ekim 1993’te, Şenyayla bölgesinde operasyon yapılıp yapılmadığının sorulmasına, yapıldıysa buna ilişkin emir ve operasyon raporunun Genelkurmay Başkanlığı’ndan istenmesine karar vererek duruşmayı 21 Ekim 2014’e erteledi.

(07/019) Abdullah Cömert Davası…

İstanbul’da Gezi Parkı’na yönelik müdahaleler ve polisin uyguladığı şiddet nedeniyle başlayan eylemler devam ederken 3 Haziran 2013’te Hatay’da katıldığı eylemde yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in (22) ölümüne ilişkin davaya 4 Temmuz 2014’te başlandı.

Abdullah Cömert’in ölümüne neden olan gaz bombası fişeğini atan Ahmet Kuş hakkında hazırlanan iddianamede Adli Tıp 1. İhtisas Kurulu’nun raporuna göre Abdullah Cömert’in kafasına biber gazı kapsülü isabet etmesi sonucu can verdiği ve “bundan herhangi bir kuşku bulunmadığı” ifade edilmişti.

Savcının sanık polis hakkında 25 yıla kadar hapis cezası talep ettiği iddianameyi kabul eden Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada tarafları ve avukatlarını dinleyen mahkeme heyeti duruşmayı 15 Eylül 2014’e erteledi.

(07/020) Mardin’de Korucu Saldırısı…

Mardin’in Ömerli İlçesi’ne bağlı Bafa (Kayadere) Köyü’nde 4 Temmuz 2014’te, aralarında husumet bulunan aileler arasında çıkan tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine geçici köy korucusu olan ailenin, teravih namazına gidenlere uzun namlulu silahlarla ateş açması sonucu 4 kişi öldü, 27 kişi de yaralandı.

(07/021) Polisin Darp Ettiği Kişiler…

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Ali Gülmez hakkında açılan bir davanın 1 Temmuz 2014’te görülen duruşması için Tekirdağ Adliyesi’ne giden Fadime Gülmez, kızının Ali Gülmez’e sarılması için mahkeme heyetinden izin almasına rağmen komutanın buna izin vermemesi üzerine askerlerin kendisini, kardeşini ve kızını darp ederek gözaltına aldıklarını açıkladı.

(07/022) Devam Eden Gözaltında İşkence ve Kötü Muamele Davası…

İzmir’de 16 Temmuz 2011’de ailesiyle birlikte eğlenmeye gittiği müzikhole gelen polis ekipleri tarafından “üzerinde kimliği bulunmadığı” gerekçesiyle darp edilerek gözaltına alınan F.C.’nin (37) Karabağlar Polis Karakolu’nda iki sivil polis memuru tarafından dakikalarca dövüldüğü ve cinsel tacize maruz kaldığı; olaya tanık olan diğer polis memurlarının da olaya müdahale etmediği ortaya çıkan kamera kaydı görüntüleri sonucu 9 Aralık 2011’de öğrenilmişti.

Olaydan sonra F.C. hakkında “görevli polis memurunu yaraladığı ve polis memuruna hakaret ettiği” iddialarıyla 6,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Ortaya çıkan kamera görüntüleri sonucu ise işkencenin tespit edilmesine rağmen polis memurları T.D., N.A., H.Y. ve B.S. hakkında ise “zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılarak basit yaralama” suçunu işledikleri iddiasıyla 6 aydan 1,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle 28 Kasım 2011’de dava açılmış, daha sonra iddianameye “tehdit” suçunun da eklenmesiyle birlikte polis memurları hakkında istenen hapis cezası 6 yıla çıkarılmıştı.

5 Aralık 2011’de iddianameyi kabul eden İzmir 17. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görevden uzaklaştırılan polis memurlarının yargılanmasına 15 Şubat 2012’de başlanmış ve duruşmada mahkeme başkanı, “suçun niteliğinin değişmesi” dolayısıyla “görevsizlik” kararı vererek dosyayı Asliye Ceza Mahkemesi’ne göndermişti.

Dosyayı kabul eden ve yenilenen iddianamede dört polis memurunun yargılanması için gün belirleyen İzmir 12. Asliye Ceza Mahkemesi ise, “olayın işkence suçu olduğunu” belirterek dosyaya “görevsizlik” kararı verdi ve sanık polis memurlarının “işkence” suçundan yargılanmaları için dosyayı Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti.

Kararın ardından dosyaların birleştirildiği davada 4 polis memurunun ve F.C.’nin İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına 3 Temmuz 2014’te devam edildi. Duruşmada kararın açıklanması beklenirken, mahkeme heyetinin başkanı geçici görevle dosyaya baktığını belirterek karar için duruşmayı 16 Ekim 2014’e erteledi.

(07/023) Cezaevlerinde Baskılar…

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutulan bir kolu olmayan ve bir gözü de görmeyen Civan Boltan’ın (21) tedavi için geldiği Ankara’da işlemlerinin bitmesinin ardından gönderildiği Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde “çıplak arama” uygulamasına karşı çıktığı için gardiyanlar tarafından darp edildiği 4 Temmuz 2014’te öğrenildi.

(07/024) Cezaevlerinde Baskılar…

Kırıklar (İzmir) 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde havalandırmalara kamera takılmasına karşı çıkan 17 mahpusa 10’ar gün hücre cezası verildiği 4 Temmuz 2014’te öğrenildi.

(07/025) Beraat Eden Kişiler…

Bursa’da 2008 yılında düzenlenen bir eylemde “ampülsün sen Tayyip” diye slogan attıkları gerekçesiyle “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret etmek “suçunu düzenleyen TCK’nin 125. maddesi uyarınca 4 sendikacı hakkında verilen 11’er ay 20’şer günlük hapis cezasının Yargıtay 4. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine Bursa 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nde yapılan yeniden yargılamada hâkim sanıkların beraat ettiğini açıkladı.

(07/026) Gezi Parkı Eylemleri Nedeniyle Yargılanan Kişiler…

Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nde 2 Haziran 2014’te Gezi Parkı eylemlerine destek vermek amacıyla düzenlenen hösteriye polis ekiplerinin saldırmasının ardından başlatılan soruşturma sonunda 18 kişi hakkında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet ettikleri” iddiasıyla açılan davaya 15 Temmuz 2014’te Kuşadası 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlanacağı öğrenildi.

(07/027) Van’da Eyleme Müdahale…

Van’ın Başkale İlçesi’ne bağlı Dirîşk Mezrası’nda HPG militanı bir kişinin çıkan çatışmada öldürülmesini 4 Temmuz 2014’te Van’da protesto eden gruba polis ekiplerinin müdahale etmesi sonucu 5 kişi yaralandı, 12 kişi de gözaltına alındı.

(07/028) Ankara’da Ulaşım Hakkı Protestosuna Saldırı…

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs seferlerini iptal etmesini protesto etmek amacıyla 4 Temmuz 2014’te Mamak’ın Tuzluçayır Mahallesi’ndeki otobüs duraklarında eylem yapan gruplara gaz bombası ve coplarla saldıran polis ekipleri 7 kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Temmuz 2014’te devam eden eyleme de saldıran polis ekipleri bu kez 8 kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

(07/029) Ankara’da Eyleme Müdahale…

Ankara’nın Yenimahalle İlçesi’ne bağlı Batıkent Semti’nde 6 Temmuz 2014’te “Hasan Polat’a özgürlük” yazılı afişleri asan Ezilenleri Sosyalist Partisi (ESP) üyesi 3 kişi gözaltına alındı.

(07/030) Şanlıurfa’da Devam Eden KCK Davası…

Şanlıurfa’da 24 Mayıs 2011’de düzenlenen operasyonun ardından “KCK’nin gençlik yapılanmasında yer aldıkları” iddiasıyla haklarında dava açılan 7’si tutuklu 27 kişinin yargılanmasına 3 Temmuz 2014’te devam edildi.

Şanlıurfa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanıkların savunmalarını dinleyen ve avukatlarının taleplerini alan mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tamamının tahliye edilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

(07/031) Siirt’te Ev Baskınları…

Siirt’te 3 Temmuz 2014’te Terörle Mücadele Şubesi’ne bağlı polis ekiplerinin düzenlediği ev baskınları sonucu “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet ettikleri” ve “yasadışı örgüt üyesi oldukları” suçlamalarıyla gözaltına alınan 2 kişiden Abdullah Asus (18) aynı gün çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

(07/032) Hakkâri’de Alıkonan Kişiler…

Hakkâri’nin Şemdinli İlçesi’ne bağlı Tanyolu Mezrası’nda 4 Temmuz 2014’te, 2’si emekli geçici köy korucusu 3 kişinin HPG militanı oldukları iddia edilen silahlı kişilerce alıkondukları öğrenildi.

bt140707

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: eozer@tihv.org.tr adresine konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

abdullah-comert-davasi-gergin-basladi-484665-664x354