MENÜ
ANA SAYFA
x

4 Mart 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

4 Mart 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/041) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

2 Mart 2020 tarihinde Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan Gürbulak Gümrük Müdürlüğü’nde ait bir araca HPG militanları tarafından düzenlendiği belirtilen roketli saldırıda yaralanan 16 kişiden 1 gümrük personelinin tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiği öğrenildi. Buna göre bu saldırıda ölenlerin sayısı 2’ye yükseldi.

(03/042) Kuzey ve Doğu Suriye’ye Yönelik Harekat ve Saldırılar…

3 Mart 2020 tarihinde Suriye’nin İdlib bölgesinde bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeline yönelik Suriye Ordusu tarafından düzenlenen saldırıda 1 askerin öldüğü, 9 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

(03/043) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Mahpus…

Sincan Kadın Cezaevi’nde tutulan Aysel Koç isimli bir mahpusun 3 Mart 2020 tarihinde yaşamını yitirdiği öğrenildi. Basında yer alan haberlerde cezaevi idaresi tarafından intihar ettiği iddia edilen Aysel Koç’un babasına “bizi buradan sağ çıkartmazlar” dediği belirtildi.

(03/044) Cezaevinde Açlık Grevi…

3 Mart 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Trabzon Beşikdüzü T Tipi Cezaevi’nde iki aydır tek kişilik hücrede tutulan Metin Aktin isimli bir mahpusun 13 Şubat 2020 tarihinde beri açlık grevinde olduğu öğrenildi.

(03/045) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

3 Mart 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Rize Kalkandere L Tipi Cezaevi’ne sevk edilen ve cezaevi girişinde çıplak arama dayatmasını kabul etmeyen Kemal Yiğit ve Murat Bakudan isimli 2 mahpusun fiziksel şiddete maruz kaldığı öğrenildi.

3 Mart 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mardin Cezaevi’nden Giresun L Tipi Cezaevi’ne sevk edilen Mehmet Reşit isimli mahpusun 60 gündür tek kişilik hücrede tutulduğu öğrenildi. Haberde ayrıca 8 kişilik koğuşlarda 24 kişinin kaldığı belirtildi.

(03/046) Cezaevi’nde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

3 Mart 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Rize Kalkandere L Tipi Cezaevi’nde mahpusların hastane sevklerinin geciktirildiği öğrenildi.

3 Mart 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Giresun L Tipi Cezaevi’nde hastaneye sevk edilen mahpusların kelepçeli muayene dayatmasına maruz kaldığı, hastaneye sevk edilen siyasi mahpusların IŞİD davalarından tutuklu veya hükümlü kişilerle aynı yerde bekletildiği öğrenildi.

(03/047) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1211 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 3 Mart 2020 tarihinde 13.00’te yapılan basın açıklaması sonrasındaki oturma eylemine polis müdahale etti ve oturma eylemi yapanları fiziksel şiddet kullanarak alandan uzaklaştırdı.

(03/048) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Adil yargılanma talebiyle İzmir Şakran T Tipi Cezaevi’nde 246 gündür ölüm orucunda olan Mustafa Koçak ve Grup Yorum üyeleri 261 gündür ölüm orucunda olan İbrahim Gökçek ile 259 gündür ölüm orucunda olan Helin Bölek’e destek olmak için 3 Mart 2020 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Taksim Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 2 kişiyi (Aygül Bilgi ve soyadı öğrenilemeyen Özlem isimli bir kişi) gözaltına aldı.

(03/049) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Ölüm orucunda olan Mustafa Koçak ile Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Göçek’e destek olmak için 3 Mart 2020 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesindeki Khalkedon meydanında yapılan basına açıklamasına müdahale eden polis, Feridun Osmanoğlu isimli 1 kişiyi gözaltına aldı.

(03/050) Edirne’de Tutuklanan Gazeteci…

29 Şubat 2020 tarihinde mültecilerin Türkiye sınırlarından Avrupa’ya geçişi ile ilgili haber takibi için bulunduğu Edirne’de ‘yasaklı bölgede çekim yaptıkları’ iddiasıyla gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanan Mezopotamya Haber Ajansı muhabiri İdris Sayılğan, 3 Mart 2020 tarihinde avukatlarının tutukluluğuna ilişkin yaptığı itirazın kabul edilmesi üzerine serbest bırakıldı.

(03/051) Ankara’da Gözaltına Alınan Üniversite Öğrencileri…

3 Mart 2020 tarihinde Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde bomba ihbarı gerekçesiyle kampüse giren polis ile tartışan 7 öğrencinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

(03/052) Helin Hasret Şen Davası…

12 Ekim 2015 tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Helin Hasret Şen’in polis zırhlı aracından açılan ateş sonucu yaşamını yitirmesi ile ilgili olarak polis memuru Abdullah E. hakkında Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 3 Mart 2020 tarihinde devam edildi.

Sanık polis memuru Abdullah E. duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı ve savunma yaptı. Daha sonra bir polis memuru tanık olarak dinlendi. Tanık ifadesinde “12 Ekim 2015’te 07.00-10.00 saatleri arasında haberleşme merkezine bize ulaşan hendek kazma, silahlı çatışma gibi herhangi bir toplumsal olaya dair bir ihbar gelmedi” dedi. Savunmaların ve müşteki avukatlarının beyanlarının ardından mahkeme Abdullah E.’nin tutuklanması yönündeki talebin reddine ve sanık polis memurunun duruşmadan vareste tutulmasına karar verdi ve duruşmayı 4 Haziran 2020 tarihine erteledi.

(03/053) Ankara’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Samanyolu TV eski istihbarat şefi Muzaffer Madak hakkında “FETÖ/PDY Soruşturması” kapsamında Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Mart 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme Muzaffer Madak’ı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

(03/054) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Oyuncu Atalay Demirci hakkında Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Mart 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme Atalay Demirci’yi ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 5 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

(03/055) Siirt’te Özel Güvenlik Bölgesi…

Siirt Valiliği, 2 Mart 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile Pervari, Eruh ve Baykan ilçelerine bağlı 8 bölgeyi 31 Aralık 2020 tarihine kadar geçici özel güvenlik bölgesi ilan etti.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.