MENÜ
ANA SAYFA
x

4 Kasım 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

4 Kasım 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/038) Bartın’da Madendeki Patlamada Yaşamını Yitiren Kişiler…

14 Ekim 2022 tarihinde Bartın’ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’ne bağlı kömür madeninde meydana gelen patlama sonucunda yaralanan 1 işçinin tedavi gördüğü hastanede 4 Kasım 2022 tarihinde yaşamını yitirdiği öğrenildi. Böylelikle patlamada ölen işçi sayısı 42’ye yükseldi.

(11/039) Operasyonlar ve Çatışmalar…

Milli Savunma Bakanlığı, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) içinde devam eden Pençe-Kilit askeri operasyonu sırasında gerçekleştirilen bir saldırıda 1 askerin (Lokman Akçağlayan) 3 Kasım 2022 tarihinde öldüğünü duyurdu.

(11/040) Ankara’da Yaşamını Yitiren Asker…

4 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Özkan Demir isimli bir askerin Ankara’nın Gölbaşı İlçesinde paraşüt atlayışı sırasında meydana gelen kaza nedeniyle öldüğü öğrenildi.

(11/041) Şırnak’ta Yaşamını Yitiren Korucu…

3 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Çalışkan beldesinde bulunan askeri üs bölgesinde görevli olan Musa Köysu adlı korucunun ölü bulunduğu öğrenildi.

(11/042) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 3 Kasım 2022 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(11/043) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Hasta mahpuslar ile ilgili 4 Kasım 2022 tarihinde İstanbul’da Çağlayan Adliyesi önünde yapılan adalet nöbeti eylemine müdahale eden polis 3 kişiyi (Fince Akman, Cemile Karakaş ve Kumri Akgül) fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(11/044) İzmir’de Gözaltına Alınan Avukat…

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukat Aryen Turan, İzmir Barosu Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde yürütülmekte olan Pençe-Kilit operasyonu sırasında kimyasal silah kullanıldığına ilişkin iddiaların araştırılması yönündeki ifadeler ve “Jin jiyan azadi” sloganı gerekçe gösterilerek İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma kapsamında 3 Kasım 2022 tarihinde gözaltına alındı. Aryen Turan 4 Kasım 2022 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından yurtdışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(11/045) İzmir’de İnsan Hakları Savunucusu ve Diğer Kişiler Hakkında Açılan Dava…

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektörü protesto etmek için 3 Şubat 2021 tarihinde İzmir’de yapılan barışçıl toplantıya yönelik polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan insan hakları savunucusu TİHV İzmir Temsilciliği Tıbbi Sekreteri Aytül Uçar ile ÇHD üyesi avukat Erdoğan Akdoğdu’nun da aralarında olduğu 6 kişi (Aytül Uçar, Emine Akbaba, İrem Çelikbaş, avukat Erdoğan Akdoğdu ve İ. T. ile M. K.) hakkında İzmir 49. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Kasım 2022 tarihinde devam edildi.

İddianamede 6 kişinin ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’, ‘hakaret’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Müşteki polis memurlarının duruşmaya katılmadığı öğrenildi. Mahkeme dinlenmeyen tanıkların bir sonraki duruşmada dinlenmesine, müşteki polis memurlarının zorla getirilmesine karar verdi ve duruşmayı 13 Ocak 2023 tarihine erteledi.

(11/046) İstanbul’da Polis Memurlarının Yargılandığı Dava…

K. A., N. D., Y. Ş. isimli 3 polis memuru hakkında gazeteci Beyza Kural’a haber takibi sırasında şiddet uyguladıkları gerekçesiyle İstanbul 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Kasım 2022 tarihinde devam edildi. İddianamede sanık polis memurlarının ‘iş ve çalışma hürriyetini ihlal’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Anayasa Mahkemesi 18 Şubat 2021 tarihli kararı ile Beyza Kural’ın bireysel başvurusu üzerine insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağının, ifade özgürlüğünün ve basın özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetmişti. Mahkeme ayrıca ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden soruşturma açılmasına ve Beyza Kural’a 15.000 TL manevi tazminat ödenmesine karar vermişti. Duruşmada esas hakkında mütalaasını açıklayan savcı, sanık polis memurlarının ‘iş ve çalışma hürriyetini ihlal’ suçundan cezalandırılmalarını talep etti. Mahkeme duruşmayı 1 Aralık 2022 tarihine erteledi.

(11/047) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

3 Kasım 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, TSK tarafından IKBY sınırları içinde yürütülmekte olan Pençe-Kilit operasyonu sırasında kimyasal silah kullanıldığı iddialarına ilişkin https://bianet.org internet sitesinde yer alan habere Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ile halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği gerekçesiyle erişim engeli getirildiği ve söz konusu haberin kaldırılmasına hükmettiği öğrenildi.

Bilal Erdoğan ile ilgili https://www.cumhuriyet.com.tr, https://www.birgun.net, https://www.aykiri.com.tr internet sitesinde yer alan haberlere İstanbul Anadolu 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 3 Kasım 2022 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(11/048) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

3 Kasım 2022 tarihinde yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalıştıkları iddiasıyla 10 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.