MENÜ
ANA SAYFA
x

4 Haziran 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

4 Haziran 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/025) Operasyonlar ve Saldırılar…

4 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 8 Nisan 2024 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Metina bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 militanın öldüğü öğrenildi.

(06/026) Şırnak’ta Şüpheli Polis Ölümü…

3 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Yarbaşı (Hespist) köyünde bir polisin araç içerisinde yaşamını yitirmiş halde bulunduğu öğrenildi. Haberlerde yetkililerin ölüm nedeninin intihar olduğunu iddia ettiği ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

(06/027) Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

31 Mayıs 2024 ile 1 Haziran 2024 tarihlerinde İsrail ile ticari ilişkileri olan bir şirketin İstanbul’daki binası önünde ‘Filistin İçin Bin Genç’ ismiyle protesto gerçekleştiren ve 2 Haziran 2024 tarihinde yapılan ev baskınlarıyla gözaltına alınan bazı kadınların gözaltında çıplak aramaya maruz bırakıldığı öğrenildi.

(06/028) Mardin’de İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

4 Haziran 2024 tarihinde Mardin’de yapılan ev baskınında gözaltına alınan Ramazan Kalkan ile aile üyeleri Davut Kalkan, Agit Kalkan ve Emine Kalkan’ın ev baskını sırasında polislerin işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı ve maruz kaldıkları fiziksel şiddet sonucunda yaralandıkları öğrenildi. Haberlerde ayrıca aile üyelerinin maruz bırakıldıkları fiziksel şiddeti belgeleyen tıbbi rapor aldığı ve suç duyurusunda bulunacakları öğrenildi.

Davut Kalkan, maruz kaldıkları işkence ve diğer kötü muamele ile ilgili basına yansıyan ifadelerinde şunları belirtti: “Arama kararı varsa, aramalarını yapsınlar bir şey demiyoruz. Ama vahşice davranmalarını kabul etmiyorum. Yere yatırılmayı kabul etmiyorum. Bu hakkı vermem onlara. Bizi zorla yere yatırıp, bir oğlumun burnunu kırdılar. Boğazımın ağrıdığını söylememe rağmen boğazımı sıktılar…”.

(06/029) Cezaevinde Açlık Grevi…

4 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kırşehir Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Rezzan Şengül’ün sevk talebiyle 27 Mart 2024 tarihinden beri açlık grevinde olduğu öğrenildi. Rezzan Şengül’e cezaevi idaresi tarafından yeteri miktarda su, şeker ve B1 vitamini verilmediği bildirildi.

(06/030) Kayyum Kararına Karşı Gerçekleştirilen Protestolara Polis Müdahaleleri…

3 Haziran 2024 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın 31 Mart yerel seçimlerinde Hakkari Belediye Eş Başkanı seçilen Mehmet Sıddık Akış’ın yerine Hakkari Valisi Ali Çelik’in kayyum olarak atanması kararına karşı 3 Haziran 2024 tarihinde Van’da gerçekleştirilen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 1’i çocuk olmak üzere 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler, emniyetteki işlemlerinin ardından aynı gün içinde serbest bırakıldı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Gülcan Bal, Lorin Aryen Turgut, Bahoz Gezici, A. A. (14).

Aynı karara karşı 3 Haziran 2024 tarihinde İstanbul’da bulunan Şişhane Meydanı’nda gerçekleştirilen protesto eylemine yönelik polis müdahalesinde aralarında Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi Avukat Azad Gürbüz’ün de olduğu 6 kişi, işkence ve diğer kötü muameleyle gözaltına alındı. 6 kişi, emniyetteki işlemlerinin ardından aynı gün içinde serbest bırakıldı.

Aynı karara karşı 3 Haziran 2024 tarihinde Adana’da bulunan İnönü Parkı’nda yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) üyesi Zeki Eren isimli 1 kişinin yaralandığı öğrenildi. Müdahalede gözaltına alınan olmadı.

Aynı karara karşı 3 Haziran 2024 tarihinde Batman’da bulunan Atatürk Parkı’na yürüyen ve basın açıklaması gerçekleştirenlere yönelik polis müdahalesinde 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

Aynı karara karşı 3 Haziran 2024 tarihinde Siirt’te bulunan Kızılay İş Merkezi önünde basın açıklaması yapan gruba polis göz yaşartıcı kimyasal ajan ve basınçlı su ile müdahale etti ve 3 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

Aynı karara karşı 3 Haziran 2024 tarihinde Diyarbakır’da bulunan Diclekent Bulvarı’nda yapılan yürüyüşe müdahale eden polis, 2 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

Aynı karara karşı 4 Haziran 2024 tarihinde Hakkari’de bulunan Bulvar Caddesi’nden DEM Parti Hakkari İl Örgütü binasına yürüyenlere göz yaşartıcı kimyasal ajanla müdahale eden polis, en az 2 kişiyi işkence ve diğer kötü muameleyle gözaltına aldı. Haberlerde ayrıca müdahale sonucunda 2 gazetecinin hastanede tedavi altına alındığı bildirildi.

(06/031) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Haziran 2024 tarihinde Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan ve 209 gündür ölüm orucunda olan Nurettin Kaya’nın taleplerinin kabul edilmesi için Ankara’da Yüksel Caddesi’nde oturma eylemi gerçekleştiren Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TAYAD) üyelerine yönelik polis müdahalesinde 5 kişinin işkence ve diğer kötü muamele ile gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan kişilerin isimleri: Busenur Öztürk, Rukiye Serçe, Ömer Akyel, Umut Garan ve Kartal Bayraktar.

(06/032) Mardin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

4 Haziran 2024 tarihinde Mardin’in Artuklu ve Kızıltepe ilçelerinde yapılan ev baskınlarında 10 kişi, haklarında ihbar olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler, emniyetteki ifade işlemlerinin ardından aynı gün serbest bırakıldı. Gözaltına alınan kişilerden isimleri öğrenilenler: Serhat Akpınar, Baver Akpınar, Ramazan Kalkan, Çekdar Ermiş, Rubar Kaya.

(06/033) Urfa’da Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

31 Mayıs 2024 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde gerçekleştirilen ev baskınlarında gözaltına alınan ve aynı gün için sulh ceza hakimliğine sevk edilen 10 kişiden 1’i (Salih Özçelik) ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklanırken 9’u adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(06/034) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

3 Haziran 2024 tarihinde Mersin’de yapılan ev baskınlarında 12 kişi, ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(06/035) 1 Mayıs Kutlamaları Gerekçe Gösterilerek Tutuklanan Kişiler…

3 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 1 Mayıs kutlamaları esnasında Taksim’e yürümek istedikleri gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Merve Yeşilyurt ve Öyküm Bozkurt’un tahliye edildiği öğrenildi.

(06/036) İstanbul’da Polis Memurunun Yargılandığı Dava…

Cumartesi Anneleri’nin/İnsanları’nın 957. hafta eyleminde Emek Partisi (EMEP) milletvekili İskender Bayhan’ın danışmanı Ekinsu Danış’ın işkence ve diğer kötü muamele ile gözaltına alınması ile ilgili polis amiri Hanifi Zengin hakkında ‘basit yaralama’ suçlamasıyla İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Haziran 2024 tarihinde başlandı. Mahkeme, Hanifi Zengin hakkında zorla getirme kararı vererek duruşmayı 17 Eylül 2024 tarihine erteledi.

(06/037) İstanbul’da Polis Memurları Hakkında Soruşturma…

3 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde 20 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilen Suruç Anması’nda haber takibi yapan gazeteciler Erdem Şahin, Fatoş Erdoğan, Bülent Kılıç, Kübra Köklü, Yasin Akgül, Emre Orman, Ozan Acıdere ve Zeynep Kuray’ın polislerin işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kalması ile ilgili İstanbul Valiliği’nin soruşturma izni verilmemesi, polisler hakkında disiplin soruşturması yapılmasına gerek olmadığı ve dosyanın işlemden kaldırılması kararlarının İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 1. İdari Dava Dairesi tarafından ‘darp, şiddet, işkence ve kötü muamele fiillerine dair ceza soruşturması yapılmasının idari izne tabi olmadığı’ gerekçesiyle kaldırıldığı öğrenildi.

(06/038) Eylem ve Etkinlik Yasakları…

Şırnak Valiliği, 3 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla tüm il sınırları içerisinde el ilanı, sticker, broşür vb. dağıtılması, afiş ve pankart asılması vb. etkinlikler ile bu eylemlere katılabileceği değerlendirilen kişiler ve Şırnak merkezi ve ilçeler arası toplu olarak giriş çıkışların 4 Haziran 2024 tarihi saat 00.01’den 10 Haziran 2024 tarihi saat 23.59’a kadar 7 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Batman Valiliği, 3 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla İçişleri Bakanlığı’nın 31 Mart yerel seçimlerinde Hakkari Belediye Eş Başkanı seçilen Mehmet Sıddık Akış’ın yerine Hakkari Valisi Ali Çelik’in kayyum olarak atanması kararı ile ilgili yapılmak istenilen (toplanma, yürüyüş, nöbet, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri/broşür dağıtma, afiş/pankart asma vb.) her türlü eylem ile bu eylemlere katılabileceği değerlendirilen şahıs ve araçların Batman sınırlarına girişleri ile dış ilçelerden Batman merkezine girişlerin 3 Haziran 2024 tarihi saat 17.00’den 9 Haziran 2024 tarihi saat 23.59’a kadar 7 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Ağrı Valiliği, 3 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü,  açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantıları ile basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetlerin ve bu eylemlere katılabileceği değerlendirilen kişi ve grupların Ağrı sınırlarına girişleri ile çıkışların 4 Haziran 2024 tarihi saat 00.01’den 10 Haziran 2024 tarihi saat 23.59’a kadar 7 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Siirt Valiliği, 3 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla toplanma, yürüyüş, basın açıklaması, kapalı yer toplantısı, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri/broşür dağıtma, afiş/pankart asma vb. açık ve kapalı alanlarda yapılabilecek her türlü eylemin 3 Haziran 2024 tarihi saat 00.01’den 9 Haziran 2024 tarihi saat 23.59’a kadar 7 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Mardin Valiliği, 3 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla tüm il sınırları içerisinde açık alanlarda yapılmak istenilen toplanma, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma/nöbet eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri/broşür dağıtma, afiş/pankart asma vb. her türlü eylem ile bu eylemlere katılabileceği değerlendirilen şahıs ve araçların Mardin sınırlarına girişlerinin 4 Haziran 2024 tarihi saat 08.00’den 10 Haziran 2024 tarihi saat 23.59’a kadar 7 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Bitlis Valiliği, 3 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla İçişleri Bakanlığı’nın 31 Mart yerel seçimlerinde Hakkari Belediye Eş Başkanı seçilen Mehmet Sıddık Akış’ın yerine Hakkari Valisi Ali Çelik’in kayyum olarak atanması kararı ile ilgili Tatvan ilçesi sınırları içinde 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantıları ile basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetlerin ve bu eylemlere katılabileceği değerlendirilen kişi ve grupların Tatvan ilçesine girişleri ile buradan toplu çıkışlarının 3 Haziran 2024 tarihi saat 24.00’ten 10 Haziran 2024 tarihi saat 23.59’a kadar 7 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Tunceli Valiliği, 4 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla Tunceli sınırları içinde meydan, cadde, sokak, yol, park gibi umuma açık alınlarda; basın açıklaması, toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık yer toplantısı, protesto eylemi, oturma eylemi, anma, açlık grevi, stand açmak, imza kampanyası, konser, şenlik, el ilanı, bildiri, broşür dağıtmak, afiş, poster açmak, meşale yakma ve taşıma, sinevizyon gösterimi vb. tüm eylem ve etkinliklerin 4 Haziran 2024 tarihi saat 00.01’den 10 Haziran 2024 tarihi saat 23.59’a kadar 7 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Muş Valiliği, 3 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla il sınırları içinde tüm toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık veya kapalı yer toplantısı ile protesto eylemi, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart ve poster asma, el ilanı ve bildiri dağıtma, imza masası açma, meşale yakma ve taşıma, konferans vb. tüm etkinliklerin 4 Haziran 2024 tarihi saat 00.01’den 10 Haziran 2024 tarihi saat 23.59’a kadar 7 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.