MENÜ
ANA SAYFA
x

4 Mayıs 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

4 Mayıs 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/017) Bingöl’de Uzman Çavuşun Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

2 Mayıs 2021 tarihinde Bingöl’ün Karlıova ilçesinde R. Ö. isimli bir kişinin çocuğunu kovaladığı gerekçesiyle tartıştığı Uzman Çavuş F. K.’nin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve ölümle tehdit edildiği öğrenildi. R. Ö.’nün maruz kaldığı şiddet sonucu yüzünden yaralandığı bildirildi.

R. Ö. basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Komşularımızla birlikte evimizin önünde oturuyorduk (…) Birden apartmanın içinde bağırma sesini duyduk. Çocukları kovalayan biri vardı. Çocukların hepsi kaçınca benim çocuğum da koşarak yanıma geldi. Uzman çavuş F. K., çocukları ‘sizi burada görürsem hepinizi öldürürüm’ diye tehdit ediyordu. Ben de ‘oğluma bağıramazsın, kızamazsın’ deyince Ferhat K, ‘Oruçlu oruçlu asabımı bozmayın öldürürüm sizi’ diyerek üzerime yürüdü. Üzerime saldırdı ve boğazımdan tutup ‘seni öldürürüm’ demeye ve bana vurmaya başladı (…) Burnuma aldığım darbeyle kan gelmeye başladı.”

Basında yer alan haberlerde, hastaneden maruz kaldığı fiziksel şiddeti belgeleyen bir rapor aldıktan sonra F. K. ile ilgili uzaklaştırma kararı aldıran R. Ö.’ye gittiği polis karakolunda polisin “Elimizden bir şey gelmez. Eve gelmesini engelleyemezsiniz” dediği belirtildi. 3 Mayıs 2021 tarihinde F. K.’nin gözaltına alındığı öğrenildi.

(05/018) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

4 Ocak 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, adil yargılanma talebiyle 213 gündür ölüm orucu sürdürmesinin ardından 3 Eylül 2020 tarihinde Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin infazının iyileşinceye kadar durdurulması yönündeki kararıyla tahliye edilen ve 9 Aralık 2020 tarihinde Edirne’de gözaltına alınarak tutuklanan avukat Aytaç Ünsal’a, tutulduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nde tedavisi için gerekli olan saf B1 vitamini verilmediği öğrenildi.

(05/019) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları 3 Mayıs 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(05/020) Rize’de Eyleme Jandarma Müdahalesi…

3 Mayıs 2021 tarihinde Rize’nin İkizdere ilçesindeki İşkencedere Vadisi’ne yapılmak istenen taş ocağına engel olmak için yapılan doğa nöbetine katılmak isteyen 1 kişi jandarma tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişinin ismi öğrenilemedi.

(05/021) Antep, Manisa, Mersin ve Adana’da Camide Yapılan İbadete Polis Müdahalesi…

3 Mayıs 2021 tarihinde Antep’teki çeşitli camilerde Furkan Vakfı üyeleri tarafından yapılan “itikaf” ibadetine müdahale eden polis toplam 56 kişiyi, Manisa’daki camilerde ise 10 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Müdahale sırasında polisin cami içinde biber gazı sıktığı bildirildi.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Şahısların camiden çıkmama konusunda direnmeleri üzerine şahıslar kademeli güç kullanmak suretiyle gözaltına alınmış, olaya karışarak polise mukavemet gösteren kişiler hakkında tehdit, hakaret, sokağa çıkma yasağı ihlali ve sosyal mesafe kuralına riayet etmemekten adli ve idari işlem başlatılmıştır” diyen Antep Valiliği, ayrıca cami içinde biber gazı sıkan personelin açığa alındığını ve hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldığını belirtti.

4 Mayıs 2021 tarihinde Mersin’de ve Adana’daki çeşitli camilerde yapılan “itikaf” ibadetine de polis tarafından müdahale edildi. Müdahaleler sonucu aralarında Furkan Vakfı Kurucu Başkanı Alparslan Kuytul’un da olduğu çok sayıda kişi fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan bazı kişilere ters kelepçe takıldığı bildirildi.

Gözaltıları protesto etmek için Alparslan Kuytul’un Adana’daki evinin önünde toplananlar da polis müdahalesi sonucu fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı.

Adana’da müvekkilleri ile görüşmek üzere Emniyet Müdürlüğü’ne giden bir avukatın polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

Yakınları gözaltına alınanların Adana Emniyet Müdürlüğü önünde toplanması üzerine polisin gruba müdahale ettiği ve bazı kişileri gözaltına aldığı öğrenildi.

4 Mayıs 2021 tarihinde camilerde, Alparslan Kuytul’un evi önünde ve Emniyet Müdürlüğü önünde toplam kaç kişinin gözaltına alındığı ve isimleri öğrenilemedi.

(05/022) Van’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

26 Nisan 2021 tarihinde Manisa merkezli bir soruşturma kapsamında Van’da gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi üyesi Hazal Karabey, 3 Mayıs 2021 tarihinde Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’na SEGBİS aracılığıyla ifade verdikten sonra serbest bırakıldı.

(05/023) 1 Mayıs Kutlamalarına Yönelik Müdahaleler ve Engellemeler…

3 Mayıs 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 1 Mayıs 2021 tarihinde İstanbul’da yapılan eylemlerde gözaltına alınan 255 kişiye toplam 888 bin TL idari para cezası verildiği öğrenildi.

(05/024) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 3 Mayıs 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 347 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.501 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 35.438 olduğu belirtildi.

Buna göre 3 Mayıs 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 41.121, vaka sayısı ise 4.900.121 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.