MENÜ
ANA SAYFA
x

4 Haziran 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

4 Haziran 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/050) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

3 Haziran 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden 31 Mayıs 2020 tarihinde Bitlis kırsal alanına Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından düzenlenen hava harekatında 3 HPG militanının yaşamını yitirdiği öğrenildi.

3 Haziran 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden 2 Haziran 2020 tarihinde Tunceli’nin Ovacık ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile TKP/ML TİKKO militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(06/051) Diyarbakır’da Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

3 Haziran 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 31 Mayıs 2020 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde 1 polis memurunu öldüğü olayla ilgili soruşturma kapsamında bir eve yapılan baskın sırasında Şeyhmus Yılmaz ve Menice Yılmaz isimli 2 kişiye polisin fiziksel şiddet uyguladığı ve polis köpekleriyle işkence yaptığı öğrenildi.

2 kişinin daha sonra hastaneye giderek maruz kaldıkları işkence ve diğer kötü muameleyi belgeleyen rapor aldıkları ve konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduklar öğrenildi.

Menice Yılmaz basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Olayın şüphelisi olarak tutuklanan M. E. C.’nin ninesinin kiracısıyız. Ninesi de bizim karşı dairemizde ikamet eder. (…)  31 Mayıs günü saat 00:30 sıralarında polisler şahsın evlerimizde saklanmış olabileceğine dair karşı komşumuz ve bizim evimize baskın yaptı. (…) Kapımız kırıldı. Kapıya baktığımda 3 köpeğin içeriye doğru bırakıldığını görünce çocukları alarak hemen odaya saklandım. Kapıyı kapatarak arkasına saklandım (…) Polisler bağırmaya devam ederek kapıyı açmamı istediler. Kapıyı açar açmaz içeriye 2 köpek girdi (…) Odada ayakta beklerken köpeklerden bir tanesi üzerime doğru hareketler yapmaya başladı. Patileriyle karnıma doğru saldırdı (…) Yere doğru çöktüm, köpek beni tırmalamaya devam etti. Köpekler çocuklarıma doğru yönelince polisler köpekleri tuttu (…) Bütün bunlar yaşları 7, 9 ve 11 olan 3 çocuğumun gözleri önünde yaşandı”.

Şeyhmus Yılmaz ise basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Odadan çıkar çıkmaz ‘tutun, vurun, şahıs buradadır’ sözlerini duyar duymaz darbe alarak yüz üstü yere yığıldım. 15-20 tane özel harekat polisi tekme ve yumruklarla saldırdılar. Burnuma, dudağıma ve karın kısmına tekmeler vurdular. Uzun namlulu silahın ucuyla sağ dirseğime darbe aldım (…) Polislerin geri çekilmesiyle 3 köpekten ikisine ‘yakala oğlum saldır’ diyerek üzerime doğru bıraktılar. Köpeklerden biri yerdeyken sağ kolumun omuz hizasını ısırdı. Diğeri sol kulağımın arka kısmını ısırdı (…) Köpeklerin saldırısı 2-3 dakika sürdü. Kimse müdahale etmedi ve tutmaya çalışmadı. Daha sonra özel harekat polisleri köpekleri alarak evimizden çıktılar”.

Olayla ilgili Diyarbakır Valiliği tarafından şu açıklama yapıldı: “Şeyhmus Yılmaz ve eşi Menice Yılmaz çiftinin ikamet ettiği adrese de gidilmiş, görevlilerimizle birlikte bulunan 1 operasyon köpeği, talimatnamesine uygun şekilde ikamet içerisine alınmış, ikamette bulunan Şeyhmus Yılmaz’ın operasyon köpeğine tekme atarak mukavemet etmesi üzerine operasyon köpeği kendiliğinden refleks göstermiş ancak eğiticisi tarafından derhal kontrol altına alınmış, haberlerde iddia edildiği şekilde ikamet içerisindeki şahıslara operasyon köpeği marifetiyle kasıtlı bir saldırı olmamıştır”.

(06/052) Cezaevinden Gelen Mektubun Sansürlenmesi…

3 Haziran 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’a yazdığı mektubun Edirne F Tipi Cezaevi Disiplin Kurulu kararıyla sansürlenerek gönderildiği öğrenildi.

(06/053) Tehdit Edilen Kişiler…

3 Haziran 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden sanatçılar Gökhan Yavuzel, Ferhat Tunç, Pınar Aydınlar, yazar Gülfer Akkaya, HDP Parti Meclisi üyesi Veli Saçılık, ile HDP’li milletvekilleri Serpil Kemalbay, Murat Sarısaç, Hüseyin Kaçmaz, Habip Eksik, Nuran İmir, Semra Güzel, Murat Çepni ve Hasan Özgüneş’in jitem.turkey / KodAdım: Yeşil isimli sosyal medya hesabı üzerinden “Şewbaş, ölüm seni bulacak” şeklindeki mesajlarla tehdit edildiği öğrenildi.

(06/054) Zonguldak’ta Belediye Başkanı Tarafından Tehdit Edilen Gazeteciler…

3 Haziran 2020 tarihinde basında yer alan haberlerde, Zonguldak’ın Kozlu ilçesinin Adalet ve Kalkınma Parti’sinden (AKP) Belediye Başkanı’nın hakkında haber yapan gazetecileri “Adalet gereğini yapmazsa ben yapacağım. Herkese gereğini yapacağım. Kimse sokakta rahat dolaşamayacak” diyerek tehdit ettiği iddia edildi.

(06/055) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1303 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 3 Haziran 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(06/056) Düzce’de Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Haziran 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Düzce Valiliği önünde eylem yapan Alev Şahin polisin müdahalesi ile gözaltına alındı. Alev Şahin aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(06/057) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

2 Haziran 2020 tarihinde İstanbul Kadıköy’de çeşitli örgütler tarafından Covid-19 salgını sırasında yaşanan polis şiddetini protesto etmek için yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan 29 kişi 3 Haziran 2020 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(06/058) ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Hakkında Soruşturma Açılan Sanatçı…

Şair Ahmet Telli hakkında kendi adına açılan bir sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla soruşturma açıldığı ve bu kapsamında Ahmet Telli’nin 3 Haziran 2020 tarihinde polis ifade verdiği öğrenildi.

(06/059) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

3 Haziran 2020 tarihinde Konya merkezli bir soruşturma kapsamında 7 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 13 kişi gözaltına alındı.

(06/060) Bitlis’te Sokağa Çıkma Yasağı…

Bitlis Valiliği 3 Haziran 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile Merkez ilçeye bağlı 9 köyde 3 Haziran 2020 saat 02.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler: Doğruyol, Keklikdüzü, Bölükyazı, Kuşlu, Çayırbaşı, Çadırlı, Dereağzı, Yolcular ve Ilıcak.

(06/061) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı 3 Haziran 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 24 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 867 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 3 Haziran 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 4.609 ve vaka sayısı ise 166.422 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.